Evangélikusok
„A személyes kapcsolatokat kell erősítenünk…”
Beszélgetés Szirmai Zoltánnal
– Élete és az itteni közösség sorsa elválaszthatatlanul egybefonódik, hiszen negyvenegy esztendőn át volt a gyülekezet pásztora…
– Nekem is nehéz elhinni, hogy így elrepült az idő. 1960-ban végeztem a teológián. Először Gyönkre kerültem id. Krähling Dániel esperes mellé, majd a ferencvárosi gyülekezet következett. A Fasorba 1964-ben Káldy Zoltán küldött ki mint segédlelkészt. Négy évvel később, 1968-ban lettem másodlelkész. Principálisom, Koren Emil távoztával 1971-ben – miután a gyülekezet presbitériuma ezt a püspöknél kérte – parókus lelkésszé választottak.
– Familiáris indíttatás vagy inkább személyes elhatározás áll annak hátterében, hogy a papi pályát választotta?
– A családomban nem volt lelkész. Édesapám olajszakértő volt, egy külkereskedelmi vállalatnál dolgozott, édesanyám pedig háztartásbeliként a gyermekeket, azaz engem és három bátyámat nevelte; közülük sajnos már egy sem él. A budapesti Lónyai Utcai Református Gimnáziumba jártam, az utolsó évet – az államosítás és az áthelyezés miatt – az Eötvös József Gimnáziumban végeztem. Érettségi után, 1953-ban nem voltam egészen bizonyos abban, hogy a lelkészi pályát szeretném választani. Irodalom–történelem szakra jelentkeztem, de nem vettek fel. A diósdi csapágygyárba mentem dolgozni, termelésirányítóként helyezkedtem el. Hamar rájöttem, hogy ez a munka nem nekem való, én emberekkel szeretnék foglalkozni.
A „végső lökést” a Deák téri ifjúság adta meg, ide jártam tizenkét éves korom óta. Nagyszerű társaság gyűlt össze itt, nagyon összetartó csapat voltunk. Először ebben a körben fordult meg a fejemben, hogy jó lenne lelkipásztornak lenni, de az ötvenes években nem volt könnyű dolga annak, aki e mellett a hivatás mellett döntött. Két év munkaviszony után, 1955-ben határoztam el, hogy felvételizem a teológiára. Mint említettem, 1960-ban végeztem, és 1964 óta vagyok itt, a fasori gyülekezetben.
– Volt olyan időszak ez alatt a csaknem fél évszázad alatt, amikor úgy érezte, hogy jobb lenne „felfrissülni”, váltani és esetleg egy másik gyülekezetben folytatni a szolgálatot?
– Nemrég azt olvastam, hogy Németországban szinte „ajánlott”, hogy egy lelkész hat-nyolc évenként gyülekezetet cseréljen, új kihívásokkal nézzen szembe. Nálunk ez még nem „kötelező”, és én magam sem éreztem szükségét a változtatásnak. Egyrészt azért nem, mert hűséges típus vagyok, másrészt itthon éreztem magam ebben a gyülekezetben, nem kívánkoztam máshová. Így is volt részem elég változatosságban, hiszen nemzedékek nőttek fel a szemem előtt. A mindig újabb és újabb teendőkben sem volt hiány, hiszen a templom szomszédságában álló Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziumban 1989-ben újraindult a tanítás, és a Pesti Egyházmegye esperesi tisztsége is mindig számos feladatot adott.
– Az esperességhez kapcsolódó sok plusz teendő volt az oka annak, hogy legutóbb már nem vállalt el egy teljes ciklust?
– Először 1984-től 1990-ig, majd 1995-től 2003-ig voltam esperes. Nem tartottam megterhelőnek ezt a munkát, mert szerettem csinálni. 2003-ban azért mondtam le, mert tiszteletben akartam tartani a zsinati előírásokat. Elértem azt az életkort (65 + 2 év), amikor ideje átadni a stafétabotot. Nem unatkoztam ezután sem, hiszen a gyülekezeti munka továbbra is megmaradt. Szerencsére mindig voltak segítőim, akikkel jó légkörben dolgozhattunk együtt. Leghosszabb ideig dr. Muntagné Bartucz Judit volt mellettem, ő huszonhat évig volt szolgatársam.
– Hosszú lelkészi szolgálatára visszapillantva mi az, amit mindenképpen kiemelne?
– Legszívesebben két személyes élményemet idézném fel. Az egyik a gyenesi ifjúsági konferenciák szervezése. Ebben a munkában tíz évig vettem részt. Akkoriban egyházunk ily módon végzett ifjúsági munkája rendkívüli dolognak számított, az Állami Egyházügyi Hivatal nem nézte jó szemmel, ha egy-egy felekezet a templomfalakon kívül, ráadásul az ifjúság körében tevékenykedik. Mi, evangélikusok azért dolgozhattunk ezen a területen, mert arra hivatkoztunk, hogy nincsenek iskoláink. A másik nagy ajándék a Lutheránus Világszövetség 1984-es budapesti nagygyűlésének előkészületeiben való részvétel volt.
– Utólag visszapillantva hosszú lelkészi szolgálatára, akadhattak a „fényes napok” mellett nehéz pillanatok is. Van-e esetleg valami, amire azt mondja, hogy ezt ma már nem vagy másképp tenné?
– Azt hiszem, az építkezéseket szívesen kihagytam volna az életemből. Nem volt mindig könnyű a mesteremberekkel tárgyalni, nagyon nagy volt a rám nehezedő felelősség egy-egy beruházásnál. Jól kellett gazdálkodni a gyülekezet javaival. Ha választhattam volna, akkor inkább lemondtam volna a felújítási munkálatokról, a templom külső-belső megszépítésével járó számos feladatról. Bár a munkák eredménye utóbb mindig igazolta, hogy érdemes volt belevágni.
Gyülekezetünkben mindig sok volt a keresztelés, nagy volt a konfirmandusok száma. Szép templomunkban egyre több és több esketés volt, egy-egy családban ez már az új nemzedékek megjelenését is jelentette. Azt hiszem, jó lett volna a születési, a konfirmációi és az esketési évfordulókon néhány soros levéllel felkeresni a családokat, jelezve, hogy nem felejtettük el őket, és számítunk rájuk. Erre nem volt elég időm és figyelmem… Úgy érzem, hogy manapság a személyes kapcsolatokat kell erősítenünk a gyülekezeti munkában; a találkozások a fontosak.
A magánéletben pedig a családtagjaim: a feleségem, a gyermekeim és az unokáim azok, akikkel szerettem volna jóval többet együtt lenni. Szerencsére most már ez is lehetővé válik. Gáncs Péter püspöktől azt kértem, hogy a templom és a gyülekezet századik születésnapját még hadd ünnepelhessem együtt a gyülekezettel. Hála Istennek, egészséges vagyok, de mivel hetvenéves lettem, úgy érzem, itt az ideje, hogy a sok, munkával és örömmel teli év után átadjam a szolgálatot.
Gazdag Zsuzsanna