e-világ
Zöld mozaik
Programajánló a Szélrózsa lehetőségeiből
Részben jogos kritikaként éri a rovatot, hogy „mindig csak beszélünk” a környezetvédelemről. A Szélrózsa találkozó most alkalmat teremt néhány gyakorlati kezdeményezés bemutatására, sőt reménység szerint a résztvevők tevőlegesen is hozzájárulhatnak a teremtett világ fizikai és szellemi megőrzéséhez. Az alábbiakban néhány programot szeretnénk ajánlani a találkozó számos lehetősége közül.
Előadás, fórum
Július 22., csütörtök 15.00: Simonyi Gyula teológus, közgazdász, a Bocs Alapítvány elnöke, és lánya, Simonyi Cecília tart előadást indiai élményeiről és az ott folyó önkéntes munkáról, illetve egy rövidfilmet is bemutatnak.
Július 23., péntek 17.00: Gadóné Kézdy Edit, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium tanára a géntechnológia, a génkezelt növények felhasználásának problémáiról tart előadást.
Július 24., szombat: Jávor Benedek, a Védegylet programvezetője, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Környezetjogi és Versenyjogi Tanszékének munkatársa az aktuális környezetvédelmi kérdésekről tart fórumbeszélgetést, de évek óta foglalkozik az egyház és a környezetvédelem kapcsolatával is. A Védegylet a Nádasdy Alapítvánnyal közösen több éve szervezi környezetvédelmi vezetőképző konferenciáját.
Lehetőségek Piaca
A találkozó ideje alatt a Bocs Alapítvány Indiában dolgozó önkéntesei várják az érdeklődőket a lehetőségek sátrában. A Bocs Alapítvány megalakulása óta a civil társadalom környezetvédelmi, békemozgalmi tevékenységének fejlesztéséért, az egyházak ilyen jellegű tevékenységének népszerűsítéséért munkálkodik. Lehetőségeihez mérten részt vesz a harmadik világ támogatásában: anyagi és kétkezi segítséget nyújt egy indiai iskolahálózat fenntartásához, főként lányok taníttatását segítik.
Bemutatkozik továbbá az Európai Keresztény Környezeti Hálózat (ECEN) és a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend, amely szintén az egyházon belül vállalta fel a teremtésvédelem ügyét.
Ugyanitt kézbe vehetjük majd a Rügyecskék Alapítvány és a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) hasznos kiadványait, melyek a mindennapokban felmerülő környezetvédelmi kérdésekről tájékoztatnak.
A környezetvédelmi standon elhelyezett listára feliratkozhatnak mindazok, akik a téma iránt érdeklődnek, és talán elindulhat egy szélesebb körű összefogás egyházunkon belül.
Csendsátor
A csendsátorban teremtésmeditáció is várja az elcsendesedni vágyókat. Bibliai szövegek, imák, versek és képek segítségével adhatunk hálát a Teremtőnek a teremtés csodálatos ajándékaiért.
További tervek
A tervek között szerepel, hogy a Keresztény Ifjúsági Egyesület (KIE) által működtetett kávéházban a hagyományos mellett az igazságos, ún. fair-trade kereskedelemből származó kávé, illetve tea mellett is lehetőség legyen a beszélgetésre, az előadások, koncertek meghallgatására. A fair-trade hálózat számos fejlődő országra terjed ki, közvetlen kapcsolatban áll a szegény, helyi kistermelőkkel. Célja, hogy igazságosan ossza el – a főként Észak-Amerikában és Európában eladott – termékek (főként kávé, tea, gyümölcs, de számos egyéb dolog) bevételéből származó jövedelmet, vagyis ne történjen meg a kiszolgáltatott, kétkezi munkások kizsákmányolása. Sajnos hazánkban – számos nyugat-európai országgal ellentétben – ez a hálózat még nem működik, így a találkozón alkalom lehetne ennek népszerűsítésére.
Szintén a tervek között említhető a szelektív hulladékgyűjtés megszervezése a konferencia ideje alatt. Amennyiben sikerül, a műanyagüdítős palack, az üveg és a papírhulladék külön lesz elhelyezhető az erre kihelyezett konténerekben. A gyűjtés megvalósulása esetén részletes tudnivalókkal segítjük a résztvevőket a konténer helyéről és a gyűjtés szabályairól.
Az utóbbi két terv megvalósítása még bizonytalan.
Összességében elmondható, hogy a találkozó sokszínű programjában a környezetvédelem iránt érdeklődők is találhatnak számukra érdekeset.
Összeállította: JCsCs