Keresztutak
A Börtönlelkészek Nemzetközi Szervezetének (IPCA) 5. Európai Konferenciáján elfogadott zárónyilatkozat
– Az IPCA Európa 5. Konferenciáját 2004. június 1-7-ig tartották Észtországban, Tallinban. 27 európai országból 150 börtönlelkész vett részt a konferencián képviselve az anglikán, ortodox, katolikus, lutheránus, református és szabad keresztyén egyházakat. A konferencián első alkalommal egy iszlám börtönlelkész is felszólalt.
– Az IPCA a Biblia szerinti emberségességen alapuló törvény és igazságszolgáltatás megóvását és elősegítését tűzte ki célul, valamint Jézus Krisztus felszabadító és megigazító üzenetének továbbadását, és a fogvatartottak emberi jogainak megvédését.
– Az IPCA Európa megfogalmazta a helyi gyülekezetek és a börtönlelkészek szorosabb együttműködésének szükségességét a fogvatartottak családjainak lelki gondozása és a szabadon bocsátottak utógondozása érdekében.
– A konferencia témája: „Börtönben voltam, és eljöttetek hozzám” (Mt 25,36b). A konferencia résztvevői elismerték, hogy a változó és fejlődő Európában a börtönlelkészek különböző körülményekkel szembesülnek. A konferencia azt kérvényezi, hogy minden európai országban
a) a börtönlelkészség az állam és egyházak által elismert, hivatalos és támogatott szervezet legyen;
b) a nagyobb egyházak azon munkálkodjanak, hogy biztosítsák a kisebb egyházakhoz tartozó fogva tartottaknak az egyenlő esélyeket a saját egyházuk börtönlelkészeihez való hozzáférésben;
c) az egyházak elősegítsék más világvallású fogva tartottak saját hitközösségük börtönlelkészeihez való egyenlő hozzáférését.
– A konferencia elismeri, hogy néhány európai ország börtönrendszerében sikeres reformok történtek, különösen a volt kommunista országokban. Örömmel fogadjuk ezeket a fejlődéseket, mivel a konferencia a fogva tartottak emberi méltóságát és jogait a szabadulás után a társadalomba való sikeres beilleszkedés pozitív eszközének tartja. Örömmel figyeltük az észtországi jelentős fejlődéseket is, nem utolsóként az ökumenikus börtönlelkészség megalakulását.
– Ugyanakkor a konferencia elismeri azt is, hogy az európai országok számos kihívással néznek szembe, amennyiben minden országban az „Európai Tanács Standard Minimális Szabályait” akarják alkalmazni. Érdeklődéssel hallgattuk az Európai Bizottság „Kínzó, embertelen és megalázó bánásmód vagy büntetés megelőzéséről” szóló előadását. Továbbra is támogatjuk létfontosságú munkájukat az őrizetben álló emberek méltóságának megőrzése érdekében.
– A konferencia kifejezi megdöbbenését amiatt, hogy Abu Ghraib városban és más iraki börtönökben az amerikai személyzet kínzó, embertelen és méltatlan bánásmóddal illeti a fogva tartottakat. Meg vagyunk döbbenve, mivel Isten szeretetéről keresztényként gondolkodva úgy tartjuk, hogy az egész emberiség igazságáért, méltóságáért és megbékéléséért dolgozunk. Az igazságosság iránti elkötelezettségünk folytán kifejezzük súlyos aggodalmunkat a Guantanamo Öbölben fogva tartottakért is.
– Az IPCA Európa a világ összes országát arra sürgeti, hogy töröljék el a halálbüntetést, összhangban az Európai Tanács összes tagállamának a politikájával. A konferencián elmondták, hogy Líbiában golyó általi halálra ítéltek öt bolgár ápolónőt és egy palesztin orvost. A vád: szándékosan megfertőztek kb. 400 gyereket HIV vírussal. Mélyen együtt érzünk a megfertőzött gyermekek családtagjaival, azonban ahogyan keresztényként az isteni szeretetről, irgalomról és könyörületről gondolkodunk, ez arra késztet minket, hogy minden ember igazságáért, méltóságáért és megbékéléséért harcoljunk. Javasoljuk az európai hatóságoknak, hogy minden lehetséges módon segítsék ezeket az egészségügyi dolgozókat, mivel ragaszkodunk ahhoz az elvhez, hogy senkinek sincs joga bárkit halálra ítélni.
– Végezetül kérjük az egyházakat és államokat, hogy fejlesszék tovább azt az igazságszolgáltatási rendszert, amely egyre inkább a resztoratív igazságszolgáltatás elveit alkalmazza, mert ezek a bűnözésben érintett egyének és társadalmi közösségük javára vannak. Elkötelezzük magunkat ezen elvek iránt, és kérjük Európa népét, hogy imádkozzanak a fogva tartottak és a börtön munkatársai felé végzett szolgálatunkért.
Fordította: Kovács Ágnes