Keresztutak
A múlt kincseiből merítve
Tanulmánykötet a metodista egyház történetéről
A „metodista” megjelölést elsőként 1729-ben alkalmazták arra az oxfordi diákcsoportra, amelyet John Wesley anglikán lelkész (1703–1788) vezetett. Nevük onnan származik, hogy a tagok – társasági szervezetként – összejöveteleiken a megigazuláshoz vezető hitgyakorlatok legmegfelelőbb metódusára, módszerére szerettek volna rátalálni. Nem akartak kiszakadni az anglikán egyházból, ez csak Wesley halála után történt meg. Magyarországon 1857-ben jártak első ízben metodisták, az első gyülekezetet hazánkban 1898-ban alapították. Budapesten 1905. november 16-án tartott először imaórát Otto Melle lelkész. A Magyarországi Metodista Egyház jelenleg kétezer tagot számlál.
„Komplex történeti munka még nem jelent meg a metodista egyház történetéről” – mondotta a könyvbemutatón elhangzott köszöntőjében Csernák István szuperintendens. A Keskeny utak című kötet szerkesztője, dr. Lakatos Judit történész kiemelte, hogy a könyv teológusok, lelkészek és történészek többéves kutatásának az eredményeként jöhetett létre. A szerzőtársak – Szuhánszky T. Gábor lelkész, Khaled A. László történész, valamint dr. Szigeti Jenő egyháztörténész, szakmai lektor – szavai nyomán a résztvevők egy olyan tanulmánygyűjteményt ismerhettek meg, amely személyes visszaemlékezéseket, bizonyságtételeket is tartalmaz az elérni kívánt cél, a felekezet kegyesség- és lelkiségtörténetének bemutatása érdekében.
A könyv – amely Szigeti szavai szerint a közösség esemény-, eszme- és mentalitástörténetébe enged bepillantást – erényei közt említhető a múlttal való őszinte szembenézés, a problémák néven nevezése is. A kötetet fellapozó olvasó a metodista egyház történetének általános ismertetése mellett valóban igényes és alapos történeti áttekintést nyerhet a magyarországi helyzetről is, a kezdetektől egészen napjainkig.
GaZsu