Túróczy Zoltán életének kronológiája

• 1893. október 23-án született Arnóton.
  • 1899-1905: az ózd-vasgyári elemi iskola diákja.
  • 1905-1911: a rozsnyói Evangélikus Főgimnázium tanulója.
  • 1911-1914: a pozsonyi Evangélikus Teológiai Akadémia hallgatója.
  • 1914 nyarán két hónapig diakóniai munkát végez a Bielefeld melletti Bethelben. Ősztől tíz hónapig betegápoló a pozsonyi helyőrségi kórházban.
  • 1915. május: szolgálat a klagenfurti Vöröskereszt kórházban. Október 22.: Scholz Gusztáv lelkésszé avatja Budán a Bécsikapu téri templomban.
  • 1915-1917: segédlelkész Komáromban, Ózdon, majd ismét Komáromban.
  • 1917. novembertől gyülekezeti lelkész Arnóton.
  • 1918. július: Komáromban feleségül veszi Fehér Erzsébet Idát.
  • 1923. decembertől gyülekezeti lelkész Ózdon.
  • 1927. októbertől gyülekezeti lelkész Győrött.
  • 1931 nyarán első finnországi útja. Szeptember: megalakítják az "Evangélikusok Ima- és Szolgálatmozgalmának Baráti Körét", későbbi nevén a Baráti Mozgalmat.
  • 1935. márciustól fél évet Finnországban és Észtországban tölt.
  • 1937. május: a magyarországi finnugor lelkésztalálkozó szervezője.
  • 1939. márciustól gyülekezeti lelkész Nyíregyházán. Május 16.: Kapi Béla beiktatja a tiszai egyházkerület püspöki tisztébe.
  • 1942. október: hivatalos úton Finnországban.
  • 1945. május 22.: a nyíregyházi rendőrség letartóztatja. Június 25.: a Népbíróság háborús bűntett vádjával nem jogerősen 10 évi fegyházbüntetésre ítéli.
  • 1946. március 1.: szabadlábra helyezik, de a püspöki hivatal vezetését még két évig nem veheti át.
  • 1948. május 29.: a köztársasági elnök az ellene folyó eljárást kegyelmi úton megszünteti. Június 14.: az egyetemes egyház lelkészi elnöke lesz. November: lemond a tiszai kerületben betöltött püspöki tisztéről, újra győri gyülekezeti lelkész. December 14.: zsinati elnökként az állammal kötött Egyezmény egyik aláírója. December 16.: Szabó József beiktatja a dunántúli egyházkerület püspöki tisztébe.
  • 1949. február 2.: ismét átveszi az egyetemes egyház lelkészelnöki tisztét.
  • 1952. február 10.: állami nyomásra lemond püspöki tisztéről és Nagygeresdre távozik. Augusztustól nyugdíjas püspökként újra Győrött él.
  • 1956. november 3.: felkérik az északi egyházkerület püspöki hivatalának ideiglenes vezetésére. December 11.: az egyházegyetem tanácsa rehabilitálja.
  • 1957. február 6.: Ordass Lajos beiktatja az északi egyházkerület püspöki tisztébe. Szeptember-október: egyhónapos úton Finnországban. December 4.: jogfenntartással elhagyja hivatalát, mivel az állam a 22/1957. tvr.-re hivatkozva Vető Lajost tekinti az északi egyházkerület püspökének.
  • 1963. július 29.: a helsinki egyetem távollétében tiszteletbeli doktorátussal tünteti ki.
  • 1965. márciustól négy hónapot Amerikában tölt beteg leányánál.
  • 1971. november 22.: halála napja. November 26.: gyászszertartása a győri temetőben.

Túróczy Zoltán életéről és munkásságáról Isten embere címmel kétkötetes könyv jelent meg, mely honlapunkon a Könyvek, kiadványok menüpont alatt teljes terjedelmében olvasható.

Igehirdetések
Igehirdetés felhő
Filmek/videók
Rádiófelvételek