Keresztutak
Kihátrálnak a bajorok?
Kérdések az evangélikus egészségügyi központ körül
„Mindig van, aki szegényebb nálunk, látjuk-e szükségeit?” – tette fel a kérdést D. Szebik Imre elnök-püspök a gazdag ember és Lázár története alapján tartott megnyitó áhítatában. Egyházunk, a Fébé Evangélikus Diakonissza Egyesület és a Neuendettelsaui Diakónia a kérdésre már korábban igennel válaszolt: képviselőik 2003. december 12-én aláírták a Magyarországi Evangélikus Szeretetszolgálatért Alapítvány alapító okiratát. A szervezet ez év április 24. óta immár hivatalosan bejegyzett, közhasznú alapítványként működik. Az elmúlt időszak fejleményeit ismertető megbeszélésen azonban fény derült arra is, hogy néhány alapvető kérdésben még nem teljes az egyetértés a bajor és a magyar fél között.
Az egyik kardinális problémát a finanszírozás jelenti. Testvéregyházunk, a Bajor Evangélikus Egyház – amely a balatonszárszói Evangélikus Országos Konferencia- és Missziói Otthon felújítását még jelentős adománnyal segítette – szigorú takarékossági intézkedések bevezetésére kényszerül, így a magyar evangélikusok „kórházprojektje” felett már nem bábáskodhat. A Neuendettelsaui Diakónia szintén anyagi gondokkal küzd, így – korábban tett ígéreteivel ellentétben – csak szerényebb összeggel tudja támogatni az evangélikus egészségügyi központ megvalósítását. Az alapítvány kuratóriumának ezért mihamarabb megoldást kell keresnie arra, hogy miként tudná növelni a szervezet tőkéjét.
Bár az alapító ülésen erre nem sikerült megtalálni a választ, abban mindenesetre megállapodtak, hogy az evangélikus egészségügyi központban tervezett képzést a megbeszélés helyszínén, a Rózsák terei kollégiumban indítanák útjára. Az elképzelés szerint az alapítvány az épület első emeletét és pincéjének felét bérelné a tulajdonostól. (A felújítás költségeinek a megállapítására egy független építészt kérnek fel, majd ezután döntenek arról, ki milyen arányban viselje őket.)
Az ülés másik fontos napirendi pontját a képzéssel kapcsolatban felmerülő kérdések megvitatása jelentette. Az eredeti koncepcióban fogyatékosokkal foglalkozó (rehabilitációs nevelő-gondozó) és idősgondozó szakemberek képzése szerepelt, hiszen nálunk mindkettő hiányszakma. A magyar és a bajor fél közti összhangot ebben a kérdésben most a német és a magyar oktatási rendszer közötti eltérések, illetőleg a hazai és az uniós elvárások összeegyeztetésének nehézségei zavarják. Hosszas vita után a grémium végül arra a döntésre jutott, hogy a kuratórium elnöke és az alelnök, dr. Walter Gebhardt – szakemberek bevonásával – javaslatot készít, és szeptember 30-ig írásban a tagság elé terjeszti.
G. Zs.