Keresztutak
Médiaműhely a Balatonnál
A szavak embereinek összejövetele Isten szavával kezdődött. A médiaműhely megnyitó áhítatában Gáncs Péter Mt 28,8–15 alapján arról beszélt, hogy Jézus Krisztus feltámadása után nemcsak az evangélium, a jó hír kezdett terjedni, hanem – ezzel szinte párhuzamosan – beindult a félretájékoztatás gépezete is. Érdemes kikeresni a vonatkozó újszövetségi igehelyet, hogy érthetőbbé váljon, miért hangsúlyozta elmélkedése végén a Déli Egyházkerület püspöke, hogy a megvesztegetett római katonákkal ellentétben mi nem megfizetett „sztorimesélők”, hanem az Úr tanítványai, az evangélium hiteles tolmácsolói kell, hogy legyünk.
A műhelymunkát esténként fórumbeszélgetések színesítették, de a tartalmas program része volt a szomszédos Soli Deo Gloria református konferenciatelepen tett látogatás is.
A meghívott előadók közül elsőként Szentesi Zöldi László újságíró, a Magyar Nemzet külpolitikai rovatának munkatársa „vallott” arról, hogy mit jelent protestáns újságíróként közlekednie a nagyvilágban. Beszélgetést felvezető előadásában elmondta, hogy munkája során leginkább a pontosságot, a megbízhatóságot, vagyis a korrektséget tekinti – önmaga számára – követelménynek. A Református Kommunikációs Szolgálat vezetőjeként arról is tájékoztatott, hogy a már korábban is létezett www.reformatus.hu internetes portál november elsejével mind tartalmilag, mind formailag megújult. Kollégáival – mintegy válaszként a kor kihívásaira – református hírszolgálatot hoztak létre.
Ugyancsak a világ, az egyház és a média kapcsolatát boncolgatta a péntek esti kerekasztal-beszélgetés és fórum. A református egyház zsinati szóvivője, Csoma Áron által vezetett őszinte eszmecsere keretében ismert szerkesztők – Jásdi Beáta (Gyöngy), Nagy Imre (Magyar Televízió) és Novotny Zoltán (Magyar Rádió) – gondolkodtak együtt a résztvevőkkel arról, milyenek a keresztény (protestáns) értékek képviseletének az esélyei a szekuláris médiában. A „betörni vagy beletörődni” kérdés jegyében kialakult diskurzus nem nélkülözte az egyházi médiamunkával kapcsolatos kritikai észrevételeket sem.
A médiatapasztalatok és műhelytitkok kötetlen beszélgetések során is lehetővé vált cseréjén túl nyelvhelyességi, helyesírási és fogalmazástechnikai kérdések is terítékre kerültek. Ezekre az Evangélikus Élet olvasószerkesztőjétől, Dobsonyi Sándortól kaphattak választ a résztvevők. Lapunk tördelőszerkesztője, Nagy Bence pedig a számítógépes szöveg-előkészítés „titkaiba” engedett bepillantást.
Baptista testvérlapunk, a Békehírnök felelős szerkesztője, Háló Gyula vezette a szombat délelőtti „ötletbörzét”, és ugyancsak ő – immár lelkipásztori minőségében – zárta áhítatával a háromnapos szakmai együttlétet.
G. Zs.