e-világ
Mire jó az ingyenes internet a gyülekezetben?
Bővebben az evangélikus e-pontokról
Evangélikus e-pontok |
A tervek szerint e-pontokat egyházak is működtethetnek majd. Városi gyülekezeteink a jelen felhívás alapján vehetnek részt a speciálisan egyházakra szabott, egyedi programban; községekben és nagyközségekben működő gyülekezetek számára pedig az IHM nyilvános pályázata keretében nyílik lehetőség e-pontok létrehozására (l. az IHM-ITP-15 számú pályázatot a minisztérium honlapján, a http://www.ihm.hu cím alatt; ennek következő beadási határideje 2004. február 6.).
Amikor egy gyülekezet vezetése mérlegeli, gazdája legyen-e egy e-pontnak, bizony felelősségteljes döntés előtt áll. Hiszen vállalnia kell, hogy csaknem 3 éven keresztül, heti 16 órában felügyeletet biztosít a számítógépeknek. Vannak-e vállalkozó kedvű gyülekezeti tagok, akik erre áldozzák a szabad idejüket?
"Vacak két komputerért heti 16 óra ügyeletet boldog-boldogtalannak teljesíteni nagy ár" - írta egy lelkész e-mailben a személyes megkeresésemre. Mielőtt elfogadnánk vagy elvetnénk ezt a vélekedést, gondoljuk végig, mi mindenre lehet jó az e-pont nekünk, evangélikusoknak!
A nyilvános e-pont azt jelenti, hogy bárki bejöhet a gyülekezetbe internetezni. Gyülekezeteink (missziós) célja pedig nem éppen az, hogy minél többen bejöjjenek? Vegyék észre, hogy él és virul az evangélikus gyülekezet! Aki betér egy evangélikus e-pontba, biztosan újragondolja az egyházak poros középkori nézeteire vonatkozó előítéleteit. Sőt akaratlanul körülnéz, hogy mivel is foglalkoznak itt ezek a "modern hívők"? Hiszen mindenkiben van egy kis kíváncsiság: érdemes az e-pont környékén elhelyezni a gyülekezeti faliújságot, egyházközségi hírlevelet, terjesztésre szánt írott anyagokat. Habár közvetlen missziót nem szabad végezni az internetezők körében, mert az meg is ijesztheti őket, meg lehet találni a módját, hogyan "csempészhetjük be" a magunk evangélikusságát, saját értékeinket az e-pontba. Többek között ehhez kíván segítséget nyújtani az evangélikus e-pontok programjához kapcsolódó - az IHM anyagi támogatását élvező -, "Online hittan" című fejlesztési projekt, melynek keretében egyházunk tanítását dolgozzuk fel közérthető internetes formában, elsősorban azoknak szólóan, akik ritkán koptatják a templom padjait. Ennek az anyagnak a számítógépes ikonja ott lesz az összes e-pont számítógépének a képernyőjén, csakúgy, mint egyházunk központi honlapjának az elérhetősége.
Lényegében tehát az e-pont segítségével olyan emberek is eljuthatnak a gyülekezetbe, akik különben be nem tennék a lábukat oda - vagy csak karácsonykor és húsvétkor szoktak eljönni. A jövőben sokan közülük - az internet miatt - talán gyakrabban jönnek majd. Aki pedig attól fél, hogy neveletlen fiatalok fognak tömegesen randalírozni nap mint nap a gyülekezet helyiségeiben, annak azt tudjuk tanácsolni: érdemes előre elkészíteni az e-pont belső házirendjét, amelynek betartását megköveteljük a belépőktől. A házirendben rögzíthető, mit szabad csinálni a számítógépekkel, és mit nem (például megtilthatjuk az erőszakos oldalak böngészését, limitálható a létszám stb.).
És nem csak a nyilvános nyitva tartásra érdemes gondolni. Az e-pont lehetőségei ugyanis a heti 16 órás kötelező, nyilvános nyitva tartáson túl is használhatók gyülekezeti célra. Fiataloknak internetes klubot és vetélkedőt lehet szervezni, hittanos gyerekeknek bibliai számítógépes játszóházat, internetes teázót, vagy egyszerűen csak ki lehet nyitni a termet a bibliaóra előtt és után az érdeklődő hívek számára, hogy körülnézhessenek a világhálón. Ennek kapcsán lehet tanfolyamokat is szervezni, például megtanítani az idősebbeket, hogyan írhatnak elektronikus levelet az unokájuknak.
"A budapesti agglomerációban >>nem ügy<< a számítógép, az internet és társaik. Csak az nem fér hozzá családjában, iskolájában, aki nem akar - tehát nem jönne ezért ide sem" - írta egy másik lelkész a napokban, miután felvetettem az e-pont alapításának lehetőségét. Ennek kapcsán nem szabad elfeledkezni a dolog szociális oldaláról. Vajon azokat a jól szituáltakat várjuk-e az e-pontjainkban, akiknek a dolgozószobájában zümmög a számítógép, és széles sávú internet-hozzáférésükkel éjjel-nappal szörfözhetnek a neten? Vagy inkább azokat, akiknek nem telik az otthoni gépre, mert alacsonyabb a jövedelmük, vagy egyáltalán nem értenek hozzá, mert sosem volt alkalmuk megtanulni? Mert az említett két réteg között tátong a digitális szakadék: a hozzá nem értők lemaradnak, alacsonyabb lesz a jövedelmük, végül nem találnak munkát. Nem feléjük kellene-e segítő kezet nyújtanunk nekünk, jól szituált városi evangélikusoknak? Hiszen sokan vannak ők, a gyengébbek és a lemaradók. Akár a budapesti agglomerációban is, de vidéken mindenképpen.
Az e-pontokra való előzetes jelentkezés során tizenkilenc, városi evangélikus gyülekezet huszonegy e-pont telepítését vállalta (volt, amelyik kettőt is, különböző helyszíneken). Íme a névsor: Budapest-Budavár, Budapest-Deák tér, Budapest-Ferencváros, Budapest-Rákoskeresztúr, Budaörs, Gyón, Dunaújváros, Irsa, Mezőberény I., Mezőberény II., Monor, Nyíregyháza-Kertváros, Nyírszőlős, Pécs, Sárvár, Sopron, Szarvas, Székesfehérvár, Tab. Tizenkilenc hely még van.Várjuk a jelentkezőket!
Bogdányi Gábor