Egyházunk egy-két hete
Közgyűlés a Dunántúlon
Felavatták az egyházkerület zászlaját
A Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület zászlaja |
Amikor a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület megalakult, felmerült a kérdés, hogy a hivatali pecsétjén milyen ábrázolás legyen. A választás a szabadságharc híres püspökének, Haubner Máténak a hivatali pecsétjén talált ábrázolására esett. Ezen egy álló emberalak látható, amely nyakában bárányt, kezében pedig evező- vagy szórólapátot tart. (Ez utóbbi a valószínűbb, utalva Keresztelő Jánosnak Jézusra vonatkozó próféciájára.) A pecsétről született döntés szinte felkínálta a lehetőséget a további jelképek megalkotására. Így hamarosan megszületett az egyházkerület címere, majd a zászlaja, amelyeket Hoppál Dezső győri címertervező készített el.
A zászló egyik oldalán a címer látható. Ez egy álló csücskös tárcsapajzs kék mezőben, amelyen zöld talajon, ezüst öltözetben áll a Jó Pásztor, lábai előtt arany fűcsomókkal. Az arany díszszegélyű pajzsot alulról és felülről az egyházkerület neve határolja. Itt megjelenik még az 1576-os évszám, amely az első dunántúli püspök – Szegedi Kis István – megválasztására utal. A zászló másik oldalán egyházunk egyetemes jelképe, a Luther-rózsa látható, amely Luther Márton Bölcs Frigyestől kapott címerpecsétjében szerepelt. Ezt fogják közre az egyházmegyék nevei: Fejér-Komárom, Győr-Sopron, Somogy-Zala, Vas, Veszprém.
A hímzett zászlót Ittzés János püspök áldotta meg november 9-én Veszprémben, az egyházkerület közgyűlésének nyitó istentiszteletén. Igehirdetési alapigeként a Jn 3,14–16-ot választotta a főpásztor. Elmondta, hogy nem lehet semmink, amit Isten tettéhez hozzátehetnénk, azt kipótolhatnánk üdvösségünk érdekében. Jelekre, segítő üzenetet hordozó jelképekre mégis szükségünk van. Az egyháztörténelmet a jelképek alapján is szemlélhetjük a stilizált haltól egészen a legmodernebb ábrázolásokig. Ezek irányítják figyelmünket, túlmutatnak önmagukon. Jelzik, hogy tartozunk ahhoz, aki felállította a keresztet. Egyházkerületi zászlónk motívumai jelképezik a múltunkat, a sorsunkat, a reménységünket. A zászló egyetemes története ott teljesedett ki, amikor hadsereget vezetett. Mi is azok vagyunk. Kétélű kardot adott nekünk Jézus, és hadrendbe állít. A kerületi zászló így hordozzon üzenetet számunkra, építse a közösséget, és figyelmeztessen mindnyájunkat, hogy a fontos jelek és a segítő jelképek között tudjunk tájékozódni.
A testvéri légkörű közgyűlésen elsőként Ittzés János tekintette át, hogy – két évvel ezelőtti – püspöki székfoglalója óta mi vált valóra az egyházkerület életében. A kerületi tisztségviselők jelentéseit követően a jelenvoltak Verasztó János répcelaki lelkészt választották meg az egyházkerület új missziói lelkészének, aki a Pécsre került Baranyai Csabát követi ebben a szolgálatban. Ugyancsak döntés született arról, hogy a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületben eztán tavasszal kerüljön sor a közgyűlés összehívására.
Menyes Gyula
Regionális hozzárendelés: Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület