e-világ
Evangélikusok a hajléktalanokért
Hajléktalanok |
Adatik egy lehetőség számunkra: segítségére lehetünk a társadalom perifériáján élők egy csoportjának, a hajléktalanoknak. A magyar evangélikusok szellemi kapacitása, szakmai tudása, az egyház több évszázados intézményvezetési gyakorlata biztosíték lehetne arra, hogy az alábbi program ne nélkülünk valósuljon meg. Ennek támogatására megalakítjuk az Evangélikusok a Hajléktalanokért Baráti Kört. Nem kérünk pénzadományokat, csak szellemi segítséget, együtt gondolkodást, összeköttetéseket vállalkozókkal, ötleteket bátran és válogatás nélkül. Kérem, ha egyetért, támogatásáról értesítsen a gaaljani@freemail.hu vagy – ha nincs internetes elérhetősége – a 1131 Budapest, Gyöngyösi u. 25. IX/29. címen.
Minden jóérzésű magyar állampolgárt szomorúság, szégyen- és tehetetlenségérzés tölt el, ha embertársaival méltatlan körülmények között találkozik. Ilyen méltatlan sors a hajléktalanság. Se otthon, se munkahely, s a szégyen miatt már család sincs. Egy idő után már hiányoznak az okmányok is, amelyek a mindennapi életben nélkülözhetetlenek. Teljes a testi-lelki elesettség. Úgy tűnik, nincs kivezető út! Nincs fény, se remény, csak küzdelem a mindennapokért, az életben maradásért. Az esélyházak, amelyeknek a megteremtését tervbe vettük, arra nyújtanának lehetőséget, hogy a hajléktalanok – teljes rehabilitáció után – visszatérhessenek a társadalomba. Házaink abban különböznének tehát a legtöbb segítő szervezettől, hogy nem a tüneti kezelésre helyeznék a hangsúlyt. A tervezet arra az alapgondolatra épít, hogy azokat a hajléktalanokat fogadjuk, akiknek céljuk és elhatározásuk a társadalomba való viszszakerülés. Egy felszabaduló laktanyabázist alakítanánk át többfunkcióssá erre a célra. Így viszonylag gyorsan jelentős számú hajléktalant lennénk képesek befogadni. A kissé elzárt környezet pedig oltalom, védelem és vigasz lenne az érzékenyebbeknek a barátságtalan megnyilvánulásokkal szemben. Az első és legfontosabb eleme a programnak, hogy – vállalatok, vállalatcsoportok bevonásával – az épület egyik részében változatos munkát kínál a hajléktalannak. Az épületek három funkcióban – akár azt is mondhatnánk: három szinten – müködnének. Az első és „legmagasabb” szint azt jelenti, hogy a lakók egyszerű, de teljesen önálló lakásban lakhatnak, s a közüzemi díjaikat maguk fizetik. Itt gyakorlatilag már bérlakásról van szó, ahol azonban a segítő közeg biztos támaszként mindig jelen van.
A második szint épületében kétágyas, komfort nélküli szobákban kerülnének elhelyezésre a hajléktalanok. Itt a közös helyiségek a folyosók végén lennének. A közüzemi hozzájárulás fizetése alapfeltétel, természetesen megfelelően arányosítva az elérhető komfort szerint. Mindkét „szinten” nagyon fontos, hogy a szociális munkások megkeresik a családot, pótolják az elveszett okmányokat. A harmadik szintet a hajléktalan-szociálisotthon jelentené. Itt kapnának helyet mindazok, akik nem tudnak már dolgozni, illetve akiknek a családja elérhetetlen. Az épületegyüttesek közötti terek gyönyörűen parkosíthatók, különféle célokra tehetők alkalmassá. Az épületek nagysága alkalmat ad többfunkciós közösségi helyiségek létrehozására, a szabadidő hasznos, kulturált eltöltésére. A szociális otthont ellátó konyha megteremti annak a lehetőségét, hogy az itt élők és dolgozók napi egy főétkezésre befizethessenek, ha igényük van rá. Hogyan valósítható meg a fent vázolt elképzelés? Nyilvánvaló, hogy a főállású, legtöbb esetben bent lakó szociális gondozók mellett mások segítségére is óriási szükség van. Szeretnénk – mintegy tanulmányi terepként – csatlakozni, megállapodást kötni a felsőfokú szociálismunkás-képzést folytató oktatási intézményekkel. Egy-egy hallgató mellé egy-egy rászorulót rendelnénk, akit a hallgató tanulmányai végéig segítene visszavezetni a társadalomba. A hallgatók mellett ott lennének a főfoglalkozású szociális munkások mint mentorok. Továbbá együttműködésre van szükség a vállalkozókkal, hogy a munkatermekben munkát tudjunk biztosítani.
A hajléktalanok között sok a hívő ember. Az ő részükre ökumenikus alkalmak lehetőségét kell megteremtenünk, s a lelkigondozásukat kell biztosítanunk.
Fontos része a programnak a szabadidő hasznos eltöltésének a megteremtése. Ebben a legfontosabb szerepet – a változatos rekreációs foglalkozások között – a sport kapja. A fizikai aktivitás visszanyerése nagyon fontos. Ettől fittebbnek, egészségesebbnek, magabiztosabbnak érzik majd magukat az „újrakezdő” emberek. Az aktív pihenés gyakorlatának a kialakítása a cél.
Nagyon nagy szerepe van annak, hogy az itt élők egymás között mély, segítő barátságokat kössenek, hogy megtapasztalják az összetartozásnak, egymás segítésének a felemelő érzését. Az esélyházak programjának a célja röviden: a talaját vesztett ember visszavezetése a társadalomba. Segíteni végleges beilleszkedését a szokványos értelemben vett lakóközösségekbe és munkahelyekre. Hozzásegíteni minden hozzánk kerülő embert ahhoz a határozott fellépéshez, állóképességhez, kitartáshoz, amely a társadalomba való visszatéréséhez elengedhetetlen. Végül engedtessék meg e sorok írójának, hogy bemutatkozzon. Sportmenedzser-diplomával rendelkezem, jelenleg testnevelést tanítok egy alapítványi iskolában, s az iskolatitkári teendőket is ellátom. Mint angyalföldi evangélikusnak, évek óta számtalan hajléktalan ismerősöm van a városban. Megindító sorsuk arra az elhatározásra juttatott, hogy a velük való törődést tekintsem életcélomnak. Egy hónapja adtam be tanulmányomat az Esélyegyenlőségi Kormányhivatalnak. Megtörtént az első beszélgetés; van remény a program támogatására. A kérdés csak az: evangélikusokkal vagy nélkülünk? Kérem, ha Ön is fontosnak tartja céljainkat, csatlakozzon a baráti körhöz.
Gaál János