Egyházunk egy-két hete
A Podmaniczky-Vigyázó családra emlékeztünk
A Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség 2003. szeptember 28-án istentiszteleten emlékezett meg Podmaniczky Jánosról és Vigyázó Sándorné Podmaniczky Zsuzsannáról. A Podmaniczky–Vigyázó család adományokkal segítette az evangélikus egyházat, Rákoskeresztúr község polgárait, és jelentős szerepet játszott a közéletben. A hatalmas Podmaniczky–Vigyázó vagyont Vigyázó Ferenc végrendeletében a Magyar Tudományos Akadémiára hagyta. Az emlék-istentiszteleten a rákoskeresztúri gyülekezet tagja, Tóth Péter – aki évek óta kutatja e nagynevű család életútját – ismertette Podmaniczky János és Podmaniczky Zsuzsanna életét. Az alábbiakban az általa elmondottak rövidített változatával ismerkedhetnek meg olvasóink.
Aszódi gróf Podmaniczky János (1786–1883)
Hatgyermekes családban, második gyermekként született a galíciabeli Kamion-kában. Gyermekkorát az aszódi családi birtokon töltötte. Lőcsén érettségizett, majd Sárospatakon tanult jogot. 1805-ben kitűnő bizonyítvánnyal tért haza a családi birtokra. Iskolái befejeztével anyai nagyapja sajókazai és radványi birtokán töltött el egy évet. Később Detken és környékén bérelt birtokot, és ott rendezkedett be. Rátermettségét, ügyességét látva családja a közösen birtokolt uradalmak főfelügyeletével bízta meg. Bulyanovszkyné báró Podmaniczky Erzsébet halála után a rákoskeresztúri birtok a Podmaniczky családra szállt át. János a ma romos rákoskeresztúri kastélyt 20 szobásra bővítette, és 1827-ben ide tette át állandó lakhelyét. 1830-ban feleségül vette Hódossy Máriát.
Rákoskeresztúr jobbágyait árpa- és kukoricaadománnyal segítette. Megalapította Magyarország első takarékmagtárát. Birtokain modernizálta az állattenyésztést, a szőlészetet, állataival, boraival több kiállításon nyert díjat. Az 1838-as pesti árvíz mentési munkáiban is részt vett, rákoskeresztúri kastélya menekülteknek adott szállást. Élelmiszer-adománnyal látta el a Deák téri templomba menekült közel 800 embert. Pest városa hálából – kissé megkésve, 1842-ben – tiszteletbeli polgárává választotta.
Felesége halála (1841) után visszavonult a közélettől, de a közügyek továbbra is érdekelték. Tíz-tizenkétféle újságot járatott, sietett megrendelni a könyvpiac nevezetes újdonságait. Gyűjtötte az országgyűlési iratokat. Még 90 évesen is maga kezelte Rákoskeresztúr, Penc, Petény, Palojta gazdaságait.
1822-től haláláig a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség felügyelője volt. Rendszeresen támogatta az evangélikus gyülekezetet és az evangélikus iskolát. 1876-ban 250 kg súlyú harangot ajándékozott gyülekezetének. Anyagiakkal és cseréppel segítette a leégett parókia újjáépítését.
Bojári gróf Vigyázó Sándorné Podmaniczky Zsuzsanna (1838–1923)
Hazatérve Zsuzsanna szeretett volna társasági életet élni. Apja, aki lánykájának mindent megengedett, hajadon lányától elvárta, hogy vakon kövesse parancsait. Ő azonban az atyai szigor elől házasságba menekült, első férjéül Koppely Frigyest választotta. E házasság hamar zátonyra futott. A fiatalasszony hátrahagyta két fiúgyermekét, és visszaköltözött az Üllői úti Podmaniczky-házba.
A különválással 14 éves persorozat kezdődött. 1864-ben ismerkedett meg bojári gróf Vigyázó Sándorral, ám csak 1873-ban házasodhattak össze. Zsuzsanna második házasságából három gyermek – Józsa, Ferenc, Sándor – született. Az idős Podmaniczky János kiengesztelődött leányával, így halálát követően Zsuzsanna lánya lett fő örökösévé.
1894-ben nagy csapás érte őt: elhunyt egyik gyermeke, ifjabb Vigyázó Sándor. A fájdalomba lelkileg beleroppant.
A Podmaniczky–Vigyázó család az 1870-es évektől kezdve rendszeresen adakozik. Adományaik és az alapítványaikra fordított összegek meghaladták a negyedmillió aranykoronát. Rendszeresen támogatták az evangélikus egyház intézményeit, a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközséget és annak iskoláját is.
Dr. Léránt István
Regionális hozzárendelés: Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség