e-világ
Olvas, beküld, kommentál
Az Egyház és világháló rovat a keresztény témák mellett megkísérel kicsit távolabb tekinteni és olyan internetes projektekről is beszámolni, amelyeknek ugyan nincs egyházi vonatkozásuk, de használhatók missziós célokra. Vagy egyszerűen csak alapötletük és technikai megoldásuk lehet iránymutató azoknak a fejlesztőknek, akik egyházi vagy gyülekezeti honlapot működtetnek. Az utóbbi időben lett divatos médiakifejezés a link journalism, vagyis amikor egy cikk vagy lap nem átvesz anyagokat, hanem csak hivatkozik rájuk. A neten erre az alapelvre több közösségi oldal is épült; ezek közül most az egyik legszínvonalasabbat mutatjuk be. (N. B.)
A Propeller.hu az első magyar közösségi hírgyűjtő oldal. A weblap a világra nyitott, érdeklődő olvasóra számít, aki szívesen megosztja élményeit a többi felhasználóval: talál egy cikket bármelyik magyar nyelvű hírportálon vagy blogon (olvas), amelyet hozzáad a Propeller tartalmaihoz (beküld), majd vitaindító hozzászólásként elmondja róla a véleményét (kommentál). A fél éve indult Propeller.hu-t naponta tízezer ember látogatja, bár az ünnepi időszakban ez a szám a húszezret is elérte.
Az egyszerű recept további összetevője a szerkesztői gárda – melynek e sorok írója is tagja –, hiszen a tartalmak nem ömlesztve, listaszerűen tűnnek fel az oldalon: a rovatoldalak és a címlap is kézi szerkesztés eredményeként jönnek létre, kiemelve és esetenként képekkel illusztrálva az aktuálisan legfontosabb és legérdekesebb tartalmakat.
Ki dönti el, mi a fontos?
Egy hír vagy cikk kétféle módon kerülhet címlapra. Az új amerikai elnök beiktatása vagy a gázkrízis vége tipikusan olyan történés, amely súlyával rögtön megugorja a mércét. Ilyenkor – csakúgy, mint a hagyományos szerkesztésű újságok és weblapok esetében – a szerkesztők döntenek, és a címlapra teszik az általuk fontosnak vélt témát.
A címlapra kerülés másik útja az, amikor a felhasználók gondolják egy – akár általuk beküldött – témáról, hogy fontos. Amint a szerkesztők meglátják, hogy a közösség tagjai közül sokan szólnak hozzá egy nemrég beküldött anyaghoz, vagy egyszerűen csak sokan olvassák, akkor rögtön kiemelt helyre kerül az oldalon. Elvégre hiába nem tűnt először érdekesnek a szerkesztő szemében, a felhasználókat valamiért nagyon érdekli, tehát mégiscsak fontos.
Figyelmet érdemlő pedig éppen úgy lehet a nagy újságok valamelyik híre, mint egy kis blog bejegyzése. Egyenlő eséllyel indul a látogatottságért minden beküldött hír, csupán az dönti el, mennyire érdekes, hogy a közösség felfigyel-e rá, vagy nem. A blogok szerzői éppen ezért szeretik a Propellert: akár többezres olvasottságot is hozhat egy-egy érdekes bejegyzésüknek az, ha valaki beküldi az oldalra.
Csak az ajtót mutatja meg, belépnünk nekünk kell rajta
A Propellerre nem kerül be az egész cikk. A cím mellett csak néhány figyelemfelkeltő mondat – mely sokszor az írás első pár sora – olvasható az oldalon, illetve egy hivatkozás az eredeti forrásra. A felhasználók jelentős része továbbkattint erre, elolvassa a teljes cikket, majd visszatér a Propellerre, hogy ott vitassa meg a témát. És éppen ez utóbbi jelenség az, ami miatt néhány nagyobb oldal nem kedveli a hírgyűjtőket.
Nicsak, ki beszél!
Mivel a közösségi hírgyűjtő egyik erőssége nevéből adódóan éppen a közösség, kiemelten hangsúlyos a hozzászólások minősége. A destruktív, közösségromboló, netán gyűlölködő hozzászólásoknak nem sok helyük van a Propelleren – ezekre különösen figyel a szerkesztőcsapat.
Az építő jellegű kommentárok között viszont az utóbbi időben pár érdekesebb név is felbukkant, a SztárKomment keretében ugyanis egy-egy hétig ismert emberek is szemlézik és kommentálják a beküldött híreket. A sort a tévés-rádiós Jáksó László nyitotta, majd – éppen e lapszám megjelenésekor – Kuncze Gábor folytatja. Jáksó egyébként jó véleménnyel volt a Propelleren kialakult közösségről, mert bár sok helyen azt tapasztalta, hogy a hozzászólók félnek a cikkíró vagy éppen más hozzászólók válaszaitól (tehát vitatkozni nem szeretnek, csak a saját véleményüket elmondani), addig ezen az oldalon értelmes párbeszédekkel találkozott.
Balogh Csaba