Itthon – otthon
A jó játék
A gyerekek egyik kedvenc játéka a bélyegzés. A játéküzletekben kicsi bélyegzőket lehet kapni az elkerülhetetlen Walt Disney-figurákkal, Miki egérrel, Donald kacsával, de virágokkal, szívekkel és más motívumokkal is, és hozzá különböző színű bélyegzőpárnákat. Most aztán csak bőséges papírmennyiség és időnkénti felügyelet kell, az utóbbi már csak azért is, hogy a papíron kívüli más, ajánlkozó tiszta felületek, mint például fal, abrosz stb. tévútra ne csábítsák a fiatal művészeket. És máris megoldódik az esős délután unalma…
A bélyegzés varázsa nem múlik el a gyerekkorral, mi, felnőttek is szívesen élünk vele, csak Miki egér helyett más képekkel dolgozunk. Másként bélyegzünk. Mikor 1957-ben a brazíliai Sao Paulóban elterjedt a híre, hogy az ott élő evangélikusok végre magyar lelkészt kapnak, még ott se volt, még a nevét sem ismerték, de a kolóniában már mindenki tudta, hogy „az evangélikusok hozattak maguknak egy kommunista lelkészt”. Szerencsére az illető zsebében hozta Ordass püspök úrnak a brazíliai hívekhez írt ajánló levelét…
Teltek az évek, változott az idő, és ugyanez a lelkész egy otthoni, ünnepi istentiszteleten prédikált. A templomból kimenet még hallotta, amint valaki jó hangosan megjegyzi: „És miért éppen egy disszidenst kellett erre felkérni?!” Az illető csak annyit tudhatott a lelkészről, hogy külföldön él…
„Hallottad? X. Y. a hetvenes években ösztöndíjjal kint járt külföldön! Gondolod, hogy kaphatott volna akkor ösztöndíjat, ha nem lett volna…?!” „A nyolcvanas években ment ki? Ez se volt politikai üldözött, csak a pénz után rohant! Vagy valami családi botrány volt a háttérben…” – S ha rákérdezünk, hogy mindezt honnan tudják, vállvonogatás a válasz: hiszen ezt mindenki tudja!…
Kár, hogy a bélyegzésben nem maradtunk meg Miki egérnél felnőttkorunkban is – de akkor hova is lenne kedvenc szórakozásunk: nem tudnánk „eláztatni” senkit! Úgy látszik, ez valami velünk született, örök emberi „jó tulajdonság”, amellyel valaki, aki minket legjobban és tényleg ismer, eleitől kezdve számolt is. Különben miért bízta volna ránk azt a bizonyos nyolcadik parancsolatot: „Ne tégy felebarátod ellen hamis tanúbizonyságot”?!
– rk –