Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 49 - A múlt kincseiből merítve

A múlt kincseiből merítve

Tanulmánykötet a metodista egyház történetéről

Hiánypótló kötetet vehet a kezébe a hazai egyháztörténet iránt érdeklődő olvasó a Keskeny utak – Tanulmányok a Magyarországi Metodista Egyház történetéről című igényes kiadvány formájában. A Magyarországi Metodista Egyház alapításának századik évfordulójára tekinthetett vissza 1998-ban, az idén pedig első budapesti gyülekezetük létrejöttének százéves jubileumát ünneplik. Az ez alkalomból most megjelent kötetet a szerkesztőbizottság tagjai november 22-én mutatták be a metodista egyház központjában.

A „metodista” megjelölést elsőként 1729-ben alkalmazták arra az oxfordi diákcsoportra, amelyet John Wesley anglikán lelkész (1703–1788) vezetett. Nevük onnan származik, hogy a tagok – társasági szervezetként – összejöveteleiken a megigazuláshoz vezető hitgyakorlatok legmegfelelőbb metódusára, módszerére szerettek volna rátalálni. Nem akartak kiszakadni az anglikán egyházból, ez csak Wesley halála után történt meg. Magyarországon 1857-ben jártak első ízben metodisták, az első gyülekezetet hazánkban 1898-ban alapították. Budapesten 1905. november 16-án tartott először imaórát Otto Melle lelkész. A Magyarországi Metodista Egyház jelenleg kétezer tagot számlál.

„Komplex történeti munka még nem jelent meg a metodista egyház történetéről” – mondotta a könyvbemutatón elhangzott köszöntőjében Csernák István szuperintendens. A Keskeny utak című kötet szerkesztője, dr. Lakatos Judit történész kiemelte, hogy a könyv teológusok, lelkészek és történészek többéves kutatásának az eredményeként jöhetett létre. A szerzőtársak – Szuhánszky T. Gábor lelkész, Khaled A. László történész, valamint dr. Szigeti Jenő egyháztörténész, szakmai lektor – szavai nyomán a résztvevők egy olyan tanulmánygyűjteményt ismerhettek meg, amely személyes visszaemlékezéseket, bizonyságtételeket is tartalmaz az elérni kívánt cél, a felekezet kegyesség- és lelkiségtörténetének bemutatása érdekében.

A könyv – amely Szigeti szavai szerint a közösség esemény-, eszme- és mentalitástörténetébe enged bepillantást – erényei közt említhető a múlttal való őszinte szembenézés, a problémák néven nevezése is. A kötetet fellapozó olvasó a metodista egyház történetének általános ismertetése mellett valóban igényes és alapos történeti áttekintést nyerhet a magyarországi helyzetről is, a kezdetektől egészen napjainkig.

GaZsu

Liturgikus sarok
Szeretem a liturgiát!
Advent 2005
Csalárd barát
Evangélikus lelkésziktatás a prímási székhelyen
Megújult gyülekezeti otthon
Az atyai életmű beteljesítése
Határon túli egyházfők látogatása
Újabb mérföldkő
Idén Európa volt a középpontban
Jubilál a magyar baptista egyház lapja
A múlt kincseiből merítve
Megnyitották a szarvasi népfőiskolát
Szolgálat gyermekeinkért, szolgálat a jövőért
Nem csak botanikus volt
Keresőkről – keresőknek
Veszélyes várakozás
Vallás-e a politika?
Illegális gyerekek
Szekták és kultuszok
Az adventi vásárlási stressz és az ünnep
Ihletett kísértés
Hideglelés
December ötödike
Összefogásra és bölcsességre van szükség a gyülekezetek gazdálkodásában
Betiltanák az asztali imát
Karácsonyi praktikák
Ünneplőben az otthonunk
Faleveles pléd
Csillagdísz
Harmonika
A Tízparancsolatról
Püspöki körlevél
Megemlékezés Jány Gusztáv sírjánál
Hiánypótló munka ízléses külsőben
Célkeresztben Balczó András
Emlékek ’56-ból
Áhítatok adventtől vízkeresztig
Zenei programok az EHE-n a magyar tudomány ünnepén
Világvégevárás helyett adventus Domini!
Gonosz televízió (?)

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 49 A múlt kincseiből merítve