Pusztavám-Móri Evangélikus Egyházközség

Móri tisztségviselők

A gyülekezet rövid története

Pusztavám gyülekezetéről

Az első betelepülők 1715 körül érkeztek erre a vidékre. Olyan szegény, evangélikus emberek voltak, akiket vallásuk miatt üldöztek el hazájukból.

Második hullámban 1730 táján - legnagyobb részben a közép-bajor és osztrák nyelvterületről - jöttek. Itt gyökeret vertek, hitüket megtartották, szívós kitartással építkeztek, és hamarosan elérték, hogy templomuk, iskolájuk, lelkészük, parókiájuk legyen. 1740-től datálódik a gyülekezet léte, ez a dátum szerepel a gyülekezeti pecséten. 1754-től szolgál az első evangélikus lelkész (Pálusch János) a településen, amelyet akkor még Ondódnak hívnak. 1785-ben épült fel a templom, majd rövidesen az iskola és a lelkészlak is. Az első hivatalos lelkésze -közel 30 évi szünet után (Pálusch János /1754-57/ szolgálatát követően) Nerodoly Mátyás /1785-95/. A századfordulón Greskovits Imre /1795-1804/ viszi át a gyülekezetet, majd Balassovitz Márton /1804-12/ szolgálata következik. Ezután, több mint 45 éven keresztül, Malatides Dávid szolgál /1812-58/. A század végén Dr. Payr Sándor /1887-96/ külön említést érdemel, az általa bevezetett, és szerkesztett énekeskönyv kapcsán. A következő századfordulón Holko Mihály vezeti át a gyülekezetet.

1903-tól Pusztavám a település neve (korábban Nána ill. Ondód volt). Az 1900-as évek lelkészei: Kotsch Mihály /1903-27./; Hoffmann Ernő /1927-34, és 1957-70/; Weinberger Gusztáv /1934-44/; Szabó Vilmos /1946-57/; Puskás János /1970-94/; Kapi Zoltán /1995-től/.

Mór gyülekezetéről

Mór evangélikussága 1986-ban szerveződött gyülekezetté, Puskás János vezetésével. Kül-, és belföldi anyagi segítséggel (a Lutheránus Világszövetség 150 e. Ft-os támogatásával), valamint a szomszédos települések evangélikusainak hatékony segítségével (Pusztavám, Bakonycsernye, Nagyveleg) rendbe tették a korábban Ügyvédi Munkaközösség céljaira használt épületeket, lehetőséget adva ezzel az istentiszteletek és a hittanoktatás beindulásának.

Ma már - több mint 15 év multán - egyre erősödő, városias gyülekezet képét mutatja, amely templomépítési tervet is dédelget.

Az anya- és leánygyülekezet - Pusztavám és Mór - jól kiegészítik egymást különböző adottságaikkal.

Összeállította: Kapi Zoltán

Alkalmaink