Páratlanklub
 
1%

1%

 
Menü
Páratlanklub
A 30 FK Története
 

A 30 FK Története

"Hogy érezzék, hogy nincsenek egyedül!"

Visszaemlékezések a 30FK szombat estékre

Uli, te a 30FK (30 Feletti Keresztények) egyik alapítója vagy. Honnan jött ez az ötlet?

Többször is egy jóakaró ember meghívott a gyülekezeti ifi csoportba, ahol a húszévesek találkoztak. Meglepődtem és nem mentem, mert gondoltam, hogy harminc év felett az ifibe már nem tartozom bele. Rájöttem, hogy azért hívtak meg, mert nem vagyok házas és a hagyományos keresztény sablonból kiesek: gyerekcsoport, ifi csoport, házasok csoportja, idősebbek csoportja.
Egyébként a baráti körömben sokan jöttek-mentek és mindig új barátokat kellett találnom. Lassan mindenki, aki kortárs volt mellettem, már csak párban vagy családban jelent meg és néha úgy éreztem, hogy nekik kevés igényük vagy kapacitásuk van új kapcsolatok kiépítéséhez, de biztos voltam benne, hogy vannak mások is, akik ugyanezzel a problémával egyedül vagy majdnem egyedül néznek szembe a gyülekezeteikben. Beszéltem a barátnőmmel, Jennyvel, aki szintén egyedülálló keresztény volt, és terveztük, hogy csinálunk egy rendezvényt a harminc feletti egyedülállóknak.

Szóval a 30FK célcsoportja az egyedülállók. Miért csak a "30 feletti" és a "keresztény" szerepelt a nevetekben, az "egyedülálló" viszont nem?

Mert akkor mindenki azt gondolta volna, hogy ez egy társkereső rendezvény! (Egyébként mégis sokan azt gondolták.) Ha valaki nálunk ismerte meg a párját, annak nagyon örültünk, de nem akartunk egy olyan alkalmat, ami csak a társhiányunkról szól, és ha nem találunk ott társat, akkor a rendezvény amint az egész életünk is hiába... Ezt a nyomást nem akartuk erősíteni, ami sokszor magunkból és a kultúrális környezetből fakad: "Legyen már párod!"
Egyébként kezdetben "szinglikről" és "buliról" beszéltünk ill. írtunk, mert Jenny és én gondoltuk, hogy ez az angol ill. német "singles" és "party" szavak pontos fordításai. Nem tudtuk, hogy a magyar keresztény körökben ezeknek a szavaknak vannak etikailag negatív árnyalatai, hiszen a "single" szó sem angolul, sem németül nem tartalmaz ilyesmit.

Jenny és te nem maradtatok egyedül a szervezéssel, ugye?

Nem, nemsokára Zsuzsa és Timi csatlakozott hozzánk, Zsuzsa a második és Timi a harmadik alkalomtól. Ketten ezt nem sokáig tudtuk volna csinálni. Egy darabig résztvett Zoli és Gyuri is a szervezésben. Gyuri és Zoli táncokat tanítottak, később erről Pali gondoskodott. Volt egy zongoristánk is: Béla, aki az este kezdetén a háttérzenét biztosította.

Mi volt a szokásos program a 30FK szombat estéken?

A kitűzött alkalom kezdetére már rendelkezésre állt egy szerényebb svédasztal, amit főleg az érkezők töltöttek fel. Ennél az asztalnál fogyaszthattak a vendégek és beszélgethettek egymással. Nem sokkal a kezdés után játékokat szerveztünk, amin keresztül a résztvevőknek lehetősége nyílt egymást megismerni. Szerintünk könnyebb valakivel egy beszélgetést elkezdeni, akivel már játszott az ember, mint egy vadidegennel. Később tánctanítás következett (néptánc vagy páros tánc) és utána tánczene. Közben a "teaházban", azaz az előtérben, beszélgethettek vagy társasjátékokat játszhattak, akik nem vettek részt a táncban. Ilyen szombat estéket hozzávetőleg három alkalommal szerveztük évente.

Változott ez a program az évek alatt?

Voltak változások, az első 30FK szombat estén pl. nem volt teaház és tánctanítás sem. Ezek az ötletek a résztvevők visszajelzéseikből jöttek. Egy darabig próbálkoztunk azzal is, hogy egy rövid kereszténységgel, keresztény tanítással kapcsolatos gondolatot előadtunk és közösen énekeltünk. Az énekléshez nehéz volt zenészeket találni, akik tanítottak és kísértek volna a dalokat. A gondolatot sokan szerették, de sokan is beszélgettek közben tovább, ami nehezítette, ezért ezt később elhagytuk.

Mi működött különösen jól?

Először az, hogy tényleg nagy igény volt egy ilyen alkalomra. 2005. január 15-én volt az első, amiről itt is lehet olvasni. Aznap délután Jenny és én még mind a ketten magunkban gondoltuk: "Vajon egyáltalán el fog-e jönni valaki? Ha csak tízen jönnek, akkor már elégedettek leszünk..." (De ezt csak később vallottuk be egymásnak.) Viszont nyolcvanan jöttek. Nagyon boldogok voltunk és hálásak Istennek. A későbbi alkalmakra is általában 60 és 80 közötti számban jöttek a résztvevők.
Az is nagyon jól működött, hogy a vendégek enni- és innivalót hoztak a svédasztalhoz és az este végén mindig maradtak egy páran, akik segítettek rendet rakni.

Kik jöttek?

Mindenféle felekezetből jöttek, katolikusok, reformátusok, baptisták, metodisták, evangélikusok és biztosan elfelejtettem még valamilyen felekezetet!
Eleinte Jenny és én naivan csak olyan vendégeket képzeltünk el, akik - mint mi - soha nem voltak házasok, akiknek nincs saját családjuk. Ezért meglepetés volt számunkra, amikor az első rendezvényen valaki az unokájáról beszélt. Persze örültünk, hogy azok is jöttek, akiknek már nem volt társuk, akik elváltak vagy özvegyek voltak.

Volt valami, ami nem működött annyira jól?

Amikor elkezdtük a 30 FK szervezését, az volt az elképzelésünk, hogy a "hivatalos" rendezvények között a résztvevők maguktól is szerveznek valamit pl. közös mozilátogatást, zenélést, sportolást stb. Ezért elkészítettünk az ún. "érdeklődési körök listait", amire feliratkozhattak az emberek. A kirándulási listán keresztül három szép kirándulás jött létre, kétszer gyalog, egyszer biciklivel, az első évben, de azonkívül semmi további nem történt. Mindig csodáltam, hogy ez mennyire jól működik a Páratlanklubnál.

Ahogy a Páratlanklub szóba kerül, miért és hogyan egyesült a 30FK a Páratlanklubbal?

­2008 végén visszamentem Németországba, és Jenny 2009 középén ment vissza Angliába. Timi és Zsuzsa úgy éreztek, hogy ketten nem vihetik tovább a 30FK-t. A Páratlanklub sok tekintetben hasonlított a 30FK-hoz: ugyanaz a célcsoport, felekezetközi és a céljaink is nagymértékben azonosak. Amikor hallottuk, hogy a Páratlanklub egy bált is rendezett a skót gyülekezet épületében, ahol a 30FK szombat esték voltak, akkor nagyon kézenfekvő volt, hogy jövőben együtt dolgozzunk, közösen szolgáljunk. Szóval a 30FK a Páratlanklubba integrálódott. A régi 30FK szervezőcsapatból Timi és Zsuzsa maradt a közös szervezőstábban. A Páratlanklub oldalról Tamás sokat tett azért, hogy összejön ez a "joint venture". Nagyon örülök, hogy a Páratlanklub keretében folytatódik a 30FK!

Mit kívánsz a Páratlanklubnak és a régi 30FK-nak a jövőre tekintve?

Hogy továbbra is Isten áldja őket és jól sikerüljenek a rendezvények, hogy az emberek szívesen járjanak oda és érezzék, hogy akkor is, ha nincs párjuk, nincsenek egyedül!

Társoldalak
Aktuális
Tervezett Alkalmaink
Korábbi Alkalmaink
Lelkigondozás
Bizonyságtétel
A Páratlanklub Története
Sajtó
Galéria
Hasonló Szervezetek, Hasznos Linkek
Elérhetőség
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster