Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 46 - Iskolaünnep Szarvason

Egyházunk egy-két hete

Iskolaünnep Szarvason

A szarvasi iskolaünnep egy pillanata
Az ünnepek kiemelkedő jelentőségűek az ember életében. Különösképp így van ez akkor, ha egy olyan közösség ünnepel, melynek összetartozásában múltjának meghatározó szerepe van. Az evangélikus egyház tudatos kultúraépítésének, iskolaalapításának köszönhetően Szarvason 200 évvel ezelőtt kezdte meg működését a Vajda Péter Gimnázium.

Az intézmény bicentenáriumát nemcsak a „vajdások”, de a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola diákjai, tanárai is magukénak tekintették, hiszen a névadó, Benka Gyula (1838–1923) tanulmányai befejezése után 1884-ig tanára, majd 1884–1902 között igazgatója volt a gimnáziumnak.

A Vajda Péter Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium alapításának 200. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozat szombati nyitóprogramjának házigazdája a Benka-iskola volt. Kedves vendégeket köszönthettünk intézményünkben: D. dr. Harmati Béla püspököt, Ribár János esperest, dr. Sólyom Jenőt, a Déli Egyház-kerület felügyelőjét, a békési egyházmegyék elnökségének képviselőit, a környező tele-pülések lelkészeit, városunk polgármesterét, országgyűlési képviselőit, valamint Szarvas Város Önkormányzata új képviselőtestü-letének tagjait, köztük iskolánk lelkészét, Lázár Zsoltot.

Molnár Istvánné igazgató asszony köszöntő szavai után Harmati püspök gondolatait hallhattuk, melyben mindannyiunk közös reményét fogalmazta meg, miszerint: „Európa kapujában állva arra kell törekednünk, hogy különböző gondolkodású, vallású, pártállású emberként is képesek legyünk együtt élni.”

E gondolatokat folytatta az ünnepi istentiszteletet, melyen szintén dr. Harmati Béla hirdetett igét.

Életünk egyik legfontosabb alapja az iskola, amely világképet ad, de nem mindegy, hogy ezt milyen belső meggyőződéssel mutatja meg a számunkra. A Vajda Péter Gimnázium „alapja” a nemzetiségi, vallási, nyelvi meggyőződés, az ökumenikus közösség, a régi hagyományok, valamint a régmúlt diákjai. Az iskola feladata pedig – ma különösen – az életmódbeli, nyelvbeli, kulturális és vallási ellentétek megszüntetése, azzal a céllal, hogy a különböző-ségekkel megbékélve egymást gazdagítsák.

Hovorkáné Hegedűs Hajnalka