Vetítés és valóság
Az elmúlt hetekben nagy visszhangot váltott ki a magyar mozikban is bemutatott, Báthory Erzsébetről szóló film. Az óriási költségvetéssel készült alkotás nem kisebb feladatra vállalkozik, mint hogy igazságot szolgáltasson a grófnő ügyében. A szépsége érdekekében vérben fürdő főnemes legendája kedvelt témája a ponyvairodalomnak, a történelmi hűség a hátborzongató s így olvasó- és nézőcsalogató vád hátterében általában nem szokott érvényre jutni. Juraj Jakubisko rendező úgy igyekszik cáfolni a vádakat, hogy látomásszerűen mégiscsak becsempészi azokat filmjébe, ugyanakkor a valóságban Thurzó György nádor és a bécsi udvar intrikájaként láttatja a vádemelés tényét.
A magyarországi kritikák a legtöbb esetben azonban nem is a történelmi tényekkel, még csak nem is a film művészi színvonalával foglalkoztak, hanem azon keseregtek, hogy a film gyakorlatilag magyar közreműködők nélkül készült. A fanyalgás olyan szempontból érthető, hogy valóban sajnálatos a nagy formátumú, kosztümös, a magyar történelem fejezeteit feldolgozó hazai filmek látványos hiánya.
Ám ha arra gondolunk, hogy az elmúlt év legnézettebb szlovák filmjében a magyar történelem egy fordulatos szakaszáról van szó, hogy a filmből világosan kiderül: a szlovákiai tájakon valaha a magyar történelem eseményei játszódtak, akkor nehéz a fanyalgással mit kezdeni, illetve az okát egész másutt kell keresni. Az ok véleményem szerint nem más, mint az elmúlt időszakban megromlott magyar–szlovák viszony, a szlovákiai nyelvtörvény bevezetésének következtében kialakult érthetően rossz magyarországi közhangulat.
Többször elhangzott már, hogy nekünk, magyarországi evangélikusoknak sajátos érdekeltségünk van az ügyben. Hármas, magyar–német–szlovák nemzetiségi gyökereink tudatában nem lehetünk másban érdekeltek, mint a magyar–szlovák viszony javításában. Ugyanakkor persze nagy figyelemmel követjük a hitüket magyar anyanyelvükön megélni kívánó hitsorsosaink helyzetét. Azt szeretnénk, hogy szülőföldjükön valóban otthon érezhessék magukat, ahogy tették ezt őseik évszázadokon át. Nem lehet más reménységünk, mint hogy a magyarországi és a szlovákiai evangélikusok képesek a kölcsönösség jegyében támogatni országaikban a kisebbségi nyelv használatát.
A nyugati magyarság körében annyi szép példa ismert a jó gyakorlattá vált többnyelvűségre. Finnek és svédek, németek és dánok, Svájc és Kanada polgárai képesek a nyelvi tolerancia törvényi biztosítására, őszinte megélésére. Miért lenne ez Magyarország és Szlovákia, két európai uniós tagállam esetében lehetetlen? Lássuk be: nem ilyen ellentétekre számítottunk, amikor az EU-tagságra készülve értékközösségről, a határok lebontásáról beszéltünk.
S ha a politikai valóság, a választási kampányok heve – különösen a szlovákiaié – már mostanság is az ellentétek feloldását gátló kijelentéseket produkál, mi, magyarul vagy magyarul is beszélő evangélikusok veszíthetjük el utoljára a javítás lehetőségébe vetett bizodalmunkat. Reménységünk arra is irányul, hogy a nyáron Stuttgartban sorra kerülő lutheránus világgyűlés valóban testvéri lelkülettel tud számos égető kérdésről eszmét cserélni. Még inkább bízunk azonban abban, hogy a szlovákiai testvéreink által a zsolnai zsinat négyszázadik évfordulójának megünneplésére rendezendő június végi találkozó valóban közös ünnep lehet. A Thurzó György által elnökölt szinódus tette meg annak idején az első lépést a magyarországi evangélikus egyházszervezet kialakítására, így ez évi zsolnai összegyülekezésünk szép alkalma lehet lutheránus keresztény közösségünk megélésének.
A kora nyári konferencia és az igehirdetési alkalmak természetesen aligha számolhatnak akkora érdeklődéssel, mint a Báthory Erzsébetről szóló szlovák film. A Thurzó György történelmi és egyháztörténeti szerepéről alkotott képünk persze tovább élesedhet, ám a találkozás célja messze nem az, hogy pusztán színesben és széles vásznon vetítsünk a közös történelem fontosságáról, hanem sokkal inkább az, hogy a szürke hétköznapok hitéletében biztosítsuk egymás megbecsülését, sajátosságainak elfogadását – a világi törvényesség és a felebaráti szeretet jegyében.
Prőhle Gergely