Embernek lenni Winnenden után
36. őszi konferenciáját tartotta a Württembergi Magyar Protestáns Gyülekezet
Ez év tavaszán a Tübingenhez közeli Winnenden városkában egy tizenhét éves gimnazista fiú tizenhat embert, iskolatársait és tanárát lőtte le, és végzett magával is. A véres esemény megdöbbenést váltott ki, sokan kommentálták azt, és törvénymódosítást is eredményezett. A riporterek ismételgették a sokakban felmerült szemrehányást: miért engedte Isten e tragédiát? Másokat az a kérdés foglalkoztatott, hogyan válhatott ez a fiatal fiú – emberi mivoltából kivetkőzve – ilyen vérengzővé.
A november 7–8-án Tübingenben megrendezett konferencia azt járta körül: kicsoda az ember? Szállásunk egy tübingeni ifjúsági szálláson volt a Neckar folyó partján. Az ötvenhét résztvevő a folyóra néző előadóteremben találkozott szombat reggel. A reggeli áhítatban az ember eredetével, a teremtés igéjével foglalkozott Sauerwein Tibor, a gyülekezet tagja. Gémes István lelkész teológiai előadása az ókori filozófiai meghatározásokon át a jelenkor emberfogalmait vázolta fel. A sok körülírást és keresést Pilátus szava fogja össze, aki a megkínzottban az Isten-képmást felismerte: Jézus az ember, ecce homo. Ő az Ember, akinek képe a bűnbeesett emberen újra kiábrázolódhat.
Ebéd után városnézés volt a tübingeni öregdiák, Gémes István vezetésével. Meghatódva hallgattuk az Evangelisches Stift, a teológiai szeminárium történetét, ahol az elmúlt ötszáz év alatt mintegy nyolcszáz magyar diák érezhette sajátjának a reformáció gondolatait.
Délután a – Molnár Csilla tanárnő által moderált – „Eligazodás az embervadonban” című kerekasztal-beszélgetés osztotta meg a véleményeket. Kutatóorvos, agrármérnök-hallgató, lelkipásztor és vállalkozó, fogorvosnő és gimnáziumi tanár tapasztalatait és állásfoglalásait hallottuk. Az élénk véleménycsere további két-három évi konferenciának tudna alaptémát adni. A vadonatúj, modern ebédlőben a bőséges vacsora mellett folytatódtak a kerekasztalnál hallott véleményekhez kapcsolódó beszélgetések.
A mélyenszántó témát még közelebb hozták Sauerwein Ilona és társai: az Ady vágyakozó szavaival – „Lennék valakié!” –kezdődő irodalmi esten Reményik Sándor, Áprily Lajos, Scholz László, Szabó Lőrinc, József Attila, Gyóni Géza, Szent-Györgyi Albert és Túrmezei Erzsébet verseit adták elő.
Benedek Szilveszter áhítatában a 8. zsoltár kérdésére – „Micsoda az ember?” – taglalta a teremtés után kapott feladatot: őrizni és gondozni a földet, ami ökológiai feladat is, egyben az emberiség fennmaradásának feltétele.
Reggel Simon Sándor a „Minden szabad nékem” hogyanjáról szólt, és előadta, hogyan fejlődhetett tragédiává a winnendeni fiatalember élete. Családjában magára maradva – a szülők elfoglaltsága miatt – lelki táplálékává vált a tévé, a videó; osztálytársaival nem talált szót, kirekesztették, de valahogy mégis ki akart tűnni társai közül. Mivel nem tapasztalt szeretetet mint ember, és ő sem adott szeretetet, nem talált más formát a kitörésre.
A vasárnap délelőtti előadásban dr. Seres Zsuzsanna vezetett bennünket az ókortól a jelenkorig a „Mennyire szabad az ember a demokráciában?” kérdésre keresve a választ. Szókratésztől idézett zárószavai, azok mai társadalomra pontosan illő megfogalmazása mindnyájunkat elgondolkoztatott.
Ebéd után Bad Cannstattba, Stuttgart elővárosába tértünk vissza, ahol az úrvacsorai istentiszteleten Szedlák Tibor svájci református lelkész hirdette az igét. A szépszámú, mintegy százhúsz fős gyülekezetet meghökkentette a „képviselőtársaim a tisztelt házban” megszólítás. Pedig ez emlékeztető volt az embernek a teremtésben kapott lényegére, feladatára: Isten képére teremtetettünk, őt képviseljük tehát, és az Isten házában gyűltünk össze.
Szorgos kezek rendezték be a gyülekezeti termet és terítettek szeretetvendégségre, melynek során a Kálvin-év keretében vetített képes előadáson kaptunk képet a reformátorok életéről, disputáiról és a reformkori tanok kialakulásáról. A „kettős predestináció” tana miatt aggódókat az előadó, Szedlák Tibor lelkész emlékeztette Istennek a Bibliában 365-ször, tehát minden napra megtalálható felszólítására: ne félj!
Bonnyai Balázs