e-világ
Szabad szoftverek mindenkinek a letoltes.lutheran.hu oldalon
Hogyan kerül egy evangélikus egyházi honlapra szoftvergyűjtemény? A válasz egyszerű: öt éve folyik a gyülekezeti számítógépes program, és ennek kapcsán száznál több egyházközség jutott korszerű számítógéphez. A gépek használatához pedig nem elég a „vas”, kellenek a programok is.
A gyülekezeti gépekhez adott szoftverkínálatot folyamatosan fejlesztettük, most pedig az interneten elérhetővé tettük mindenki számára.
A szoftverkollekció összeállításának szempontjai a következők voltak. Széles tevékenységi kör: szövegszerkesztés, táblázatkezelés, adatnyilvántartás, grafika, képek kezelése, internet, vírusvédelem és biztonság. Minőség: megbízható, jó minőségű programok legyenek. Jogtisztaság és olcsóság: lehetőleg ne kerüljenek pénzbe a szoftverek, de legyenek jogtiszták.
Azt gondolnánk, hogy az utolsó szempontot a legnehezebb kielégíteni, hiszen a jogtiszta szoftver pénzbe kerül (például a Windows). És mivel drága, sokan nem is veszik meg, hanem lemásolják. Éppen ez az, amit szeretnénk elkerülni: fontos számunkra – informatikusként és keresztény emberként egyaránt –, hogy mindennapi munkánk során jogtiszta szoftvereket használjunk. Ha nem ezt tennénk, az olyan lenne, mintha az asztalos lopott gyaluval vagy a taxis lopott autóval keresné a kenyerét. Ugyanakkor jó lenne a költségeket minél nagyobb mértékben csökkenteni – ha lehetséges, akár nullára. És erre meg is van a mód: az internet korszakában egyre több az ingyenes, úgynevezett szabad szoftver, amely bárki számára ellenszolgáltatás nélkül elérhető. Sőt az ilyen programok jó részének a forráskódja is nyilvános, így például a magyarításuknak sincsen akadálya. Ezeket a programokat általában programozók csoportjai fejlesztik, internetes kapcsolattartás mellett, a szabad idejükben. Egyes programokon akár több százan is dolgoznak, s ha egy felhasználó elakad, e-mailben segítséget kérve általában még aznap választ kap a kérdéseire.
A szabad szoftverek ingyenes közreadásának az az alapja, hogy a programokba ültetett tudás olyan kincs, melyet mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni. Az a közösségi összetartás és önzetlen segítőkészség, melyet a szabad szoftverek fejlesztése kapcsán látunk, sok esetben példa lehet a keresztények számára is.
Mit is találunk a letoltes.lutheran.hu oldalon? Olyan szabad szoftvereket, melyek a gyülekezetek (és bárki más) munkáját is megkönnyíthetik. Melyek ezek? Az OpenOffice.org magyar nyelvű irodai programcsomag, mely a Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint) ingyenes alternatívája. Az OpenOffice.org ismeri a Microsoft Office állományait, megnyitja és írja is őket. Az adatok HTML formátumba is menthetők, tehát a program honlapkészítéshez is használható. Megtalálható továbbá a Mozilla nevű ingyenes, magyar nyelvű böngésző, mely a Microsoft Internet Explorer versenytársa. Kevésbé érzékeny a biztonsági hibákra, csakúgy, mint az Outlook Express levelezőprogramot helyettesítő Thunderbird, mely többek között beépített segédeszközzel is rendelkezik a nem kívánt levelek (spamek) kiszűrésére. Az érdeklődők rendelkezésére áll a GIMP képszerkesztő program és az Irfanview képnézegető, valamint a Süni evangélikus nyilvántartó program. Vannak biztonsági programok is, például automatikus mentést végző (Cobian Backup), víruskereső (Avast!), tűzfal (Sygate Personal Firewall), internetes betörőprogramok ellenszérumai (ad-ware és spy-ware).
Tudni kell, hogy ezek a programok is folyamatosan fejlődnek, újabb és újabb funkciókkal bővülnek. Ezért a honlapot rendszeres frissítéssel tartjuk naprakészen, így innen mindig elérhető a programok legfrissebb változata. A letoltes.lutheran.hu látogatását egyaránt ajánljuk gyülekezeti számítógépet használóknak, lelkészeknek és hétköznapi internetezőknek.
Bogdányi Gábor – Mesterházy Attila