Egyházunk egy-két hete
Merre tart egyházkerületünk?
A Déli Evangélikus Egyházkerület gyülekezeti vezetőinek konferenciája
Szemerei Zoltán, a Déli Egyházkerület felügyelője – érintettsége okán – egy nyilatkozatot fogalmazott meg, amelyet a konferenciához kapcsolódóan megtartott egyházmegyei elnökségek ülésén fel is olvasott. A felügyelő bizalmi szavazást kért az egyházmegyei elnökségektől, felajánlva lemondását. A titkos szavazás végeredményeként a jelen lévő esperesek és felügyelők egyhangúlag bizalmukról biztosították Szemerei Zoltánt, lemondását pedig nem fogadták el.
Ezáltal kifejezésre juttatták, hogy szükséges a múlt tisztázása, és hogy ennek fontos eleme az őszinteség, de az egyháznak tovább kell lépnie, és a jövőbe kell tekintenie. Megfogalmazták egyúttal, hogy az „ügynöklisták” köztudatba való bedobása eltereli a figyelmet a fontosabb ügyekről, például arról, hogy az egyházi iskolák és óvodák nehéz helyzetbe kerültek, és hogy csökkentek a költségvetési támogatások. Maga a lista is csak egyházellenes hangulatkeltésre alkalmas, az egyházellenes hangok felerősödését szolgálja. A múlt feltárását nem ilyen eszközökkel kell elvégezni. (Szemerei Zoltán nyilatkozata a 7. oldalon olvasható.)
Az elmúlt öt év összegyűjtött adataival Andorka Árpád statisztikus, a kerület másodfelügyelője szembesítette a résztvevőket. Elmondta, hogy a statisztikák nem sok optimizmusra adnak okot. A Déli Egyházkerületben is megfigyelhető az ország egészére jellemző tendencia: folyamatosan csökken a népesség. Az elmúlt öt év során a kerületben is több embert temettek el, mint ahányat megkereszteltek. Ezenkívül – a népszámlálási adatokhoz képest – a gyülekezeti választói névjegyzékek sokkal kevesebb embert tartalmaznak. Természetesen ezekben az adatokban is vannak eltérések az egyes egyházmegyék között, de a tendencia mindenhol ugyanaz. A legmeglepőbb az egyháztagok által a gyülekezetekhez eljuttatott pénzbeli támogatások mértékéről szóló adat volt. A számok tanúsága szerint egy ember öt év átlagában egyházfenntartói járulék címén közel százötven forintnak megfelelő összeget adott havonta a gyülekezetének.
A napot a sok lehangoló adat után mégis vidáman lehetett zárni; a kiskőrösi Gospel Sasok előadása feledtetni tudta a számok száraz világát is.
A konferencia második napján arról is hallhattak a résztvevők, hogy miért él az evangélikus egyház két szempontból is kisebbségként Erdélyben: tagjai egyrészt magyarok, másrészt pedig evangélikusok. Adorjáni Dezső Zoltán erdélyi evangélikus püspök előadása a megmaradásról, a misszióról szólt. Mint azt Gáncs Péter püspök korreferátumában kifejtette, nem szabad beletörődnünk a statisztikákba, tennünk kell azért, hogy az adatok által tükrözött helyzet megváltozzon. Ennek pedig egyetlen útja a misszió, amelyet a Lutheránus Világszövetség is fontosnak tart – mondta a püspök, röviden ismertetve az LVSZ idevágó dokumentumát.
Az előadásokat követő hozzászólások és a feltett kérdések arról tanúskodtak, hogy komoly missziói munka indult el az egyházkerületben. A nagyvárosi lakótelepeken élő emberek megszólítása az egyház kiemelten fontos feladata, de egyben kihívás is, mivel leginkább itt figyelhető meg az egyháztól való eltávolodás. Számos beszámoló szólt arról, hogy vannak olyan gyülekezetek, amelyekben új kezdeményezések indultak el, és amelyekben új tagokat sikerül bevonni a közösség életébe. De nem csak a gyülekezeteken belül tapasztalható fellendülés; az egyházkerületben elindult a már létező népfőiskolák megújítása. Szarvason pályázati pénzből létesítenek új népfőiskolát, ahol szintén lehetőség van az egyház missziós tevékenységének a kiterjesztésére.
Az egyháztól eltávolodott emberek megszólításának egyik kiváló eszköze a színház. A missziónak ebből a fajtájából is ízelítőt kaptak a konferencia résztvevői; szombat este az Evangélium Színház előadásában Dürrenmatt A fizikusok című darabját láthatták.
A gyülekezeti vezetők negyedik konferenciájának témája nem volt könnyen emészthető. Az elhangzottak felhívták a figyelmet azokra a problémákra, amelyekkel nap mint nap szembesülünk. Reméljük, a találkozó nem volt hiábavaló, és a százötven résztvevő olyan élményekkel és tapasztalatokkal térhetett haza, amelyek lendületet tudnak adni a gyülekezeti munkának.
Barthel-Rúzsa Zsolt
Regionális hozzárendelés: Déli Evangélikus Egyházkerület