Keresztutak
Ébredő "kazah Kazahsztán"
Aki jól ismeri a térséget, jogosan kérdezhetné: mi van a Kazahsztánban élő, majd ötmilliós orosz lakossággal? Hát ők nem voltak már előzőleg is keresztények? Nos, az ország lakosságának 38%-át kitevő orosz nemzetiségűek többségükben az ortodox egyház tagjai. A hit egyben nemzetiségi kérdés is. Aki orosz, az keresztény. A kazah ember pedig az iszlám hitet követi. A világ kilencedik legnagyobb államában a lakosság közel fele tehát mohamedán. (Még 132 különböző népcsoport él egyébként az országban, köztük hagyomány szerinti "sógoraink" - a kunok és besenyők - leszármazottai, a kipcsakok.) Tudósításom róluk, az evangéliummal most találkozó - tradíciójuk szerint iszlám - kazahokról szól.
A rendszerváltás idején, 1990-ben összesen negyvenen voltak, akik kereszténynek vallották magukat - számuk mára tizenkétezerre emelkedett. Tért hódít az országban az evangélium. Nem tömeges evangélizációkon, hanem a személytől személyig terjedő igehirdetői szolgálaton keresztül. Egyik fiatalasszony mesélte, hogy az alma-atai egyetemen dél-koreai évfolyamtársa kezdett neki beszélni Krisztusról, és hívta bibliaórai alkalomra. Először tartott tőle. Vőlegénye is figyelmeztette: "Vigyázz, lehet, hogy külföldre visznek, eladnak prostituáltnak." Ma pedig, miután mindketten hitre jutottak, szégyenlősen mosolyognak akkori félelmeik miatt.
"Dehogyis rabságba vittek egyetemi barátaim! A legnagyobb szabadságot tárták fel előttünk" - mondja, és mesél mindazokról a kötözöttségekről, amelyekben egy mollah (iszlám tanító) unokájaként élnie kellett, arról a szellemi sötétségről, amely népét - kultúrája gazdagsága mellett - mind a mai napig jellemzi, s amelyből ő maga is oly régóta szabadulni vágyott. Azóta férjével együtt egy cél lebeg a szemük előtt: minél többekkel megismertetni az evangélium világosságát. Házi istentiszteletre hívják ismerőseiket, és most, hogy kinőtték a lakást, kérték, imádkozzunk azért, hogy helyet találjanak gyülekezeti alkalmaik számára.
Megrendítő volt tapasztalni, hogyan elevenednek meg az Írás betűi Kazahsztánban: "...akik hittek, együtt voltak, és mindenük közös volt. Vagyonukat és javaikat eladták, szétosztották mindenkinek: ahogyan épp szükség volt rá. (...) Az Úr pedig napról napra növelte a gyülekezetet az üdvözülőkkel." (ApCsel 2,44-47)
Ahol egy házi imaközösség létrejön, rögvest arra készül, hogy máshová is küldjön szolgálattevőket. Mi sopánkodunk, hogy nem tudjuk eltartani a lelkészeinket. Hogyan is áldozhatnánk a külmisszióra?! Ők nem mérlegelnek: a Lélek vezetésére bízva magukat bátran küldik bibliaiskolát végzett testvéreiket a határ menti zárt falvakba, vagy akár Közép-Ázsia más - kazahok által lakott - vidékeire.
Megszégyenültem, amikor arról hallottam, hogyan támogat anyagilag öt kazah ember egy hatodikat Kirgizisztánban. Pedig nem gazdagok. Sőt hozzánk képest mérhetetlen nyomorúságban élnek. A gazdag olajkészletek, az uránlelőhelyek csak kevesek vagyonát gyarapítják. A szociális olló túlságosan is szélesre nyílt. Akik a tűzhöz közel álltak, azok hasznot húzhattak a privatizációból. Ők - kevesen - nagyon jómódúak, de a rendszerváltás vesztesei nagyon-nagyon szegények. A régi főváros, Alma-Ata peremkerületében tömegek élnek nyomornegyedekben. Micsoda kontraszt ötlik szembe az utcákon! A felső "tízezer" luxusterepjárói előznek kivénhedt Zsigulikat, rozsdás "konzervdobozbuszokat".
"Nagy az elégedetlenség? Követik a kazahok a kirgiz példát?" - hazaérkezésem óta mindenki ezt a kérdést szegezi nekem. Közép-Ázsiában ma valóban kényes a politikai helyzet. Egyes politológusok szerint a szovjet utódállamok diktatórikus államrendszerei hamarosan dominóként omlanak le egymás után. A vezetők jogos félelmét mi magunk is érzékelhettük. Még odakint olvastam egy angol nyelvű kazah hetilapban a helyi parlamentnek azon határozatáról, hogy a választásokat követő napon tilos a szavazás hitelességét kétségbe vonó demonstrációt tartani... Ennek az óvatosságnak a jegyében a kazah állam a különböző missziók működését is korlátozni kívánja. Így a vallási szervezeteknek is újra regisztráltatniuk kell magukat. Keresztény testvéreink kérték, hogy imádkozzunk értük. Imádkozzunk, hogy a készülő törvény ne korlátozza, hanem védje szolgálatukat.
Mégis, amikor rákérdeztünk: vannak-e félelmeik ebben a kiélezett politikai helyzetben, csak mosolyogtak. Megértettük. Ők, akik "pünkösdben élnek", akik nap mint nap megtapasztalják a Mindenható erejét, miért ijednének meg a földi hatalmasságok próbálkozásaitól?
Bárcsak a miénk is lehetne ez a rettenthetetlen hit! Bárcsak hinnénk mi is Péter apostol pünkösdi igehirdetésének: "Így szólt az Úr az én uramhoz: Ülj az én jobbomra, amíg ellenségeidet lábad zsámolyává teszem." (ApCsel 2,34-35)
B. Pintér Márta