Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 12 - EvÉlet-fórum a teológián

A hét témája

Fókuszban: a liturgia

EvÉlet-fórum a teológián

Egymásra (is) tekintettel
Egyházunk népe hónapok óta a 2005 adventjétől bevezetendő új istentiszteleti rend tervezete körül fellángolt érvek és ellenérvek tüzében ég. A próbagyülekezetek, az egyházi alkalmak, az internetes levelezőlisták olykor szintén parázs viták, szenvedélyes eszmecserék színterei. Ismét egy "lapunk kereteit szétfeszítő témát" állított tehát az EvÉlet-fórum középpontjába az Evangélikus Élet szerkesztőbizottsága, abban a reményben, hogy a személyes találkozás alkalmat adhat egymás álláspontjának jobb megismerésére, a félreértések tisztázására. Az erre való készséget mi sem bizonyítja jobban, mint hogy ezen az estén testületileg jelen volt az Agendaszerkesztő és Liturgiai Bizottság, élén egyházunk mindhárom püspökével. A március 12-i fórum helyszíne - a hagyományoknak megfelelően - ismét hittudományi egyetemünk díszterme volt.

Egymásra (is) tekintettel

Házigazdaként lapunk főszerkesztője, T. Pintér Károly köszöntötte a megjelenteket, utalván arra, hogy az Evangélikus Élet elsőként jelölt ki "vitanapot" a liturgiareformnak, remélve, hogy ennek "tálalásakor" már kiforrottabb pro és kontra véleményeket oszthatunk meg olvasóinkkal.

A fórum biblikus intonálására Gáncs Péter vállalkozott. A Déli Egyházkerület püspöke ApCsel 16,25-26 alapján tartott áhítatában arról beszélt, hogy Pál és Szilász a lehető legalkalmatlanabb helyen (börtönben), a legalkalmatlanabb időben (éjfélkor) dicsőítették az Istent. Az Urat magasztaló ének és ima hatására megrendült a föld, lehulltak a foglyok bilincsei. "Adja Isten, hogy mi is megszabadulhassunk a kommunikációs zavar, a félreértések és az önigazolás bilincseiből, tudjunk együtt gondolkodni, gyógyító szavakat szólni" - hangsúlyozta a püspök.

Pro és kontra

Ha nem is két ellenfél, de két különböző álláspontot képviselő lelkész osztotta meg ezután gondolatait a jelenlévőkkel az év elejétől már mintegy tucatnyi próbagyülekezetben használatos új liturgia tervezetéről. A liturgiai bizottság tagjaként Ördög Endre bakonyszentlászlói esperes az új istentiszteleti rend mellett, Szemerei János kaposvári esperes pedig az ellene szóló érveket sorakoztatta fel. Ördög Endre előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a változás és változtatás mára végképp időszerűvé vált.

"Az ember van a liturgiáért vagy a liturgia az emberért?" - tette fel már referátuma címében is a lényegi kérdést Szemerei János, akinek véleménye szerint a jelenlegi liturgia nemcsak megszokott, de kedvelt és elfogadott is, míg az új istentiszteleti rend kötelező és kizárólagos bevezetése megosztaná az egyházat.

Üzenet egyházunk népéhez

Két próbagyülekezetből érkezett egyháztag - Veres Istvánné (Budavár) és Menyhárt Izabella (Szombathely) - is megosztotta a jelenlévőkkel az általuk már gyakorolt egyházi renddel kapcsolatos tapasztalatait. Szavaikból kitűnt, hogy míg Szombathelyen csaknem egyöntetűen pozitívan viszonyulnak a hívek az új egyházi rendhez, addig a Budavárban többen hevesen ellenzik, olyannyira, hogy ott nemrég fel is függesztették az új liturgia "kipróbálását".

Az est egyik legfontosabb epizódja kétségkívül az volt, amikor Ittzés János felolvasta azt a püspökeink által megfogalmazott üzenetet, amely egyházunk egész népét tájékoztatja az egyházvezetés liturgiareformmal kapcsolatos álláspontjáról. Közvetve-közvetlenül az EvÉlet-fórum rangját is növelte, hogy ennek a lapunk 7. oldalán teljes terjedelmében olvasható üzenetnek a tartalmát elsőként a fórum résztvevői ismerhették meg.

A szünet utáni kérdések és hozzászólások híven tükrözték, hogy a liturgia valóban mindnyájunk ügye. Az olykor pattanásig feszült, máskor derűvel oldott perceket is "produkáló" EvÉlet-fórumot ezúttal - a főszerkesztő, illetőleg a szerkesztőbizottság felkérésére - az Evangélikus Élet kiadójának igazgatója, Kendeh K. Péter lelkész moderálta. Nem kis mértékben neki volt köszönhető, hogy a március 12-i együttléten jelen lévők egy dologban feltétlenül egyetérthettek: őszinte, nyílt párbeszéd részesei lehettek.

Gazdag Zsuzsanna