Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 44 - Istentisztelet és konferencia az „ökumenikus” katonaköltő emlékére

Kultúrkörök

Istentisztelet és konferencia az „ökumenikus” katonaköltő emlékére

Csodálatra méltó módon a fegyver és a toll váltakozva forgott Balassi Bálint, a 16. századi költő kezében. Bár a harc közben is író és írás közben is harcoló Balassi gyermekkorát a protestáns édesapa, valamint Bornemisza Péter evangélikus prédikátor nevelése és lelkisége határozta meg, huszonkilenc éves korában katolizált. Gyarmati Balassi Bálintot ezért egyaránt tekinthetjük evangélikus és katolikus költőnek.

A katonaköltő születésének 450. évfordulója alkalmából október 20-án a balassagyarmati Szentháromság-főplébániatemplomban megrendezett ökumenikus istentiszteleten D. Szebik Imre, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke, dr. Beer Miklós római katolikus váci megyés püspök és dr. Korzenszky Richárd O. S. B., a tihanyi bencés apátság perjele szolgált.

A „Civitas Fortissima”, azaz a „bátorság városa” címet viselő Balassagyarmaton háromnapos ünnepségsorozat nyitánya lehetett az Isten házában való emlékezés és hálaadás. A helyi Balassi Bálint Gimnázium felkérését örömmel elfogadó, ökumenikus irányultságú, és a felekezeti különbözőségeken felülemelkedő, a közös istentiszteleten szolgáló püspökök legutóbb Keczkó Pál és Szilvia idei váci lelkészavatásán találkoztak. Az akkor tapasztalható kölcsönös tisztelet és testvéri együttműködés ez esetben is meghatározó és a hívek számára is példamutató volt. Imre Éva, a gimnázium igazgatónője köszöntésében egyaránt elismerően szólt a két felekezet múltbeli érdemeiről.

A kor kegyetlenségeit elevenítette fel prédikációjában Beer Miklós. A 450 évvel ezelőtt élők számára mindennapos volt a török pusztítás okozta fájdalom és elesettség érzése. Balassi ekkor, a reménytelenség korában vállalta fel küldetését, Isten elhívását. A legjobb példát, Jézus példáját követte, a szeretet hűségével tekintett Istenére – mondta.

Szebik Imre rendhagyó igehirdetésének az Evangélikus énekeskönyvben található három Balassi-ének szolgáltatta az alapját, melynek versszakai az egyes szakaszok előtt, illetve alatt csendültek fel, felesége – Szebik Imréné – tolmácsolásában. Az igehirdető a keresztény élet három lépcsőfokát különböztette meg. A keresztény ember dicsőítésére a 323. számú ének 1. és 3. verse (Áldj meg minket, Úristen…), a bocsánatért való esedezésére a 404. ének 1., 2. és 5. verse (Bocsásd meg, Úristen…) és a bűnöktől való szabadítás 406. ének 1., 2. és 5. verse (Ó, én kegyelmes Istenem…) volt a példa. „Legyen áldott – minden emberi gyarlóságával együtt – Balassi Bálint emléke, harca, imádsága; őszintesége és bűnvallása a mai ember számára is példa lehet” – fejezte be igehirdetését az egyházkerület vezetője.

Az ökumenikus megemlékezést követően az ünnepség tudományos konferenciával folytatódott a megyeháza dísztermében, majd szoboravatásra került sor a gimnázium előkertjében. A délután folyamán pedig megnyitották Réti Zoltán evangélikus festőművész akvarelljeinek kiállítását.

Horváth-Hegyi Olivér