Evangélikusok
Ordass
1948 áldozócsütörtökjén konfirmáltam a Deák téri templomban. Sokan voltunk. Ordass Lajos püspök és Keken András igazgató lelkész szolgált. Akkor legfeljebb sejtettem, ma már tudom, hogy életem meghatározó élménye volt ez az esemény. Az már tőlünk független volt, hogy szinte ez volt az utolsó együttes ünnepi szolgálata a két kimagasló lelkésznek. Ezután felgyorsultak a történések, az állami erőszak, amely Ordass Lajos bebörtönzéséhez, majd Keken András internálásához vezetett. Csak 1956 őszén térhettek vissza a szolgálatba. 1958 nyarán a püspököt ismét eltávolította az állami hatalom az egyház éléről. Keken Andrást 1974-ben, Ordass Lajost 1978-ban hívta haza az Úristen.
Hamar bekövetkezett a rendszerváltozás. Már ’87 őszén úgy gondoltam – ezt is akartam üzenni a nevek említésével –, hogy új korszak kezdődik egyházunkban, szabaddá válik a szolgálat, lehetségessé az igaz beszéd. 1989 után pedig ez mindenki számára nyilvánvalóvá kellett, hogy váljon. Ez azt is jelentette: nincs akadálya annak, hogy Ordass Lajos és Keken András életműve értékké, ható tényezővé legyen az egyházban. Ordass esetében ezt a reményt erősítették a Szépfalusi István szerkesztésében megjelent úgynevezett lila könyvek, melyek a püspök életét, munkásságát összegezték. Ezek igencsak alkalmasak voltak arra, hogy a történelmi személyiséget közel hozzák az egyház népéhez, hatással lehessenek a mára.
Az idő múlásával megdöbbenve tapasztaltam, hogy ez nem valósult meg. Egyre inkább foglalkoztatott és foglalkoztat a kérdés, miért nem jön át a mai egyházi életen Ordass Lajos személyisége és műve, miért marad távol a mai nemzedéktől. Lehet erre igen egyszerű magyarázatot adni. A fiatalok többségét kevésbé érdeklik a múltbeli történések, de az idősebbek sem szívesen szembesülnek a korábbi időszakok eseményeivel.
Azt hiszem azonban, hogy Ordass esetében többről és másról van szó: paradox módon – segítő szándékkal, bántó attitűd nélkül írom – a püspök nevét viselő társaság egyébként tiszteletre méltó tevékenysége fedezhető fel a kedvezőtlen jelenség mögött.
Már a nyolcvanas évek végén, az Ordass Lajos Baráti Kör megalakulásakor tetten érhető volt ez a később kiteljesedő gond. Az alapítók megpróbálták – nincsen erre jobb szó – kisajátítani a püspök örökségét. Ők dönthetik el, ki lehet a kör tagja. Nyilvánvaló a törekvés: a múlt rendszerben is tisztán maradtak, az „igazak” jöhetnek; akiknek a tevékenysége megkérdőjelezhető, azok nem nyerhetnek felvételt.
Kíváncsi voltam, hová vezet ez az út, amelyen annak idején – volt elég igazi gondunk – inkább csak mosolyogtam. Néhány civilen – Boleratzky Lóránd, Herényi István – és nem tudnám megmondani, hány lelkészen kívül nem volt olyan alapító, akiket a püspök ismert volna. Ma sem tudom, honnan volt bátorságuk megalkotni a püspök személyiségétől oly idegen kirekesztő szabályzatot, illetve követni az ennek megfelelő gyakorlatot.
A kör tevékenységéről persze csak jó mondható el. De ez a jó nagyon is steril jó. Gondolva akár a kör folyóiratára, a Keresztyén Igazságra, akár a kiadványokra. Csak a példa kedvéért. Nemrég emlékeztünk meg Ordass Lajos eltávozásának harmincadik évfordulójáról. Második félreállítása ötven éve történt. Kevés, de meghatározó személyes emlékem van Ordass Lajosról. De ő is ismert engem. Leginkább az 1958-as akcióról, amikor a Déli Egyházkerület lelkészeitől megvont kongruát szerveztük, és a püspök koordinálta az akciót. Akkor voltam vele többször négyszemközt. Lenyűgözött a szilárdsága, de mint kompromisszumra hajló Keken-tanítvány, izgatott is álláspontjának mélyebb indokoltsága. Akkor is megragadott – ezt is kevesen tudják –, hogy csak magára nézve tartotta kötelezőnek az ellenállást, nem akarta az egyházat kalandba sodorni, a személyes döntés felelőssége volt a zsinórmérték, amely nem azonos a különböző szereplőknél.
Akkor sokáig reméltem, lesz olyan variáció, hogy a püspök megmaradhat a posztján; ma inkább megértem akkori álláspontját. Érdekelne mások véleménye. De egyszerűen nem tudom, hogyan lehetséges, hogy mindez nem volt és ma sem téma az egyházban. Pedig emiatt is – így van ez a ki nem beszélt dolgokkal – élnek a feszültségek, amelyek már régen feldolgozhatók lettek volna.
Vagy itt van, szintén csak a példa kedvéért, Ordass Lajos és Túróczy Zoltán püspök útja, viszonya. A kör mind a kettőt heroizálja. Ez sem működik. Nehéz idők hús-vér emberei voltak, kimagasló személyiségek, de nem tévedhetetlenek. Megilleti őket az érdemi vizsgálódás.
Amikor Harmati Bélával aláírtuk Németh Miklós miniszterelnöknél az állam és az egyház közötti egyezmény felbontását, beszámoltam erről az Evangélikus Életben. Megemlítettem írásomban, hogy annak idején Túróczy Zoltán írta alá az egyezményt. Nem kisebb személyiségtől, mint Csepregi Bélától kaptam kedves, enyhén szemrehányó levelet, mert a cikkben arról is említést tettem, hogy Ordass egyetértését éreztem az eseményben. Béla bácsi úgy vélte, hogy az evangélizátor püspököt így kedvezőtlenül állítottam be, ha nyilván nem is ezzel a szándékkal.
Akkor is úgy véltem, ma is úgy gondolom, hogy nagy elődeink életpéldája csak úgy hathat a mában, ha előítélet nélkül, tudományos igényességgel és semmiképpen nem mai csatározások eszközeként közelítünk hozzájuk.
Frenkl Róbert