Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 39 - Thököly Imre halálának háromszázadik évfordulójáról emlékeztek meg Késmárkon

Evangélikusok

Thököly Imre halálának háromszázadik évfordulójáról emlékeztek meg Késmárkon

A felső-magyarországi és erdélyi fejedelem, Thököly Imre halálának háromszázadik évfordulójáról emlékeztek meg kedden a szlovákiai Késmárkon, ahol a Nemzeti Kegyeleti Bizottság szervezésében megkoszorúzták a város szülöttjének sírját.

A Magas-Tátra lábainál elterülő Szepesség mintegy húszezer lakosú, szlovák nemzetiségű városa ma is őrzi Thököly emlékét, hiszen Késmárk szívében ma is ott áll a Thököly-vár, és egyedülálló műemlékében, az evangélikus fatemplommal egybeépült Újtemplomban látható a Thököly-mauzóleum. Itt nyugszanak a fejedelem 1906-ban Törökországból hazahozott hamvai, ezért évente magyar turisták ezrei látogatnak el ide; a város és számos megmaradt műemléke elválaszthatatlanul kötődik a magyar történelem évszázadaihoz – emlékeztetett rá az MTI-nek nyilatkozó Jordán József, a mindössze kis szórványt alkotó késmárki magyarok egyike, a megemlékezés helyi szervezője.

A keddi megemlékezés az evangélikus Újtemplomban bemutatott kétnyelvű istentisztelettel kezdődött, majd a Nemzeti Kegyeleti Bizottság képviseletében Katona Tamás történész, a város nevében pedig Igor �ajtlava polgármester mondott beszédet. A Thököly életét méltató Katona Tamás arról beszélt, hogy a fejedelem mozgalma nem volt hiábavaló, mert ennek következtében az uralkodó kénytelen volt visszatérni az alkotmányossághoz és biztosítani a protestáns vallásgyakorlás szabadságát. Emlékeztetett arra, hogy Ferenc József 1904-ben leiratot intézett Tisza István miniszterelnökhöz arról, hogy Rákóczi, Thököly és társaik földi maradványait haza kell hozni Törökországból. Ez 1906-ban meg is valósult; a fejedelem hamvai hatalmas ünnepség keretében a kassai dómban lettek elhelyezve.

A mintegy száz fő részvételével lezajlott késmárki megemlékezésen számos magyarországi intézmény képviseltette magát. A Nemzeti Kegyeleti Bizottság, az Országgyűlés, a honvédelmi, a belügyi tárca, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Miniszterelnöki Hivatal, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Határon Túli Magyarok Hivatala, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség, a kassai magyar főkonzulátus, a Rodostó Alapítvány, az ’56-os Szövetség, a Recski Szövetség, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Rákóczi Szövetség képviselői helyeztek el koszorút, Szlovákiából pedig a helyi önkormányzatot, illetve a Magyar Koalíció Pártjának kassai alapszervezetét és a Csemadokot (Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség) képviselő küldöttségek koszorúztak.

Az Országgyűlés képviseletében koszorúzó alelnök, Mandur László az MTI-nek elmondta: „Az igazságért és a szabadságért küzdő Thököly annak idején az ügy érdekében szövetségeket is kötött. Úgy gondolom, hogy mi, az Európai Unió és a NATO keretében szövetséget kötött szlovákok és a magyarok a késmárki emlékezésnek ilyenformán jelképes jelentést is tulajdoníthatunk, abban a hitben, hogy újkori szövetségeink jobbnak bizonyulnak azoknál, amelyek Thökölynek sikerültek. Erre a mai esemény is okot ad: két, egymás mellett élő nép, a szlovák és a magyar ugyanúgy sajátjának tekinti Thököly Imrét.”

MTI