Keresztény szemmel
Egy látogatás története
Különös érzés volt: most már neki is van körzete, mint a többi presbiternek. Pedig milyen fiatal hozzájuk képest! Részletesen elmondták neki, milyen feladatok várnak rá: beszedni az egyházfenntartói járulékot, kihordani a gyülekezeti újságot; ha valaki beteg, meglátogatni, és a hogylétéről tájékoztatni a lelkészt. Első pillantásra mindez nem tűnik túlságosan nehéznek. Meg aztán szívesen is teszi, hiszen a rokkantnyugdíjas lét időnként kifejezetten nyomasztó. Van olyan időszak, amikor jót tesz a nyugalom, máskor azonban tétován figyeli az órát: mikor telik már el a délelőtt, hogy végre hazaérjen valaki, akivel szót lehet váltani. Most majd látogat ilyenkor. Persze csak úgy, hogy ne terheljen vele senkit. A gyülekezeti lap kihordása mindjárt jó alkalom is lesz megismerni az övéit - gondolta.
Izgatottan készülődött: a táskájába tette a listát, az újságokat pedig egy vaskos mappába szorította, hogy ne gyűrődjenek össze. Érdekes, új feladata felvidította: jókedvűen pattant fel a biciklijére. A legtöbb névről tudta, kit takar: a többség templomba járó kedves ismerős. Hozzájuk csak beköszönt, és a kezükbe adta, amit hozott, aztán továbbkarikázott. Néhány helyen nem voltak otthon, így óvatosan a postaládába csúsztatta a lapot. A végére hagyta a számára ismeretleneket. Itt már be is kellett mutatkoznia. Többnyire szívesen fogadták a küldeményt, csak néhány helyen néztek rá szótlanul, gyanakodva.
Telt-múlt az idő, dél közeledett, kissé el is fáradt. Elhatározta, hogy aznap már csak egy lapot kézbesít, a többit holnapra hagyja. Csaknem a listája végére ért; elégedett volt hát a délelőttjével. Bizakodóan állt meg a soron következő címzett háza előtt. Csengetésére egy rosszkedvű fiatal nő jelent meg az ajtóban, aki gyanakodva mérte végig.
Aliz nagyot nyelt. Ez volt presbiterségének első megpróbáltatása. Aztán hirtelen nagyon komikusnak tűnt az egész. Hiszen az őskeresztényeket sokszor halálra adták Uruk nevéért, ő meg itt érzékenykedik, mert nem fogadták tárt karokkal. Borongós hangulata hamar tovaszállt, és már lépegetett is a szoba felé, ahol a felvilágosítás szerint meg fogja találni Éva nénit. Az alacsony kis ajtófélfánál le kellett hajtania a fejét, hogy bele ne üsse. Halkan kopogott az ajtón, majd a válasz után belépett. A vályogfalú, hűvös szobácska félhomályában görnyedt hátú öreg nénike ült az asztal mellett és hímezgetett. Ráncos arcán kedves mosollyal tekintett a belépő idegenre.
Aliz meghökkent. Vak. Azért elég hát neki ez a derengő félhomály, azért kacat csak az újság, hiszen elolvasni úgysem tudja, a gondozójának meg láthatólag nincs rá szüksége. Aliz zavartan szorította meg a néni kezét az asztalon.
A néni gyermeki bizalommal és örömmel figyelte minden szavát. És elhangzottak az események és a várható programok, a beköszöntő áhítat, az istentiszteleti rend, az ifjúság oldalán a beszámolók és a gyermekrovat vidám sorai. Aztán az igemagyarázat, a gondolatébresztő és a gyülekezeti csoportok munkájáról szóló írások. Éva néni szinte mozdulatlanul hallgatta őket, és csak a cikkek közötti rövid szünetekben hangzott fel újra és újra lelkes hálaadása.
Hálája, öröme betöltötte Aliz szívét is, még az éhségről is megfeledkezett. Fáradtsága meg úgy elszállt, mintha sose lett volna. Felfrissülve búcsúztak el egymástól. A kerékpár is mintha magától gurult volna hazafelé. "Nahát - gondolta Aliz -, milyen különös. Az ember néha azt hiszi, hogy ő szolgál másoknak, aztán kiderül, hogy őt ajándékozzák meg a segítségre szorulók." És egy pillanatra tétován és bizonytalanul, de úgy érezte, belelátott az Isten gondolataiba.
Füller Tímea