Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 11 - Hittanári tapasztalatcsere

Egyházunk egy-két hete

Hittanári tapasztalatcsere

Egyházi intézményekben hittant tanító óvónők, tanítók, tanárok gyűltek össze az ország minden részéről március 3-6. között Révfülöpön. A Katechetikai Bizottság által második alkalommal megrendezett továbbképző konferencián a résztvevők színvonalas előadások és tartalmas beszélgetések segítségével mélyíthették el meglévő ismereteiket.

A találkozón - Sólyom Anikó, Solymár Mónika és Szabóné Mátrai Marianna koordinálásával - két szekcióban folytak az előadások. Az egyik csoport az óvodás és kisiskolás korosztályt tanítókat foglalkoztató témákkal és gyakorlati kérdésekkel foglalkozott. A gyermekek vallásos fejlődéséről Szabóné Mátrai Marianna beszélt, az óvodás korú gyermekek tanításának módszereiről pedig Révészné Tóth Erzsébet és munkatársai tartottak gondolatébresztő és a hallgatóságot aktivizáló előadást.

A résztvevők a két legutóbb megjelent alsó tagozatos hittankönyv tematikáját is megismerhették. Lacknerné Puskás Sára az elsősök számára írt hittankönyvét mutatta be, a harmadikosok könyvét szintén a szerzők, Baranyayné Rohn Erzsébet és Schaller Bernadett ismertették.

A másik szekciót elsősorban a tanárok számára hirdették meg. Itt olyanok vállalták, hogy megosztják tapasztalataikat, akik már hosszú évek óta foglalkoznak az egyháztörténet tanításával. Kőszeghy Tamásné a 7. osztályosoknál már jól bevált gyakorlatáról számolt be a hallgatóságnak a tananyag rögzítése, gyakoroltatása és számonkérése terén. "Az egyháztörténet tanításának módszerei a 11. osztályban" címmel pedig dr. Németh László ismertette ötleteit. Ezt követően Keveházi László a magyarországi reformáció főbb pontjaira és azok összefüggéseire mutatott rá kortörténeti szemelvényekkel színesített előadásában.

A szekciók mellett a résztvevők mindennap egy közös téma köré is összegyűltek, mely az "Evangélikus nevelés ökumenikus szellemben" címet viselte. A felkért előadó, a beszámolók és a hozzászólások mozaikjaiból - ha nem is teljes, de főbb vonalaiban kivehető - kép alakulhatott ki az egyházi iskolákban tapasztalható helyzetről. Pintér Károly bevezető előadásában, Hegedűs Attila, Aklanné Balogh Éva és Révészné Tóth Erzsébet beszámolójában sokan találtak szűkebb pátriájuk ökumenikus helyzetére emlékeztető elemeket.

Ma már a média adta lehetőségeket sem szabad kihagyni a tanítás során. Fabiny Tamás ehhez nyújtott nélkülözhetetlen segítséget azáltal, hogy összeállított egy montázst néhány filmjéből, illetve egy olyan listát is a résztvevők rendelkezésére bocsátott, amelyen az általa szerkesztett összes egyháztörténeti témájú film megtalálható.

A szervezők gondoskodtak a tartalmas és az első olvasásra talán túl töménynek látszó program mellett szabadidős lehetőségekről is. Így az áhítatok, előadások, fórumbeszélgetések között jutott idő ismerkedésre, kirándulásra is.

Túri Krisztina