Keresztutak
Kiteljesedő nemzetközi és hazai segítségnyújtás
A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat éves közgyűléséről
Orbókné Szentiványi Ilona, az elnöklő D. dr. Harmati Béla és Lehel László |
A közgyűlés levezető elnöke, dr. Harmati Béla ny. evangélikus püspök megnyitóbeszédében a szeretetszolgálat bő egy évtizedes munkáját méltatta. Mint kiemelte: „Látványos fejlődést mutat az a tevékenység, mely az erdélyi és délvidéki menekültek megsegítésével kezdődött, ám mára már nemzetközi viszonylatban is elismertté vált”. A hazai szociális gondok enyhítése mellett párhuzamosan folyó külföldi humanitárius programok a gyors segítségnyújtáson túl hosszú távú fejlesztési célokat is megvalósítanak. Mind a hazai, mind pedig a külföldi sajtó elismeréssel és egyre gyakrabban tudósít a szeretetszolgálat munkájáról, nevét együtt említik a több évtizedes hagyományokkal rendelkező nemzetközi segélyszervezetekkel – mondta a püspök.
Tizenkét éves csapatmunka
Lehel László lelkész, a MÖSZ igazgatója mindenekelőtt köszönetet mondott azoknak, akiknek együttműködésével és áldozatos munkájával eredményesen zárhatta az elmúlt évet a szervezet. „12 éves csapatmunka ez” – hangsúlyozta Lehel László, majd éves jelentésében kiemelten szólt a közép-európai árvíz következtében indított segélyprogramról. E tevékenység a hazai segítségnyújtáson kívül Szlovákiára és Csehországra is kiterjedt. A segélyszervezet a krízishelyzet megoldásán túl a települések fejlesztési programjaiba is bekapcsolódott, és a családi, illetve közösségi épületek rekonstrukciós munkálataihoz nyújtott támogatást. Nagy jelentőségű a szeretetszolgálat afganisztáni szerepvállalása, ahol a többéves jelenlét során iskolák felújítása, csatornatisztítás, élelmezési programok valósultak meg. Nemrégiben helyszíni egyeztetés történt a program további kivitelezéséről, melynek keretében további négy iskolát fognak felépíteni, illetve rendbehozni. Az afganisztáni látogatásról videofelvétel is készült, melyet a közgyűlés résztvevői meg is tekinthettek ez alkalommal. A közlemúlt eseményei kapcsán az igazgató röviden szólt az Irakban beindított segélyakcióról is, mely a 34 évig diktatúrában élő, majd a háború okozta pusztításokat elszenvedő iraki civil lakosság megsegítésére irányul.
Sokrétű hazai szociális tevékenység
A hazai szociális gondok enyhítése érdekében a szeretetszolgálat tizenhat intézményt működtet országszerte. Lehel László igazgató kiemelten szólt a családoknak átmeneti lakhatási lehetőséget biztosító intézményekről, melyekből immár három működik országszerte. Jelentős a hajléktalanok és a szenvedélybetegek problémáinak megoldását segítő tevékenység is. 2002-ben e téren is történt előrelépés, a MÖSZ megnyitotta debreceni drogsegélyező központját, a Decent- rumot. A Budapesten működő otthonápolási szakszolgálat és a rászorulókat gyógyászati eszközökkel támogató tevékenység mellett folyamatos és egyre hatékonyabb az észak-keleti térségben beindított romaprogram is. A sokrétű tevékenység összehangolása és megvalósítása megfelelő együttműködést és a tapasztalatok egymás közötti megosztását igényli – folytatta az igazgató –, melynek érdekében számos konferencián és tanácskozáson vettek részt 2002-ben az intézmények dolgozói. A jövőben még nagyobb szerepet fog kapni mind a civil szervezetekkel történő, mind a saját intézmények közötti együttműködés erősítése. A szervezet nagy súlyt helyez az adományozókkal való kapcsolattartásra is. A szeretetszolgálatot támogatók száma mostanra megközelíti a 20 000 főt. Lehel László ennek kapcsán elmondta: szeretnék elérni, hogy az egyházak évente egy napot kijelöljenek a segélyszervezet támogatására, hiszen a cégek és a lakosság támogatása mellett hangsúlyos az alapítók anyagi téren történő segítségnyújtása is.
Segítőként szemlélni a fejlődést
Szemerei Zoltán, a Magyarországi Evangélikus Egyház gazdasági igazgatója a szervezet pénzügyi jelentését ismertetve elmondta, hogy a 2002-es költségvetés meghaladta az 1 milliárd forintot, melyből a hazai szociális munka finanszírozása mintegy 300 millió forintot tett ki. A külföldi humanitárius programokat jelentős mértékben nemzetközi céltámogatásokból valósítja meg a segélyszervezet, melyet az e célra indított hazai kampányok gyűjtéseiből befolyó összegek egészítenek ki. Dr. Eperjesi Ferenc, a KPMG Hungária képviselője a pénzügyi jelentést hitelesítve elmondta: „nyugodt szívvel jelenthetjük ki, hogy az éves beszámoló valós képet ad a szeretetszolgálat munkájáról”.
A közgyűlés következő napirendi pontjaként dr. Harmati Béla a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat Alapítványának éves munkájáról számolt be. A hozzászólások után Orbókné Szentiványi Ilona, a felügyelőbizottság elnöke köszönetet mondott minden munkatárs éves munkájáért. Kiemelte: „nem formális, hanem testvéri kapcsolatról van szó a munkatársak között”, majd elfogadásra terjesztette elő az elhangzott jelentéseket, melyeket a közgyűlés tagjai egyhangúlag elfogadtak.
A szeretetszolgálat új intézménnyel gyarapodott 2003 áprilisában. A jelenlévőknek Antalné Révfalvi Dorottya, a Szociális Intézmények Osztályának vezetője számolt be a szenvedélybetegekkel foglalkozó Addiktológiai Centrum megnyitásáról: „Nemcsak a kerületben, hanem az egész dél-pesti régióban élő szenvedélybetegek problémáira is megoldást keres az új intézmény” – mondta. A kerületi önkormányzattal együttműködésben létrehozott központ céljai között – egyebek mellett – szociális segítségnyújtás, fenntartó-kezelő metadonprogram és elterelő kezelés szerepel.
A tanácskozás dr. Harmati Béla evangélikus püspök zárszavával és áldáskérésével zárult.
Ifj. Kis Boáz