Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 48 - Médiaműhely a Balatonnál

Médiaműhely a Balatonnál

Viharos fogadtatásban részesülhettek mindazok, akik a lapunkban közzétett felhívás nyomán november 18. és 20. között ellátogattak a magyar tenger partjára, egyházunk balatonszárszói Konferencia- és Missziói Otthonába. A MEE Sajtóbizottsága és hetilapunk szerkesztőbizottsága által szervezett evangélikus médiaműhely szakmai programját azonban sem a tornádóval beköszöntő téli időjárás, sem az ennek következtében keletkezett áramszünet nem tudta megzavarni. A meghívó ezúttal protestáns médiaműhelyre invitált, hiszen a közel harminc érdeklődőt vonzó együttlét szervezésébe a Protestáns Újságírók Szövetsége (PRÚSZ) is bekapcsolódott néhány, a testvéregyházakhoz tartozó médiamunkással egészítve ki az írott és elektronikus sajtó lutheránus képviselőinek sorát.

A szavak embereinek összejövetele Isten szavával kezdődött. A médiaműhely megnyitó áhítatában Gáncs Péter Mt 28,8–15 alapján arról beszélt, hogy Jézus Krisztus feltámadása után nemcsak az evangélium, a jó hír kezdett terjedni, hanem – ezzel szinte párhuzamosan – beindult a félretájékoztatás gépezete is. Érdemes kikeresni a vonatkozó újszövetségi igehelyet, hogy érthetőbbé váljon, miért hangsúlyozta elmélkedése végén a Déli Egyházkerület püspöke, hogy a megvesztegetett római katonákkal ellentétben mi nem megfizetett „sztorimesélők”, hanem az Úr tanítványai, az evangélium hiteles tolmácsolói kell, hogy legyünk.

A műhelymunkát esténként fórumbeszélgetések színesítették, de a tartalmas program része volt a szomszédos Soli Deo Gloria református konferenciatelepen tett látogatás is.

A meghívott előadók közül elsőként Szentesi Zöldi László újságíró, a Magyar Nemzet külpolitikai rovatának munkatársa „vallott” arról, hogy mit jelent protestáns újságíróként közlekednie a nagyvilágban. Beszélgetést felvezető előadásában elmondta, hogy munkája során leginkább a pontosságot, a megbízhatóságot, vagyis a korrektséget tekinti – önmaga számára – követelménynek. A Református Kommunikációs Szolgálat vezetőjeként arról is tájékoztatott, hogy a már korábban is létezett www.reformatus.hu internetes portál november elsejével mind tartalmilag, mind formailag megújult. Kollégáival – mintegy válaszként a kor kihívásaira – református hírszolgálatot hoztak létre.

Ugyancsak a világ, az egyház és a média kapcsolatát boncolgatta a péntek esti kerekasztal-beszélgetés és fórum. A református egyház zsinati szóvivője, Csoma Áron által vezetett őszinte eszmecsere keretében ismert szerkesztők – Jásdi Beáta (Gyöngy), Nagy Imre (Magyar Televízió) és Novotny Zoltán (Magyar Rádió) – gondolkodtak együtt a résztvevőkkel arról, milyenek a keresztény (protestáns) értékek képviseletének az esélyei a szekuláris médiában. A „betörni vagy beletörődni” kérdés jegyében kialakult diskurzus nem nélkülözte az egyházi médiamunkával kapcsolatos kritikai észrevételeket sem.

A médiatapasztalatok és műhelytitkok kötetlen beszélgetések során is lehetővé vált cseréjén túl nyelvhelyességi, helyesírási és fogalmazástechnikai kérdések is terítékre kerültek. Ezekre az Evangélikus Élet olvasószerkesztőjétől, Dobsonyi Sándortól kaphattak választ a résztvevők. Lapunk tördelőszerkesztője, Nagy Bence pedig a számítógépes szöveg-előkészítés „titkaiba” engedett bepillantást.

Baptista testvérlapunk, a Békehírnök felelős szerkesztője, Háló Gyula vezette a szombat délelőtti „ötletbörzét”, és ugyancsak ő – immár lelkipásztori minőségében – zárta áhítatával a háromnapos szakmai együttlétet.

G. Zs.

Liturgikus sarok
A sötétség elmúljon, a hit fénye ragyogjon!
Interjú Istennel
Megházasodtunk!
Elindult a Lelkészakadémia – avagy a jó pap holtig tanul
Lehet-e a kommunikáció és a média pozitív társadalomalakító tényező?
Budapest megért egy utat
Médiaműhely a Balatonnál
Samu Katalin hetvenéves
Aki csak Krisztusban tudta megszeretni az Istent
Felelősségünk a teremtett világért
Az adminisztráció evangéliuma
A kaftános fejedelem
December ötödike kérdése
Kedves Testvéreink!
Igen nyomós érvek
Üzenet a Partiumból
Felekezeti hovatartozástól függetlenül 1.
Felekezeti hovatartozástól függetlenül 2.
Zarándoklat a kettős állampolgárság támogatatására
A határon túli magyarokról – evangélikus szempontból
Sopron, a hűség városa
Halottak napjától virágvasárnapig
Egy öreg tűzcsapról
Böjte Csaba atya nyílt levele az anyaországi testvérekhez
Emlékezés Gajdács Pál evangélikus lelkészre
Angyaljárás novemberben
Emléktábla-avatás Kőbányán
Nyilatkozat
Korlátoznak-e a törvények?
Környezet-egészség nap a győri Péterfy Sándor evangélikus iskolában
Elmúlnak mellőlem a hegyek
Itt már semmi sem a régi!
Evolúció vagy teremtéshit?

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 48 Médiaműhely a Balatonnál