A hét témája
Feltámadás és az új élet csodája
Az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) április 13-i összejövetelén Rőzse István nyugalmazott lelkész tartott előadást Feltámadás és az új élet csodája címmel a kelenföldi gyülekezeti teremben. Az előadó hangsúlyozta, hogy Jézus felszólítása – „Kövess engem!” – hozzánk is szól.
Milyen különbség van gyermekkorunk hite és mostani hitünk között? – tette fel a kérdést nyitóáhítatában a vendéglátó gyülekezet felügyelője, Győri József. Jézus szava elgondolkoztat bennünket – folytatta. Hogyan látjuk Isten országát? Mit jelent számunkra? Bizalmat, ráhagyatkozást, mint ahogyan a gyermek is mindent attól vár, akivel életközösségben van – adta meg a választ.
Rőzse István előadásában a nemrég elhunyt II. János Pál pápa ravatalánál elhangzott homíliára emlékeztetve arról szólt, hogy Isten döntött üdvösségünk felől, ő könyörül rajtunk, irgalma által ingyen részesülhetünk kegyelméből. A hit és a megigazulás teljesen az ő ajándéka. Nem mi döntünk, hanem a Szentlélek tesz az ige által bizonyossá bennünket a hitben járó életről – fűzte tovább gondolatait. „Egyedül Istené a dicsőség, megváltásunkért, a bűnbocsánat kegyelméért, egész életünk megújulásáért a Krisztus-hitben!” – idézte a lelkész Luther Nagy kátéjából.
Bevezetésként az előadó Pál szavai alapján – „Ha pedig Krisztus nem támadt fel, akkor hiábavaló a mi igehirdetésünk, de hiábavaló a ti hitetek is” (1Kor 15,14) – hangsúlyozta: megváltásunk, a bűnbocsánat csak a kereszten vált valósággá. Krisztus feltámadása által lehet a mienk is: általánosságban és személyesen is.
Az előadó három részben tette világossá mindezt. Elsőként arról szólt, hogy Jézus Krisztus kereszthalála és feltámadása elválaszthatatlan egymástól; majd a feltámadás csodáját világította meg Lk 24,34 alapján („…valóban feltámadt az Úr…”); végül pedig az új élet csodáját helyezte a fókuszba.
Az első rész alapja az Apostoli hitvallásnak a két kátéban olvasható lutheri magyarázata: Krisztus átvette az uralmat, és ő, a Feltámadott ajándékozza az üdvösséget minden hívőnek. Az első keresztényeknek ezért lett a vasárnap az Úr napja, emlékeztetve és ünnepelve az Úr feltámadását. Megújuló liturgiánk is az élő Krisztussal való közösség megéléséről, az imameghallgatás bizonyosságáról szóljon – hangsúlyozta az előadó.
A második részben arról esett szó, hogy Krisztus feltámadásának tanúi voltak; „a mi Urunk az élő Krisztus, pontosabban a feltámadott Krisztus”. Ennek ellenére a feltámadás tagadása egyidejű volt. A Krisztus hatalmáról való bizonyság a benne hívők élete és hite, akiknek számára ő az üdvösség adója, a Megváltó és a Szabadító. Világosan kell látnunk, hogy Jézus Krisztus feltámadása, győzelme, megdicsőülése azt jelenti, hogy ő alapította az eljövendő világot – hangsúlyozta Rőzse István.
Végül a nyugalmazott lelkész arról szólt, hogy az új élet csodája Isten szeretetének csodája (Jn 3,16). A hit által miénk a megigazulás és az új élet ajándéka. Ez a Szentlélek munkája. Isten nem elnézi, hanem megbocsátja bűneinket Jézus Krisztusért, az ő igazságát fogadja el – fejtette ki. A feltámadás az új élet jelene, az örök élet kezdete. Sólyom Jenő szerint három vonatkozásban beszélhetünk erről: mint keresztségben megtörtént; mint a Krisztusba vetett hit által való; illetve mint az utolsó napon történő feltámadásról. A keresztség ereje, hogy meghalunk a bűnnek, és új teremtésként élünk Krisztusban. Ez a kettősség megmarad: a hívő ember egyszerre igaz és bűnös. Ezért írta Luther a 95 tételben: „Urunk és mesterünk, a Jézus Krisztus ezt mondva: »Térjetek meg!« – azt akarja, hogy a hívek egész élete megtérés legyen.” Ezért életünk harc és reménység; a Szentlélek munkája rajtunk és bennünk a gyümölcstermő szent élet. Ehhez tartozik a hálaadás, a szolgálat, az élet dolgaiban való helytállás – hallhatták a jelenlévők.
Az új élet jövője a test feltámadása. Addig is az Úrral közösségben vagyunk, halála és feltámadása hitében. A keresztények az eljövendő világ hírnökei, mert Krisztus királysága hallás révén lesz a miénk: hallom az igét, befogadom és hiszek benne. Ha hiszek az igének, azzal együtt mindent megnyertem – zárta előadását Rőzse István.
A húsvét utáni időben ajándék volt ezen a délutánon tiszta tanítást hallani megváltásunk titkáról.
Magassy Éva