A hét témája
Protestálunk? - PRO-testáljunk!
Tiltakozás... |
Valóban ez lenne a sivár valóság? Vajon az egyház Ura is mindig azonnal visszavágott? Soha nem hallgatott? Minden sérelmet igyekezett gyorsan megtorolni? Csorbíthatatlan jogokat, társadalmi védettséget, elismertséget és népszerűséget garantált az övéinek?!
Én azt a Krisztust ismerem, aki nemcsak beszélt a keresztről, de el is hordozta a küldetésével járó megvetést, gúnyt, megaláztatást. A hazug, hamis vádakra nemegyszer hallgatással felelt. Amikor Kajafás főpap előtt megütötték, nem vágott vissza, nem a jogaira hivatkozott, csupán csendesen megkérdezte a verőlegénytől: „Miért ütsz?”
Vajon mikor követjük hitelesen és hűségesen a Mestert? Vajon mikor protestálunk reformátor őseinkhez méltóan?
Szavunkat elsősorban nem valami, valaki ellen kellene felemelünk, hanem valamiért, valakiért! Erre adott igazán evangéliumi, valóban „protestáns” példát Erdő Péter bíboros, aki a „Tilosban” megszólaló gyűlölet szavára felelős szeretettel válaszolt. Amikor nem a provokatőr fejét követelte, hanem megígérte, hogy imádkozik érte…
Itt van például az a fontos és örvendetes hír, hogy az ORTT végre zöld utat adott a katolikus rádiónak, amely így – a Petőfi rádió már évek óta nem használt középhullámú frekvenciáján – hamarosan megkezdheti az országos műsorsugárzást. Megdöbbentő viszont, hogy a öttagú döntéshozó testület egyik kormánypárti tagja nem támogatta a kérést, mivel szerinte „tüzetes vizsgálatot igényelt volna, hogy a törvényi előírások alapján megkaphatja-e az egyház a frekvenciát…” (Népszabadság, 2004. január 9.) Úgy tűnik, újra meg újra protestálnunk kell az egyházak szabad médiaalapítási jogainak elismeréséért és tiszteletben tartásáért. Ennél a komoly stratégiai kérdésnél maradva, talán nem mindenki tudja, hogy egy protestáns keresztény zenei rádió, a Yes Rádió „Mondj igent az életre!” mottóval kétszer is pályázott budapesti frekvenciára. Mindkét alkalommal más hang megszólalását ítélték fontosabbnak a „felelős illetékesek”. A szomorú ügy pikantériája, hogy másodízben történetesen, többek között, éppen a Tilos Rádióval szemben veszítettünk…
Jelenleg a számtalan kis rádióadó jóvoltából a fővárosiak napi négyszáz (!) órányi rádióműsorból válogathatnak, de mindeddig egyetlen keresztény elkötelezettségű adó se fért bele a kétmilliós metropolis önkényesen feldarabolt éterébe! Ehhez kapcsolható az egyetlen magyar nyelvű vallási csatorna, a Pax Televízió kálváriája is. Sokak – közöttük felelős egyházi vezetők – ismételt írásos kérése ellenére a piacvezető kábeltévé-társaságok többsége nem hajlandó felvenni kínálatába a Pax Televízió valódi értékeket közvetítő műsorait. Az elutasítás hamis, demagóg indoka, hogy „bizonyos felmérések szerint” állítólag nincsen nézői igény ilyen színre a műsorpalettán. De vajon miként ébredhetne igény egy olyan csatornára, amelyet meg sem ismerhetnek a kiszolgáltatott nézők?!
Mindezek a szomorú tények számomra, aki több mint egy évtizedet dolgoztam a média területén, nagyobb botrányt és szégyent jelentenek, mint némely jelentéktelen kereskedelmi adó alkalmi szellemi-lelki környezetszennyezése…
Protestáljunk? Ha szükséges: igen! De figyeljünk, hogy miért érdemes valóban protestálnunk, mi az, amiért, akiért Mesterünk is felemelné a szavát!
Gáncs Péter