Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 25 - Civilek és önkormányzatok a településekért

Keresztutak

Civilek és önkormányzatok a településekért

A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat regionális fejlesztőprogramja Olaszliszkán

"Fókuszban a partnerség" címmel szervezett munkakonferenciát a közelmúltban a SzocioEast Egyesület Miskolcon. A találkozó célja olyan modellprogramok bemutatása volt, ahol a civil szervezetek az önkormányzatokkal együttműködve közösen hajtanak végre programokat a településekért.

Az eszmecserén szó volt a hajléktalanok problémáinak megoldásáról, a Mozgássérültek Egyesületének tapasztalatairól és a térségi foglalkoztatási rehabilitációs programokról. Bemutatkozott – többek között – a protestáns egyházak által alapított Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat Bodrogközi Regionális Roma Programja is, melyet civil részről Rácsok Balázs, a segélyszervezet olaszliszkai fejlesztőházának vezetője, önkormányzati részről pedig Fekete Gyula, Olaszliszka polgármestere ismertetett.

A település sokrétű szociális problémával küzd. Sok a munkanélküli – a roma lakosságon belül eléri a 75%-ot –, az alacsony iskolai végzettség, az újra növekvő analfabetizmus egyre nagyobb hátrányt jelent a falu számára. Számos családban gondot okoz az alkoholizmus. A gyermekek jelentős része ingerszegény környezetben nő fel, mely kihat mentális fejlődésükre is.

A településen nincs főállású védőnő, orvos, a gyermekek, felnőttek szórakozási, kulturális lehetőségei minimálisak. A régióban általános a szakemberhiány, nincs pszichológus, fejlesztő pedagógus, szociális munkás. A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat célja, hogy Olaszliszka és a szomszédos települések szociális problémáit feltérképezze, valamint a helyszíni jelenlét biztosítása mellett megoldási alternatívákat dolgozzon ki a jelentkező problémákra. Tekintettel a településeken élő nagyszámú roma lakosságra, a szeretetszolgálat kiemelt figyelmet fordít ezen csoport nehézségeire, és speciális programokat működtet megsegítésük érdekében. A segélyszervezet olaszliszkai fejlesztőházában jelenleg is folynak játszóházi, egészségügyi és mentálhigiénés foglalkozások, külön alkalma van a tinédzser korosztálynak, és aktívan folynak a családlátogatások. A szeretetszolgálat gyakorlati és akcióprogramjai (higiénés és egészségügyi csomagok, ruhaneműk osztása) mellett foglalkoztatási és munkarehabilitációs képzésekkel is segíti a település lakóit.

A miskolci fórum előadásaiban elhangzott, hogy az 1998-as árvízi segélyezés és az azt követő helyreállítási munkák jelentették a szeretetszolgálat és a Bodrog menti települések közötti kapcsolat alapját. Rácsok Balázs elmondta, hogy a MÖSZ a helyszíni jelenlét érdekében 2001-ben megvásárolt egy ingatlant, ahol egy fejlesztőházat alakított ki. Jelenleg a településen kézműves és játszóházi foglalkozásokat tartanak, családlátogatást végeznek, vitamin- és gyógyszerakciókat bonyolítanak le, valamint részt vesznek a település napi szociális problémáinak megoldásában is.

Fekete Gyula polgármester szerint egy példaértékű együttműködésről van szó, melynek alapja az állandó kapcsolattartás, az információcsere és az együtt gondolkodás. A településen végzett munkához a lakosság is aktív segítséget nyújt, közmunkaprogram keretében segítenek a fejlesztőház környékének rendben tartásában, a szakembert igénylő karbantartások elvégzésben.

A közelmúltban elkészült a környező települések szociotérképe, illetve egy regionális roma programot is kidolgoztak az együttműködő szeretetszolgálati és önkormányzati munkatársak, melyet pályázatok segítségével, egy konzorcium létrehozásával kívánnak megvalósítani.

(r–s)