A testvéri közösség ismét együtt
Nagyheti feltöltődés Holzhausenben
Lapunk hasábjain immár hagyomány, hogy beszámolunk az Európai Magyar Evangéliumi Ifjúsági Konferencia (EMEIK) nagyheti konferenciájáról. A találkozónak hosszú idő óta a németországi Holzhausen missziói központja ad otthont. Az alábbiakban egy fiatalos, egyszersmind hívő lelkületű, lendületes, minden ízében szubjektív élménybeszámolót olvashatunk az idei alkalomról egy Pozsonyban élő testvérünk tollából.
Az egyik barátnőmmel, Júliával közösen vettem részt az EMEIK 2010-es konferenciáján Holzhausenben. Én először, ő meg talán tizennegyedik alkalommal. Gondoltam már korábban, hogy egyszer elmennék. Idén került rá sor, de hogy őszinte legyek, azért, mert az Úr már három hete minden imádkozás alkalmával, aztán már naponta többször is mondta, hogy menjek. Minden félelmem ellenére (be fognak-e fogadni, be tudok-e illeszkedni?) csak „beadtam a derekam”, s jól tettem, hisz az Úr mindig jobban tudja… Nemhiába tartja ő életben immár ötvenegyedik éve ezt a konferenciát, ahova egész generációk járnak: nagyszülők, unokák és fiatal felnőttek is.
Szóval jelentkeztem, Júlia barátnőm nagy örömére. Annak ellenére, hogy már több tucatnyiszor hallottam, hogy milyen jó a találkozó, Júlia sosem tudta megfogalmazni, miért is annyira. Most már tudom, és azt is, miért olyan nehéz megfogalmazni. Mindenesetre félnaponta változott a véleményem. Olyan volt, mint egy jó film, amelyre még aludni kell párat, hogy megérjen és kialakuljon valami végső kép, s ez pedig a következő.
Mi fél nappal később, a vasárnapi istentiszteletre érkeztünk. Ami meglepett, az az átlagéletkor volt. Kiderült, hogy ott vannak az aznap végződő presbiteri konferencia résztvevői. No de ha az összes idősebb elmegy, akkor alig maradunk páran, gondoltam. S mégis ez volt az a pont, ahol a konferencia nekem a legtöbbet adta. Igaz, hogy elment a fele társaság, s így az átlagéletkor jelentősen „javult”, de még így sem lett huszonvalamennyi. A fiatalos lendület, a résztvevők hozzáállása, élete azonban simán „lepipálja” a tizenévesekét, s hogy miért?
Ritkán, nagyon ritkán élvezhetem olyan emberek társaságát, akik már nem évek, hanem évtizedek óta az Úrral járnak. Meg-megújulnak az ő Lelke szerint, tehát fiatalok. A sok nehézség és kísértés megedzette őket, tehát rugalmasak, kipróbáltak. Gyümölcsöket hoztak és hoznak, tehát nyitottak és termők, mernek és tudnak adni. Valahogy tele vannak reménységgel (no meg békével és örömmel), ami engem is megszégyeníthetne.
A hiteles előadók, lendületes program (amely a pihenésnek is ad helyet), emberek, akik együtt akarnak lenni, és kihasználják az időt, de mégsem feszítik túl (hogyan is csinálják? én is így szeretném!), nyitott társaság, tartalmas és érdekes beszélgetések, életízű- és szagú bizonyságtételek mind a fenti benyomásomat erősítették.
Így aztán a nagyon alapos és mélyreható bibliatanulmányozás Fekete Károly vezetésével, Pintér Karcsi bácsi sok-sok szeretettel és tapasztalattal telitűzdelt előadása (ha mi nem nyolcvan, hanem feleannyi idősen annyira összeszedetten és szórakoztatóan tudnánk beszélni!), az irodalmi est (mennyi gyönyörű, témához illő vers és novella!), az ifjúsági est (mennyi ötlet, beleélés és nevetés), az árverés (jó ötlet, mi is csinálhatnánk) csak úgymond hab volt a tortán. Pedig ez volt a hivatalos program. Még valami: a Berkesi Sándor vezette kórus akkora zenei élményt adott, hogy nekem hihetetlen volt, miként lehet valami ennyire szép…
A vigília péntek este: minden keresztény embernek azt kívánom, hogy életében legalább egyszer, de inkább sokszor így élje meg a húsvét valóságát, lelkiségét, mélységét, azt, amit valóban jelent. Ez volt az egész alkalom csúcspontja.
Egyvalami volt, ami negatívan érintett: a sokféle-fajta étel, bőséges kínálat, svédasztalos megoldás növelte a derékbőségemet. Azt hiszem, van hova növekednem a kísértésnek való ellenállásban…
Ettől az egytől eltekintve most már értem, miért tudja már most Júlia meg sokan mások, hol töltik 2011-ben a nagyhetet. Önök tudják, hogy hol töltik?
Dobai Júlia