Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 38 - Egységes értékrend jegyében

Evangélikusok

Egységes értékrend jegyében

Interjú Kolarovszki Zoltánnal, békéscsabai oktatási intézményünk igazgatójával

Egyházunknak – s benne a Déli Egyházkerületnek – egyháztörténeti jelentőségű dátuma volt 2006. szeptember 5-e, az új békéscsabai evangélikus kollégium felszentelésének a napja. A teljes nevén immár Békéscsabai Evangélikus Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény – nem mellesleg – fennállásának százötvenedik évfordulóját ünnepli az idén. A kettős ünnep alkalmából Kolarovszki Zoltán igazgató adott interjút lapunknak.

– Milyen előzményei voltak a kollégium megvásárlásának?

– A békéscsabai evangélikus gimnázium 1992-ben indult újra. Mindjárt a kezdeteknél világos volt, hogy az intézménynek hosszú távon szüksége lesz egy kollégiumra, ahol az iskola egyházi jellegéhez igazított nevelőmunka is folyhatna. A kollégium ügye 2003-ban, Gáncs Péter püspök beiktatásával – aki püspöki programjában nagy hangsúlyt fektetett a gimnázium bővítésére – kapott új lendületet. Fontos megemlíteni, hogy a kollégiumvásárlás tervét a város vezetése is támogatta. A remény akkor csillant meg igazán, amikor kezdett egyértelművé válni, hogy a MÁV egyre kevésbé képes fenntartani a humán szférában működtetett intézményeit…

– A MÁV eladási és az egyház vételi szándéka tehát találkozott egymással…

– Természetesen e szerencsés kezdet után sem ment minden olyan egyszerűen. Rengeteg bonyolult és alapos körültekintést igénylő finanszírozási, munkajogi, üzemeltetési, szervezési kérdést kellett tisztázni a tárgyalások során. De utólag nyugodt szívvel elmondható – és ezt az elért eredmények is igazolják –, hogy az egyház tárgyaló delegációjának tagjai kiváló munkát végeztek. Minden nyitott kérdésben sikerült a gimnázium számára kedvező konszenzusra jutni. Hálás köszönet illeti az egyházunkat képviselő kiváló csapat tagjait a kitartó és szakszerű munkáért, név szerint: Helfrich Pétert, az ingatlanrendezési osztály vezetőjét, Mihályi Zoltánné oktatási osztályvezetőt, Kondor Péter esperest, Benkő Ingrid jogtanácsost és Csorba Gábor gazdasági osztályvezetőt.

– És természetesen Kolarovszki Zoltán igazgató úr is tagja volt a delegációnak. Említette, hogy a tárgyalások során kedvező feltételeket sikerült kiharcolni.

– Az adásvételi szerződésben rögzítettük, hogy a kifizetés öt részletben történik. A 92,5 milliós első részlet után négy éven át 80 millió forintot kell törlesztenünk. A MÁV részéről elsődleges szempont volt a 2005/2006-os tanév kollégiumi diákjainak automatikus átvétele az idei tanévre, valamint a kollégiumi dolgozók változatlan feltételek mellett történő munkáltatása – ezeket a feltételeket készséggel foglaltuk bele az alapítványi szerződésbe.

– A kollégium épülete jó állapotban van. Elmondható-e ugyanez a belső viszonyokra, amelyekkel együtt kellett átvenni az intézményt?

– Szerencsére minden téren kiváló állapotokról számolhatok be. A százhúsz férőhelyes kollégium teljes kihasználtsággal működik. Hetvenöten gimnáziumunk és szakközépiskolánk tanulói, a többi külsős diák. A kollégiumhoz tartozik a szép kertben elhelyezkedő Tagányi-villa is, ahol egyrészt konferenciák szervezésére nyílik lehetőség, másrészt – egyes termeiben – a művészeti oktatás műtermeit rendeztük be. A telken található még kézilabda- és teniszpálya is.

A belső viszonyok tekintetében is rendkívül jól járt a gimnázium. A kollégium nagyon jó hírnévnek örvend a városban. Az eddigi kollégiumvezetők kiváló rendet és megfelelő nevelési elveket valósítottak meg a kollégiumi életben. Az itt végzett nevelőmunka annyira kifogástalan, hogy ehhez nekünk már csak az evangélikus egyházi jelleget kell hozzátennünk – ami elsősorban a lelkészek feladata lesz. Itt említem meg, hogy a következő tanévtől már iskolalelkészt is szeretnénk alkalmazni, hiszen 753 diákot oktató intézményünk – különösen a kollégiummal kiegészülve – megkívánja egy teljes munkaidejű iskolalelkészi státus létrehozását.

– Ahogy a tanévnyitó beszédben is hallottuk: ez az iskola most már „négy az egyben” típusú intézmény. Mi teremti meg a sokféle részegység mögött az egységet?

– Mind a négy oktatási és nevelési területen hasonló céljaink vannak: nemcsak oktatásra, a tudás átadására törekszünk, hanem a nevelésre, a személyiség formálására, a világnézeti és erkölcsi értékek átadására is. Úgy gondolom, a mi intézményünkben egységes értékrend húzódik meg mind a négy terület mögött. Az Evangélikus Élet olvasóit aligha fogja meglepni, hogy intézményünk azokat a magasabb rendű, evangéliumban lefektetett erkölcsi értékeket, törvényeket próbálja meg érvényesíteni az oktatás mindennapjaiban, amelyeket az evangélikus egyház hirdet és képvisel.

– petri –

Regionális hozzárendelés: Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú M?vészeti Iskola és Kollégium