Keresztutak
Zarándoklat a reformáció szülőhelyén
Az Európai Protestáns Gyűjtemények idei találkozója Wittenbergben, az európai reformáció talán legfontosabb városában, Luther Márton (1483–1546) működési helyén zajlott. A francia reformátusok által közel húsz éve útjukra indított összejövetelek 13 éve váltak nemzetközi, európai találkozóvá. A több mint száz résztvevő nagy része francia református volt, a többi elzászi evangélikus, olasz valdens, belga és spanyol protestáns, cseh testvéregyházi, svájci, továbbá meghívták a németországi hugenotta és valdens emlékhelyek képviselőit is. Magyarországról Harmati Béla László, az Evangélikus Országos Múzeum igazgatója és Czenthe Miklós, az Evangélikus Országos Levéltár vezetője, valamint Kovács Teofil, a debreceni református nagykönyvtár munkatársa volt jelen ezen a májusi konferencián.
A szász választófejedelmi címet birtokló Wettin család 1485-ben kettéosztotta területeit, így vált a korábban kis városnak számító Wittenberg a választófejedelemség központjává. III.(Bölcs) Frigyes 1502-ben alapította meg a wittenbergi egyetemet, amely reformáció korában, 1530–1620 között a leghíresebb német egyetem volt. Az egyetemi templomként is funkcionáló vártemplom ajtaja ekkor afféle hirdetőtáblának számított, ezért a reformáció nyitányaként, 1517-ben Luther itt szögezte ki 95 tételét.
Nekünk, magyaroknak e város különösen is fontos, hiszen a 16. században a három részre szakadt országnak nem volt saját egyeteme, ezért Wittenberg vált a magyar reformáció egymást követő nemzedékeinek tanulóhelyévé. Nemcsak az evangélikus, hanem a 16. század végéig a református hitújítók szinte teljes „kara” itt tanult. (A németül nehezebben értőknek Melanchthon latin igemagyarázatokat tartott.) A wittenbergi egyetem századokon át szolgált a magyarországi evangélikus lelkészek továbbképzési helyeként. Az egyetemet 1817-ben helyezték át Hallébe, amely ma a Martin-Luther-Universität Halle–Wittenberg nevet viseli. 1994-ben hozták létre Wittenbergben a hallei egyetemhez tartozó Leucorea alapítványt, ami Wittenberg görög elnevezéséről (Wittenberg=Weissenberg=Fehér-hegy) kapta nevét. A Leucorea több tudományos intézetnek – mint például a reformációtörténeti és a lutheri ortodoxia központnak – ad otthont, és könyvtárral, vendégszobákkal, konferenciateremmel áll a kutatók rendelkezésére.
A tanácskozás programja jelentős részben egyfajta Luther-zarándoklat, Luther és az európai protestantizmus emlékhelyeivel való ismerkedés volt.
Wittenberg az egykori NDK középső részén, az Elba partján fekszik. A korábbi közigazgatás átalakításával létrejött új tartomány a Sachsen-Anhalt nevet kapta, amely főleg vegyipari területként ismert, és a rendszerváltás óta jelentős munkanélküliséggel, illetve társadalmi gondokkal küzd. E régiónak a hagyománytiszteleten kívül ezért is fontos a Luther-turizmus fejlesztése, igyekeznek tehát a kulturális fejlesztéseket idegenforgalmi szempontból is hasznosítani. A magát „Luther országaként” aposztrofáló Sachsen-Anhalt az itteni Luther-emlékhelyek fenntartására állami alapítványt hozott létre. Ennek köszönhetően a szocializmusban meglehetősen szürke városkává vált Wittenberg a rendszerváltás óta megújult, ódon épületeit, szép polgárházait műemléki gonddal állítják helyre. A történelmi városmagot jelentő hosszú főutca – mely a fejedelmi palotától és a vártemplomtól a Luther-házig húzódik – városképi szempontból egységes és reformációtörténetileg páratlan kulturális együttessé alakult.
A Luther nevét hivatalosan is fölvevő Wittenberg (Lutherstadt Wittenberg) számára oly fontos Luther-kultuszt az NDK-s „szocializmusépítés”, „osztályharcfokozás” első időszakában nemigen támogatták, mivel túlságosan egyházinak érezték azt. Ez a helyzet később változott – talán Lutherben egyfajta „keletnémet kulturális hagyományt” fedeztek fel –, így az 1983-as Luther-év alkalmából állami támogatással felújították a reformátor házában látható kiállítást. A Luther-ház – korábban Lutherhalle, ma inkább Lutherhaus – 1883 óta az egyik legjelentősebb reformációtörténeti múzeumnak ad otthont. Az épület – eredetileg Ágoston-rendi szerzetesek háza – fejedelmi ajándékképpen került Luther tulajdonába, majd annak halála után nem sokkal a wittenbergi egyetemé lett. A ház elé épített szárnyban ma evangélikus lelkészképző (Predigerseminar) működik. A tárlattal együtt az annak otthont adó Lutherhalle szép műemlék épülete is megújult.
Az európai protestáns gyűjtemények tanácskozásának fontos célja volt, hogy korszerű múzeumpedagógiai és kiállítástechnikai módszerekkel segítse az egyházi műemlékek és kulturális emlékek minél szélesebb körű megismertetését. Az új kiállítás elsősorban Luther wittenbergi működésére koncentrál, és csak eredeti, ám a korábbinál kevesebb számú tárgyat mutat be. Az egységes kinézetű és kétnyelvű (német, angol) magyarázó táblákon kívül ötletesen elhelyezett számítógépek segítségével lehet részletesebb információkhoz jutni.
Természetesen továbbra is látható a Luther-szoba korabeli bútorzatával, illetve a díszes szónoki pultot tartalmazó előadóterem. E helyütt azonban – leromlott állapota miatt – sajnos ma már nem tudják bemutatni a 16. századi wittenbergi magyar diáktársaság eredeti zászlaját, amely a koronás címert ábrázolja (talán ezért is álltak meg a rendszerváltás előtt olyan áhítatosan a magyar látogatók itt).
A legfölső emeleten érdekes tárlat mutatja be a Luther-kultusz egyes állomásait. Tanulságos volt látni, ahogy az egyes korok a maguk szája íze szerint alakították ki saját Luther-képüket (például egy germán arcélű szobor a náci időkre emlékeztetett, a reformátort a nép egyszerű sorból felemelkedett fiaként ábrázoló alkotás pedig az NDK-s korszakot idézte).
A Luther-házon és a Leucoreán kívül Wittenberg még több elsőrangú reformációtörténeti műemlékkel rendelkezik. Ilyen például a városi templom, ahol Luther sokszor prédikált. A szépen helyreállított épületben a találkozó résztvevői istentiszteleten lehettek együtt, és megcsodálhatták a reformáció nagy festőalakjának, id. Lucas Cranachnak (1472/1473–1553) az oltárképét. (Ebben az évben emlékezünk meg halála 450. évfordulójáról.) A főtéren a szép reneszánsz városháza előtt áll Luther és Melanchthon szobra. A vártemplom nemcsak Luther és Melanch-thon sírját őrzi, hanem színes üvegablakábráin három neves magyar- országi reformátor: Dévai Bíró Mátyás, Leonhard Stöckel és Johannes Honterus arcképét is.
Érdekességképpen megemlíthető, hogy Wittenberg néhány éve testvérvárosi kapcsolatot ápol Békéscsabával. Ennek köszönhetően egy magyar– német baráti egyesületet hoztak létre a városban, illetve a Luther-ház közelében nemrég egy magyar étterem nyílt.
A tartalmas konferenciát egész napos kirándulás gazdagította. A tanácskozás résztvevői Halléban megtekinthették a magyarországi pietizmusra is hatást gyakorló Francke-alapítvány intézményeit, amelyek a 17–18. század fordulóját követően nemcsak a protestantizmusnak, de az európai szellemi és társadalmi fejlődésnek is fontos műhelyei voltak; illetve Eislebent, Luther szülővárosát és halálának helyszínét.
Czenthe Miklós