Kultúrkörök
A sámsonházi gyülekezet felügyelője…
„A nagy személyiségekre való emlékezés mindig megmozgatja egy közösség gondolkodását” – hangzott el a Kossuth és az egyházak című tanulmánykötet bemutatóján, amelyet június 16-án a Deák Téri Evangélikus Gimnázium dísztermében tartottak. A rendezvényt az evangélikus országos gyűjtemények (könyvtár, levéltár, múzeum) és a kötetet gondozó Luther Kiadó szervezte. A könyvismertetés és az azt követő kötetlen beszélgetés is hozzájárult ahhoz, hogy jobban, árnyaltabban megismerhessük az egyházpolitikus és evangélikus egyháztag Kossuth Lajos személyiségét.
A megjelenteket dr. Mányoki János, az Evangélikus Országos Könyvtár (EOK) igazgatója köszöntötte. A könyv kiadásának előzményeit összefoglalva elmondta, hogy a kötet a nagy formátumú politikus születése 200. évfordulójának alkalmából 2002 októberében megrendezett tudományos konferencia anyagából építkezik. Túlnyomórészt tehát az ott elhangzott előadások szerkesztett változatát kapja kézhez az olvasó.
A kötet bemutatására felkért történész, Dobszay Tamás (ELTE) egyenként ismertette és értékelte a kötetbe foglalt tíz tanulmányt, figyelemre méltó teljesítménynek nevezve a történészek kutatómunkáját. Az a tény, hogy a közvélemény komoly érdeklődést tanúsít a történelmi személyiségek iránt, és hogy a könyvpiac is nyitott az ilyen témájú munkák kiadására, valamint hogy a kutatások során új eredmények is születnek, a történész, a kutató és a „nem szakmabeli” olvasót egyaránt bizakodással töltheti el. Dobszay Tamás méltatta a tanulmányokat jegyző szerzőgárdát, melyben a nemzetközi hírű és tekintélyű professzorok mellett a fiatalok és a középnemzedék képviselői is jelen vannak. Olvashatjuk – például – id. dr. Fabiny Tibor, dr. Szabad György, Fazekas Csaba, Berényi Zsuzsanna Ágnes vagy Závodszky Géza egy-egy tanulmányát. A történész hangot adott afölötti örömének, hogy nem lanyhul a Kossuth Lajos életműve iránti érdeklődés.
Dobszay Tamás szólt arról is, hogy a kötet révén „villanásnyi képet” kapunk Kossuth személyiségéről, így például „komoly” humoráról, férfiúi szemérmességéről, iróniájáról, kedvességéről, érzelmes – de nem érzelgős! – lényéről. Jó, hogy két síkon is megismerhetjük őt rögtön a nyitótanulmányból, amely Fabiny Tibor egyháztörténész-professzor munkája: éppúgy bemutatja a politikusnak az egyházzal való kapcsolatát, mint a magánember Kossuth vallásosságát.
Mivel a könyvtár egy új sorozatot indított útjára, érdeklődéssel hallgattuk a sorozat szerkesztőjét, dr. H. Hubert Gabriellát. Az EOK tudományos munkatársa elmondta: a sorozat célja az, hogy a széles olvasóközönséggel megismertesse az evangélikus-protestáns múlt összegyűjtött kincseit, értékeit.
Dr. Kertész Botond, az Evangélikus Országos Múzeum tudományos munkatársa, egyszersmind a kötet szerkesztője felelevenítette a 2002. évi Kossuth-konferencia pillanatait, valamint szólt a könyv keletkezéséről is. Végül egy diák előadásában a jelenlévők meghallgathatták Kossuth Lajosnak a kápolnai csatamezőn elmondott imáját (az ezt a jelenetet ábrázoló litográfia díszíti a könyv borítóját), s a házigazdák jóvoltából még egy pohár tokaji aszúval is koccinthattak.
K. D.