Egyházunk egy-két hete
„Zsoltárt zengek Istenemnek, míg csak leszek…”
Új egyházzenei doktort köszöntünk
Az ünnepi szertartás a Gyülekezeti liturgikus könyv (GyLK) próbakiadásának vesperás rendjén alapult, ezt színesítette még számos Schütz-kompozíció és Sweelinck 96. zsoltára. Az alkalmon megemlékeztek a templomépítő elődökről is, ennek kapcsán megszólalhatott Sulyok Imre Boldogok a holtak című műve. A zsoltározós istentisztelet középpontjában J. S. Bach 96. kantátája állt (Herr Christ, der einge Gottessohn – a Szentháromság ünnepe utáni 18. vasárnapra). A koncert szólistái Károly Edit, Bakos Kornélia, Bubnó Tamás, Cser Péter (ének) és Móré Irén (fuvola) voltak. A neves művészeken kívül a kelenföldi gyülekezet ének- és zenekara, a Fővárosi Protestáns Kántorátus és a Stella énekegyüttes működött közre. A liturgus feladatát dr. Joób Máté igazgató lelkész látta el, aki Isten igéjét is hirdette Józs 24,23 alapján: „Most azért távolítsátok el az idegen isteneket, amelyek köztetek vannak, és adjátok oda szíveteket az Úrnak, Izráel Istenének!”
Bence Gábor témavezetője Hafenscher Károly volt; doktori témája az istentiszteleti énekrendek és énekek köré épül. (E kutatások „melléktermékeként” készült el a GyLK próbakiadása, amely – reménységünk szerint – hasznos és sokat használt kiegészítője lesz a jelenlegi énekeskönyvnek.)
Az Énekrend a Magyarországi Evangélikus Egyház használatára című értekezés célkitűzése az egyházi év folyamatához és ünnepeihez alkalmazkodó énekválasztási javaslat megalkotása volt. Négy nagyobb részben tárgyalja az istentisztelet kiemelkedő tételét, a graduáleéneket, a magyarországi énekrendhagyományt (különösképpen Bornemisza Péter énekrendjét), ismerteti és értékeli a vizsgált énekrendeket, majd maga is új énekrendet állít össze és javasol.
A dolgozat megvédésére október 18-án került sor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanácstermében. A bírálóbizottság tagjai Trajtler Gábor, dr. Csepregi Zoltán (előbbiek opponensi minőségben), dr. Dobszay László elnök, dr. Kovács Andrea és dr. Merczel György voltak.
A Mestertestület nagyra értékelte a jelölt munkáját: Bence Gábor cum laude minősítéssel nyerte el a Doctor Liberalium Artium (DLA – a szabad művészetek doktora) címet.
Bence Gábor írása mindenképpen nagy jelentőségű, hiánypótló munka. De nem szabad elfelejtenünk azon tevékenységeit sem, amelyekkel a hétköznapi életben teremt zenei oázist. Sikeresen szeretteti meg a fiatalokkal az egyházi zenét és a korált. Zenekaraival, énekegyütteseivel példát ad mások számára, hogy ma is lehet igényesen zenélni, s az értékes muzsikán nevelkedett ifjak maguk is könnyen továbbadják zeneszeretetüket.
Bence Gábor több mint negyed százada vezeti a kelenföldi gyülekezeti énekkart és zenekart, a gyülekezet kántora és a tíz éve alakult Fővárosi Protestáns Kántorátus vezetője. Az újrainduló fasori gimnázium, majd a Deák téri gimnázium énektanára, ahol szintén kórust és zenekart vezet. 1995 óta igazgatója az Evangélikus Kántorképző Intézetnek, konferenciákat és kántorképző tanfolyamokat szervez. A Magyarországi Evangélikus Egyház Agendaszerkesztő és Liturgiai Bizottságának tagja, részt vett az új Liturgikus könyv szerkesztésében.
Széles látókörének, nyitottságának, tudásának és tapasztalatának köszönhetően sok feladat vár még rá az egyházon belül. Egész eddigi egyházzenészi munkássága összefoglalható a doktori koncert igéjével: „…adjátok oda szíveteket az Úrnak…” Áldott legyen közöttünk végzett szolgálata!
e – k –