Egyházunk egy-két hete
Északiak egyházkerületi napja
A résztvevők négy helyszín közül választhattak. Az igehirdetések a templomban hangzottak el; itt is kezdődött a nap programja Balicza Iván helyi igazgató lelkész szolgálatával. Az ApCsel 24,24–25 alapján tartott nyitóáhítat meghökkentő címet kapott: „Jöjj, de mégse!”
Lehet-e úgy autót vezetni, hogy valaki egyszerre nyomja a gázt és a féket? – tette fel emlékezetes kérdését az igehirdető. Az igében Félix ezt tette a Szentlélekkel. De a „motor” lefulladt. „Jöjj, de mégse!” Félix majdnem megtért, vagyis nem lett keresztény. Aki majdnem üdvözült, az elkárhozott…
A nap központi üzenete így foglalható össze: a „majdnem” és a „majd később” nem elég ahhoz, hogy a mennyek országába jussunk.
A missziói naphoz hasonló felépítésű kerületi napon négy további igehirdetés is elhangzott.
Az I. kerület evangélikus polgármesterének, Nagy Gábor Tamásnak köszönhetően az előadásoknak és fórumbeszélgetéseknek az önkormányzat épülete adott helyet. (A rendszeresen templomba járó polgármester családjával együtt vett részt az alkalmon.) Dr. Vezekényi Ursula, a Legfelsőbb Bíróság bírója vázlatosan bemutatta a magyar és nemzetközi jogrendet, Veres Emese-Gyöngyvér néprajzkutató pedig a hagyományok tanulmányozásának nehézségeiről számolt be.
A délutáni fórumbeszélgetéseken a jelenlévők a mindennapok spiritualitásáról és evangélikus iskoláink lelkiségéről oszthatták meg gondolataikat egymással. Mindeközben az önkormányzat tárgyalójával szomszédos aulában az érdi, a pesthidegkúti és az alberti énekkar, valamint a pilisi Izsóp együttes adott ízelítőt Istent dicsőítő repertoárjából.
A gyermekek és ifjak sem maradtak külön terem nélkül. A Mátyás-templom mellett lévő Magyar Kultúra Házának helyiségeiben ötven fiatal élvezhette a Paulik család tagjaiból álló zenekar, a Dúdoló, valamint a My Friends gospelkórus műsorát. Délután a fiatal budaörsi gyülekezet gyermekmunkásai szervezték a játékokat.
A „kerületi gyülekezet” ebéd után újra összegyűlt a templomban. Benczúr László, az Északi Egyházkerület felügyelője a kerület területi változásait mutatta be projektor segítségével, majd személyes ajándékát adta át jelképesen a kerületnek: egy márványtáblát, amelyen az 1610-től napjainkig a kerületben szolgáló püspökök névsora olvasható D. Szebik Imrével bezárólag. (A táblát a közeljövőben az egyházkerületi püspöki hivatal épületének előterében helyezik el.)
A felügyelő szólt az egyházkerület elnökségének javaslatáról is: a protestáns hagyományokhoz hűen legyen a kerület új elnevezése Dunáninneni Egyházkerület. A névváltoztatáshoz azonban a zsinat jóváhagyása is szükséges, így a felvetés tovább érlelődhet…
Végül Bozorády Zoltán püspökhelyettes köszöntötte az egyházkerület vezetőjét, aki püspökként utoljára vett részt kerületi napon. A hat szál virágból álló csokorba a kerületben található hat esperesi székhely templomának fényképe volt beletűzve, jelképezve a püspöki szolgálat területét jelentő gyülekezeteket.
A záró úrvacsorai istentiszteleten a február végén nyugdíjba vonuló D. Szebik Imre hirdette Isten igéjét 2Kor 13,11–13 alapján. Aligha lehetett volna jobb igét választani erre a napra – fordult az igehirdető a szervező Budai Egyházmegye vezetői felé –, mint Pál apostolnak a közösségtől való elköszönését és a gyülekezetnek szóló áldáskívánását.
„Éljetek örömben, mely a keresztény életforma legjellemzőbb magatartása, éljetek egyetértésben és a Szentháromság áldásával, hogy ne azt keressük, ami elválaszt, hanem ami összeköt, és hogy mindaz, amit tesztek, áldássá legyen” – hangzott a nap végén a szószékről.
Horváth-Hegyi Olivér
Regionális hozzárendelés: Északi Evangélikus Egyházkerület