A közelmúlt krónikája
Brassó üzenete
![]() |
Hogy a „mostohaanyaország” határain túl rekedt magyarság – ezen belül az evangélikusság – számára miért létkérdés az európai integráció, azt e helyütt talán felesleges részletezni. Ám amikor Adorjáni Dezső Zoltán püspök rögzítette a témát és a dátumot a felkért előadókkal, még nem sejthette, hogy a Brassói Evangélikus-Lutheránus Egyházközség gyülekezeti központjában tartandó konferencia időpontjának kitűzése milyen telitalálatnak bizonyul. Az Európai Parlament egy héttel korábban hagyta jóvá Románia és Bulgária csatlakozási szerződését, immár megfigyelői státusban adva esélyt e két országnak, hogy – legkorábban 2007 folyamán – a közösség teljes jogú tagja legyen. És április 20-án Markó Béla miniszterelnök-helyettes még úgy beszélhetett a romániai kisebbségek jogait rendező törvény tervezetéről, mint amelynek elfogadása napokon belül „realizálódhat”. Bár a nemzeti közösségek kulturális autonómiájának jogi keretét tartalmazó RMDSZ-tervezetet még jelen lapszámunk nyomdába adásakor sem fogadta el a román kormány, a brassói lelkészkonferencia mintegy száz résztvevője számára ez aligha okoz meglepetést… Ráadásul a jelenlévők a törvénytervezet tapintatos kritikáját is kihallhatták Németh Zsoltnak A magyar–román viszony az európai csatlakozás folyamatában címmel tartott előadásából. A fideszes külpolitikus főként a területi autonómia igényének megjelenítését hiányolta az RMDSZ stratégiájában, elsősorban épp a Romániát is befogadni kész európai közösség lehetőségeinek ismeretében.
Mindkét politikus kitért a romániai egyházakat érintő kérdésekre – így az egyházi kárpótlás ügyére is –, de a vallásgyakorlat, a hitélet gazdagításának esélyeit közvetlenebbül Gabriel Andreescu szociológus, a Romániai Helsinki Bizottság igazgatója világította meg Lelkiismereti szabadság és felekezetek közötti egyenlőség az új kultusztörvény-tervezet tükrében címmel tartott korreferátumában.
A sajátosan romániai problematikát taglaló előadást követően – dr. Fazakas Sándor teológus jóvoltából – üdítően kitágult a horizont. A debreceni református teológia erdélyi származású professzora délután már arra a kérdésre kereste a választ, hogy a protestáns egyház, illetve teológia mivel járulhat hozzá az európai integráció folyamatához. Ahhoz a folyamathoz, amelyhez a maga – nem is olyan szerény – erőfeszítéseivel a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház április 20-án talán maga is hozzájárult.
Boda Zsuzsa – T. Pintér Károly