Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 43 - Kiskőrösi siker Drezdában

A közelmúlt krónikája

Kiskőrösi siker Drezdában

Az Initiative egyesület (teljes nevén Initiative Fördergesellschaft für evangelische Verantwortung in der Wirtschaft Mittel- und Osteuropas e.V.) éves közgyűlését – a nyolcadikat a sorban – tartotta október 8. és 10. között Drezdában. Az egyesület magyarországi „testvérszervezete” révén egyházközségünk már több éve kapcsolatban van a német anyaegyesülettel. Koren András közvetítésével olyan elismert német szakemberek vesznek részt az évente kétszer megrendezett vincellérszemináriumokon, akiktől az elméleti ismeretek mellett gyakorlati segítséget is kaphattak a kiskőrösi gazdák.

Fontos gyümölcse érett be ennek a kapcsolatnak ez év február 14-én, amikor a városban elsőként megalakult a Kőrös-Bor-Ász Szövetkezet. Az alakulásnál is ott bábáskodtak a német szakemberek, nevezetesen dr. Otto Strecker professzor, dr. Hartmut Töter agrárközgazdász és burgonyatermelő gazda, valamint dr. Otto Schätzel, a rajna-hesseni borvidék Oppenheimben lévő Szőlészeti és Borászati Kutató- és Oktatóintézetének igazgatója. Nem mellesleg: ő is mintegy öt hektár szőlőt művel a feleségével együtt. Az újonnan megalakult szövetkezet hitet tett a kiskőrösi bor jó hírnevének visszaállítása mellett. Bizonyítani szeretné, hogy itt is elő lehet állítani kiváló borokat, amelyek piacképesek lehetnek még külföldön is.

A drezdai közgyűlésre külön meghívást kapott a szövetkezet. Az Initiative egyesület ugyanis évente különböző elismerésekkel díjazza azokat a vállalkozókat, akik a maguk területén valamilyen kiemelkedő eredményt értek el. Ebben az évben írták ki először az úgynevezett Kooperációs Díjat. A zsűri az elismerést a Kőrös-Bor-Ász Szövetkezetnek ítélte oda. A díjjal ötezer euró, egy plakett és egy oklevél járt.

A szövetkezet négy tagja, Bodor Jenő elnök, illetve Csordás Sándor, Buki Tibor és Lupták György nem utazott üres kézzel. Kétféle borral lepték meg a vendéglátókat. A „meglepetést” az ünnepi asztalon kínálták a közgyűlés kétszázharminc résztvevőjének. A bíráló német szakemberek mindkét bort a legmagasabb kategóriába sorolták. Külön sikert aratott Lévay Tamás 2003-as évjáratú kékfrankos bora. Ugyancsak nagy elismerést váltott ki a szintén Iniciatíva-tag Csengődi István 2003-as cserszegi fűszerese is. Örömünket beárnyékolta, hogy Lévay Tamás nem érhette meg a díjátadást, mert az elutazás előtti éjjel beteg szíve végleg megállt.

A közgyűlésen mások munkáját is díjakkal értékelték. A marosvásárhelyi Bodó Anikó a háromezer eurós fődíjat vehette át. Ugyancsak elismerésben részesült Bedy Zsolt Celldömölkről és Keszeg Levente és Laczkó Julianna Marosvásárhelyről. Rajtuk kívül még egy-egy szlovák, lengyel és orosz vállalkozó részesült a különféle díjak valamelyikében.

Jó volt Drezdában magyarnak lenni. S felcsillant a remény: csakis minőségi termeléssel lehet helytállni a megváltozott gazdasági körülmények között. Minőségi borokkal – hosszabb távon – lehetséges lesz bejutni az EU piacaira is.

S a jövő: november végén folytatódik a vincellérképzés! 25-én a kiskőrösi imaházban a német szakemberek először a szövetkezet tagjainak tartanak továbbképzést, 26-án, pénteken 9 órától egész napos képzésre és borminősítésre várnak minden érdeklődő borászt, az időközben megalakult többi szövetkezet tagjait is. 27-én, szombaton pedig Budapesten lesz a magyar Iniciatíva Protestáns Vállalkozói Egyesület éves közgyűlése.

L. Gy.