Egyházunk egy-két hete
„Új evangélikus sziget”
Templom-, harang- és parókiaszentelés Szentendrén
A Kocsis József Ybl-díjas építész által tervezett épületkomplexum hármas ünnepe a parókia szentelésével kezdődött. A közel 100 négyzetméteres lelkészlakás közvetlen a templom mellett áll, a létesítményeket folyosó köti össze. A két épület között lévő kis területről – a templomkapu megnyitását követően – az énekkar köszöntötte az odaérkező több, mint 200 vendéget.
A templom befogadóképessége a lenti 64 ülőhellyel, a templommal összenyitható gyülekezeti terem székeivel és a karzat 30-35 fős befogadóképességével megközelítően 200 fő.
A modern magyar templomépítészet legfiatalabb alkotásának belső terébe érkezőt különös látvány fogadja. A falak és a mennyezet – kékségével – az ég végtelenjére emlékeztet, ahol a messzeségben a tekintet el tud veszni, érzékeltetve az Isten végtelenségét – fogalmazott Novotny Dániel. Az észak-olasz stílusú templom üres sírra emlékeztető alakja a keresztény ember örömét, az evangélium üzenetét hivatott átadni.
Az oltárkő és a keresztelőmedence faragott mészkőből készült, mely az üres kereszt motívumának szintén szimbolikus jelentésével hirdeti az Igét. A keresztelőmedence a szentelést követő négy vasárnap mindegyikén betölti funkcióját: az új lendületet nyerő, növekedésnek induló gyülekezet négy újabb evangélikus gyermekkel gyarapszik.
A nyersfémből készült feszület a maga egyszerűségével az oltár ékessége. A szentély egy részének teteje üvegből készült, így a fény még kiemeltebbé és hangsúlyosabbá teszi a faltól kicsit eltávolodó keresztet. Az újonnan tervezett templomaink szimbolikáján is túlmutató, szinte építészeti elemmé váló fény a templomtér lelkiségét és lényegét erősíti a kereszt, illetve oltár természetes megvilágításával.
Harmadjára a templom harangjának a szentelésére került sor, melyet az ünnepi istentiszteleten a gyülekezet akkor hallhatott először. A régi templom 15 kg-os harangja mellé került a Lengyelországban öntött, E-hangolású, 150 kg-os új harang. A torony másik jellegzetessége az épület legmagasabb részén helyet kapó kereszt, ami éjszaka belülről kivilágított. Krisztushoz tartozásunk jele a város legkülönbözőbb pontjaiból is jól látható, s hirdeti: „Jézus valóban feltámadt!”
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Benczúr László, az Északi Egyházkerület felügyelője és felesége; dr. Győri József, a Budai Egyházmegye felügyelője és felesége; a gyülekezet egykori lelkészei, közöttük a Szentendrén eddig leghosszabb ideig szolgáló id. Szentpéteri Péter; valamint Magassy Sándor és Vati Zsuzsanna, a többi felekezet lelkészei; illetőleg a társadalmi élet szereplői közül Hadházy Sándor országgyűlési képviselő és Miakich Gábor, Szentendre polgármestere, aki a városvezetés jóvoltából az építési terület átadásával lényegében több millió forintos adományhoz juttatta a gyülekezetet.
Az ünnepi istentiszteletet követően a szentendrei gyülekezet felügyelőjének, Milán Gábornak a vezetésével közgyűlésre került sor, melyen az építkezés története és a köszöntések hangoztak el.
A 350 fős gyülekezet az adományok mellett döntően az Országos Egyház 100 millió forintos támogatásából építhette fel az evangélikus lelki élet új központját. A gyülekezeti építkezésért felelős Roza Lutheri Alapítvány az áfa visszaigényléséből nyert 16 millió forintot szintén az építkezés költségeinek fedezésére fordította. Az építkezés kivitelezéséért Ipacs István szentendrei építőmester volt a felelős.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés: Szentendrei Evangélikus Egyházközség