ÉnekKincsTár
Eljött hozzánk az üdvösség
Olyan korál határozza meg mai istentiszteletünk éneklését, amely az evangélikus énekkincs alapdarabjaihoz tartozik. Ahol lutheránus gyülekezet él a világon, ott valamilyen formában állandóan előkerül az Eljött hozzánk az üdvösség (EÉ 320) kezdetű ének. Paul Speratus, a szöveg szerzője Luther kortársa és reformátortársa volt, hiszen 1484-től 1551-ig élt. Ausztriában, sőt Magyarországon is megfordult mint a lutheri hitújítás prédikátora. Wittenbergben részt vett az új énekek gyűjtésében, formálásában, kiadásában. A nürnbergi keletkezésű dallam is a reformáció legizgalmasabb éveiből való, hiszen 1523-ra datálják (ez azonban csak a mai formájának kialakulása, gyökerei már a 14. században megtalálhatók – szinte gond nélkül el tudjuk képzelni, hogy gregoriánszerű énekként hogy áradhatott ez a dallam egy késő középkori templomban).
Tanító ének ez a javából, ezért különösen is nagy haszonnal forgathatjuk, olvashatjuk (!), énekelhetjük. Az alapvető reformátori tanítás szólal meg benne Isten igazságáról, a hit által való megigazulásról, törvényről, evangéliumról, Krisztus áldozatáról. S akinek ezek a fogalmak szárazak, idegenek, teoretikusak, azok megérthetik őket éneklés közben, sőt szívükbe zárhatják. Mert ha az ember szájára veszi, a szívéig is könnyebben jut.
Énekünk jelenlegi magyar verziója hat versben foglalja össze az eredeti tizennégy strófa mondanivalóját (a Tranoscius-énekeskönyv az összes versszakot megőrizte). A szöveg itt is – mint a reformáció énekeiben általában – szentírási részre épül, az igét visszhangozza. A ma használt magyar fordításban talán nem, de az ének német „anyanyelvén” szinte homíliaszerűen végig lehet követni Pál apostol gondolatmenetét a Római levél 3. fejezetének 21. versétől. Érdemes hát énekünket tanulmányozva először az apostol sorait végigolvasni!
Amikor Pál az ifjú Timóteusnak, lelki gyermekének és utódjának azt írja: „Tudom, kiben hiszek”, akkor ezzel azt is megérteti későbbi olvasóival, hogy a hit titkainak egy része tanulható, megérthető, elsajátítható. Ez az ének ennek a megértő és tanuló folyamatnak a ragyogó példája.
Végiggondoljuk saját életünket, a bűn nyomorúságával, törvény alatt görnyedő mindennapjainkkal; elkeseredett érzéseinkkel, hogy elvesztünk; és gőgös dicsekvéseinkkel, amelyekkel esetenként elért eredményeinket, önálló sikereinket nyugtázzuk. Ugyanakkor a levélrészlet és a korál segítségével még alaposabban végiggondolhatjuk azt, mit is tett Isten azért, hogy ne a nyomorú bűnrabságban és ne is hamis, önáltató biztonságban éljük le zsákutca életünket, hanem éppen ellenkezőleg: kikerüljünk az Istentől távolodó élet mélységéből, és elnyerjük a kiteljesedő, örök életet.
Speratus ragyogóan foglalja össze az evangélium tanítását, a reformációban ismét napvilágra került örömüzenetet Isten kegyelméről és irgalmáról. Nem mi kerestük és találjuk meg az üdvösséget. Eljött hozzánk. Nem tehetünk érte semmit, Isten kegyelemből adja, Krisztusért. Életünk egyetlen igazi megoldása és perspektívája ezért egyedül Jézus Krisztus. Miatta elhagyhatjuk a görcsös kapaszkodást, s a hit bizalmával fordulhatunk a minket halálosan szerető Jézus Krisztushoz. Amikor megkereszteltek, már megkaptuk ezt a lehetőséget. A hittel azonban meg is ragadhatjuk. S ha hitből élünk, már természetes, hogy mozdul a kezünk a jóra, eltűnnek az akadályok és a gátak a szeretet életformája elől. A jó nem vágy többé, hanem a hit természetes gyümölcse. Ezért pedig egyedül Istent illeti a dicséret.
Hetvened vasárnapjának témája: „Elbizakodottságból odaadó istentiszteletre!” Elbizakodott ember az, aki azt hiszi, tud Isten nélkül élni. Az odaadó istentisztelet azt jelenti, hogy megnyílok Isten előtt, rábízom magamat teljesen, s engedem, hogy rajtam keresztül is áradjon tovább a jósága.
Egy nagy ív az egész, a bejelentéstől a magasztalásig: „Eljött az üdvösség – Dicsőség légyen Istennek.” S a kettő között ott van a mi életünk nagy lehetősége, de csak imádságos vággyal kifejezhető módon: „Hogy amint a jót elkezdte, / Azt bennünk el is végezze: / Szent neve legyen áldott!”
Hafenscher Károly