Hazai hírnökök Stuttgartban
Népes magyar küldöttség élvezhette július 25-én a stuttgarti magyar gyülekezet vendégszeretetét, hogy együtt elevenítsenek fel egy régi jó barátságot. Gáncs Péter és dr. Fabiny Tamás magyarországi, valamint Adorjáni Dezső erdélyi püspök vezetésével Pángyánszky Ágnes pilisi lelkésznő, Wagner-Balicza Klára LVSZ-küldött, illetve Kalit Eszter ifjúsági küldött, Bálint Imola, valamint Márfi Ciprián erdélyi teológus és stewardként Horváth-Hegyi Dénes egyetemi hallgató képviselte a „keleti tömb” magyarságát. (Ők mindannyian a Lutheránus Világszövetség tizenegyedik nagygyűlése alkalmából tartózkodtak Stuttgartban.)
Ezen törekvésük saját kiadású énekes- és imádságoskönyvük 1984-es megjelenésével vált egyértelművé: a baptista, evangélikus, katolikus, református és szabadegyházi hívek egyszerűen összegyűjtötték azokat a számukra kedves dallamokat, melyek nélkül elképzelhetetlennek tartják hitük gyakorlását, mintegy kívánságlista-szerűen. Addig ugyanis többnyire csak evangélikus eredetű énekek voltak az istentiszteleti repertoáron.
Arra a kérdésre, hogy nagyjából mennyien tartoznak a gyülekezethez, több választ is kaptunk: kétszáztól kétezerig. Tágabb értelemben ugyanis az egész baden-württembergi térség magyarsága, szerényebb számítások szerint viszont csak a helyi hívek szűkebb keresztmetszete alkotja az eklézsiát.
A havonta egyszer Stuttgart egy kies negyedében, saját templomában találkozó gyülekezeti tagok még elevenen őrzik az anyaországgal kapcsolatos emlékeiket, kisebb-nagyobb intenzitással tartva a gyülekezeti és kulturális kapcsolatot erdélyi és magyarországi testvéreikkel.
A tízfős delegáció minden tagja beszámoló formájában adott hírt az otthon folyó ifjúsági munkáról és gyülekezeti életről. Gáncs Péter a Magyar Evangélikus Konferencia üzenetét tolmácsolva buzdította a közösséget a hazaiakkal való minél intenzívebb kapcsolattartásra, akár az interneten, akár személyes barátságok ápolásán keresztül. Örömmel tapasztaltuk, hogy sokan lendítették magasba kezüket arra a kérdésre, hogy ki tartozik az Útitárs „rajongótáborába”. Szeretettel ajánljuk külhoni barátaink figyelmébe a folyamatosan frissülő www.evangelikus.hu hírportált is, amelynek követése szintén erősítheti az együvé tartozás érzését.
Az egész délutánon át tartó, szeretetvendégséggel egybekötött együttlét felütéseként Fabiny Tamásnak a reménység hangján megszólaló prédikációja buzdított testvéri együttműködésre. Jézusnak a Tibériás-tó partján való megjelenését hasonlította az utolsó vacsora utáni „első reggelihez”, amikor is az el-elhamvadó parázsból újraéledő láng köré gyűjtötte a magukba roskadt, hitevesztett tanítványokat. Ezen hajnali csodának, a távlatokat nyitó, újra roskadásig teli halászháló élményének átélését kívánta a további, határokon átívelő barátságra.
Horváth-Hegyi Dénes