A közelmúlt krónikája
Majális mindenkinek már másodszor a múzeumban
Ki vagyok én?
A kötetlen hangulatú rendezvényen a szórakozás mellett néhány "próbatétel" is várta az érkezőt; az első akkor, amikor a templom udvarába lépett. A Kívül-belül templom című, felnőtteknek szóló feladat keretében tizenkét evangélikus istenházát kellett azonosítani a róluk készült külső, illetve belső felvételek alapján. Egy másik fejtörő inkább a nagyobb gyermekeket célozta meg; a Ki hová néz? nevű játékot elsősorban iskolások számára gondolta ki a két főszervező, Zászkaliczky Zsuzsanna és dr. Kertész Botond. Az intézmény munkatársai az Evangélikus Országos Múzeumba irányították a gyerekeket, akik tárlóról tárlóra járva felelhettek meg a játék címében feltett kérdésre, megkeresve a feladatlapon szereplő szempárok tulajdonosait ábrázoló festményeket.
Utazás Szindbáddal
Aki úgy döntött, hogy a múzeum meglátogatása helyett vagy után inkább az udvarban maradna, az sem unatkozhatott egyetlen percig sem; itt zeneszó mellett adatott lehetőség arra, hogy a Deák téri gyülekezet Huszár Gál könyvesboltjának kínálatából keressen kedvére való olvasnivalót. A lelki éhséget csillapítandó ki-ki belelapozhatott a jobbnál jobb könyvekbe, testének éhét és szomját pedig a gyülekezet nyugdíjasklubjában berendezett Pesti Polgár kávéházban csillapíthatta.
Míg a gyerekek a játékos alkotóházban rajzoltak, vágtak, gyöngyöt fűztek, a színpadon különféle - a délelőtt folyamán elsősorban komolyzenei - programok várták a felnőtt érdeklődőket. Elsőként a Resinarius énekkar műsorát hallhattuk. A tizenöt esztendeje alakult, Nováki Éva karnagy vezette - evangélikus tagokból álló - kórus Luther Márton zeneszerző-lelkész barátjának nevét viseli.
A Luther-udvar színpadán nagy sikert aratott a Pusker Éva - Ittzés Tamás hegedűművész házaspár, majd - szülők és gyermekek számára egyaránt - igényes kikapcsolódást nyújtott a Makám együttes koncertje. A neves zenekar 1984-ben alakult, és fennállása óta tizenkét lemezt jelentetett meg. A Deák téren a 2002-ben boltokba került Szindbád című nagylemez anyagából adtak ízelítőt.
A zenei blokkot a Benyus testvérek kamaraegyüttesének fellépése zárta. Az együttest Benyus Sándor tíz gyermeke alkotja.
Noéval a bárkában
A hitét katolikus módon megélő, muzikális família színvonalas komolyzenei produkciója után műfajváltás következett.
Paraván és szebbnél szebb bábok kerültek elő, amikor a Tábita bábcsoport készülődött fellépésére. A lelkes csapat a Felvidékről érkezett Budapestre. Tagjai - harmadik-kilencedik osztályos tanulók - nem véletlenül voltak ismerősek mindazok számára, akik ellátogattak a legutóbbi evangélikus bábversenyre, hiszen a Komárom melletti Hetény református gyülekezetének bábosai is ott voltak a nyertesek között. Écsi Gyöngyi lelkésznő - aki nem mellesleg énekes és bábos mesemondó is - szárnyai alatt már három éve bábozhatnak az arra kedvet és tehetséget érző diákok. A Tábita bábcsoport a Deák téri gyülekezet udvarán két darabot adott elő nagy sikerrel: Noénak és Jónás prófétának a történetét elevenítették meg.
A Biblia világából a mába Levente Péter hozta vissza a különböző korú kisfiúkat és kislányokat. Az ismert előadóművész most sem okozott csalódást, ifjabb és idősebb közönsége egy órán keresztül nevetett, játszott vele együtt.
Az egész napos majális a gyermekek után elsősorban az édesanyáknak, nőknek szóló programokkal folytatódott. Ennek oka az - mondotta el lapunknak Zászkaliczky Zsuzsanna -, hogy az Evangélikus Országos Múzeumban ősszel olyan kiállítást terveznek, amely a 19. század kiemelkedő evangélikus nőalakjai előtt tiszteleg. Természetesen a jelen lévő férfiak érdeklődésére is számot tartott a 20. század magyar asszonyköltőinek verseiből készült összeállítás, illetőleg a Női szerepek a kultúrában, az alkotóművészetben című pódiumbeszélgetés. A költeményeket - a Polgár Rózsa Kossuth-díjas kárpitművész gobelinjeiről készült, kivetített képek mellett - Ráckevei Anna színművésznő olvasta fel. A Benkő Andrea muzeológus (Petőfi Irodalmi Múzeum) által moderált eszmecserén Bencéné Szabó Márta lelkésznő, Réthelyi Orsolya történész, Schäffer Erzsébet újságíró (Nők Lapja), S. Sárdi Margit irodalomtörténész, valamint Szabó T. Anna költő vett részt.
A muzsika hangjai mellett kezdődött tartalmas májusi szombat zenével is fejeződött be. A Deák téri evangélikus templomban Mekis Péter, az országos konzervatóriumi orgonaverseny idei győztese adott koncertet, amelyet ifj. Cselovszky Ferencnek, a gyülekezet lelkészének Péld 1,8-9 alapján tartott rövid igei elmélkedése emelt "evangéliumközelbe". Egy igényes programokkal teli, érdekes nap után mindenki valóban elégedetten és élményekkel gazdagon távozhatott a belvárosi "evangélikus szigetről".
A krónikás ugyanakkor nem hallgathatja el szomorúságát sem. Elfogadva azt, hogy a szervezőknek egy olyan időpontot kellett választaniuk, amely közel esik a múzeumok napjához (május 18.), és a Deák téri gyülekezeti programokkal is egyeztetniük kellett, ha a múzeumi majális történetesen nem a Csömörön megrendezett evangélikus országos gyermeknappal egy időben zajlik, bizonyára még többen vettek volna részt a rendezvényeken - Csömörön és a Deák téren is...
Gazdag Zsuzsanna
Regionális hozzárendelés: Evangélikus Országos Múzeum