Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2004 - 10 - - Gyülekezeti házszentelés Taliándörögdön

- Gyülekezeti házszentelés Taliándörögdön

Taliándörögd a Balaton-felvidék lankái között fekvő kis település. Az ötvenes évek pártállami politikája az itt élő evangélikusságot is elérte. Államosították az egyházközség iskoláját. Így a templom mellett csak egy szürke kis házikó maradt a híveknek, amelyben gyülekezeti alkalmakat tarthattak. Ennek a szomorú időszaknak a végét ünnepelték a taliándörögdiek szeptember 19-én, amikor gyülekezeti-házuk felszentelésére gyűltek össze.

Minden ősszel dilemma elé állította a gyülekezet tagjait az a kérdés, hogy a téli időszakban a hideg templomban vagy a fűthető, de nyirkos és nagyon leromlott állapotú gyülekezeti házban tartsák az istentiszteleteket. Anyagi erejük nem engedte meg, hogy radikális megoldáson gondolkodjanak. Az önkormányzat viszont nemrégiben felajánlotta, hogy – mivel a község új iskolát épített – a polgármesteri hivatal helyiségeiben megüresedett osztálytermeket kárpótlásból megvásárolhatja az evangélikus egyházközség. (Ez az épület volt eredetileg az evangélikus iskola.) A kapott 11,7 millió forintos kártalanítási összegből nemcsak megvásárolni, hanem átalakítani és belülről renoválni is sikerült az épületrészt. Vizesblokkot, konyhát, központi fűtést, gyülekezeti termet tudtak kialakítani, amelynek teljes költsége a vételárral együtt 9,5 millió forint volt. A maradék összegből a közeljövőben – az önkormányzattal közösen – kell felújítani kívülről az egész épületet és a tetőszerkezetet. Az ünnepi istentisztelet a templomban kezdődött, ahol Ittzés János püspök hirdetett igét Lk 12,32 alapján, majd a gyülekezet átvonult a gyülekezeti ház elé, ahol az egyházkerület vezetője felszentelte az épületet. Ezután mindenki megtekinthette a praktikusan átépített házat, és terített asztalok mellett lehetett együtt az ünneplő közösség. Nagy Örs, a társult gyülekezetek felügyelője ezen az alkalmon kért szót, és a püspök előtt nyilvánosan is bejelentette a híveknek azt az igényét, hogy helyettes lelkipásztorukat, Veress Istvánt szeretnék megválasztani parókus lelkészüknek.

Regionális hozzárendelés: Veszprémi Egyházmegye

Keresztény honlapok