Keresztény szemmel
P. O. N. R.
Nem lehet higgadtan, hűvös távolságtartással szemlélni azt, ami mostanában Magyarországon történik. Nyomasztó a gazdasági válság eszkalálódása; nyugtalanító, hogy naponta új és új rossz híreket hallunk. Az elemzések, a pénzügyi és gazdasági mutatók, a szakemberek lehangoló diagnózisai még szomorúbb jövőt prognosztizálnak. S bármivel hitegettek bennünket még néhány hónappal ezelőtt is, sajnos azoknak lett igazuk, akik már korábban figyelmeztettek a közeledő bajokra. És ez még nem minden!
Csak az nem látja, aki vak, meg az, aki politikai érdekei szerint még mindig csak a fejére olvasott, már végképp letagadhatatlan tényt hajlandó elismerni, hogy a gazdasági világválság törvényszerűen hozzánk is begyűrűző romboló hatásain túl megvan nekünk a saját külön gondunk is. Mert az a morális és bizalmi válság, amelyben sínylődik az ország, súlyosbítja bajainkat, és növeli terheinket. Sőt minden sürgető szükség ellenére szinte lehetetlenné teszi, hogy a közélet minden résztvevője összefogjon, és együtt keressék a válságból kivezető – de legalább a válság hatásait mérséklő – lehetőségeket.
Biztosan megvan minden tényezőnek a maga szerepe abban, hogy ez így alakult, de a választók bizalmával visszaélő kormányzatnak különösen is nagy és átháríthatatlan a felelőssége! És éppen azért kell erről nyíltan szólnunk, mert Isten igéje szerint minden ember, a közélet szereplői, a kisebb-nagyobb közösségek és az ország vezetői is Isten előtt fognak számot adni arról, hogyan és mire használták hatalmukat. Az egyház kötelessége, hogy a felelősségnek erre a dimenziójára figyelmeztessen, mert – bármennyire szeretnék is ezt sokan – nem a történelem ítélőszéke, hanem a mindenható Isten a végső fórum.
Az Úristen nem rejtette el, hanem kijelentette akaratát. Ezért nem tudom másként értelmezni, értékelni a helyzetünket, kilátásainkat különösen is nehézzé tevő morális válságot, mint annak jelét, hogy Isten ítélete alatt állunk. Ez a felismerés is Isten előtti számadásra és becsületes helyzetelemzésre késztet minket. Ennek azonban csak akkor van értelme, ha nem merül ki szólamok pufogtatásában, nem gyártunk megalapozatlan győzelmi jelentéseket, és nem akarjuk sem magunkkal, sem másokkal elhitetni, hogy házunk és hazánk táján minden rendben van.
Ebben az őszinte számadásban segíthet most nekünk az az interjú, amelyet a 2001. szeptember 11-i szörnyű, egyesült államokbeli merénylet után Anne Grahammel – Billy Graham lányával – készítettek, de amelynek üzenete nemcsak akkor volt időszerű, hanem most is az. Ebből az interjúból idézek.
Az első kérdés ez volt: „Hogyan engedhette meg Isten, hogy ilyesmi történjen?”
A válasz: „Úgy hiszem, Istent nagyon elszomorítja, ami velünk történt, ám évek óta azt mondjuk neki: menj ki iskoláinkból, menj ki a kormányunkból, távozz az életünkből. És ő – amilyen úriember – csendben hátrahúzódott. Miképpen várhatjuk el Istentől, hogy áldását és védelmét adja, ha ugyanakkor arra szólítjuk fel, hogy hagyjon egyedül bennünket?”
Később – többek között – még ez is olvasható az interjúban: „Aztán valaki azt mondta, jobb, ha nem olvassuk a Bibliát az iskolában… – a Bibliát, amely azt mondja: ne ölj, ne lopj, és szeresd felebarátodat, mint magadat. És mi azt mondtuk: rendben. – Aztán valaki azt mondta, hagyjuk, hogy diáklányaink abortuszt végeztessenek, ha akarnak, és nem kell, hogy ezt elmondják a szüleiknek. És azt mondtuk: rendben. – Aztán egy bölcs vezető azt mondta, mivel a fiúk fiúk, és úgyis meg fogják tenni, adjunk nekik annyi óvszert, amennyit akarnak, és nem kell, hogy szüleiknek erről beszámoljanak. És mi azt mondtuk: rendben. – Aztán valaki az általunk jelentős posztra megválasztottak közül azt mondta, hogy nem számít, mit teszünk a magánéletben, ha elvégezzük a munkánkat. – Aztán valaki azt mondta, nyomtassunk újságokat meztelen nők képeivel, és hívjuk ezt a női test szépsége feletti egészséges, természetes csodálatnak. És mi azt mondtuk: rendben. – És a szórakoztatóipar azt mondta, csináljunk tévéműsorokat és mozifilmeket, amelyek az erőszakot, az erkölcstelenséget és a szabados szexet reklámozzák. És mi azt mondtuk: ez csak szórakozás, nincs is rossz hatása, és különben sem veszi senki sem komolyan, úgyhogy csak menjenek.
Most pedig feltesszük magunknak a kérdést: miért nem érzékenyebb a gyermekeink lelkiismerete, miért nem tudnak különbséget tenni a jó és a rossz között, és miért nem okoz nekik problémát, hogy megöljék az idegeneket, osztálytársaikat, saját magukat? Talán ha elég hosszan és keményen gondolkodunk rajta, ki tudjuk találni. Azt hiszem, elég sok köze van ahhoz, hogy azt aratjuk, amit vetettünk.”
Kár lenne tagadni, helyzetünk aggasztó, hiszen az interjúban felsorolt jelenségek – mint annyi minden a mögöttünk lévő években, évtizedekben – hozzánk is „begyűrűztek”. Sokan persze azzal kísérleteznek, hogy a nyilvánvaló erkölcsi válságjelenségekről sem vesznek tudomást, és ezzel nemcsak hamis biztonságba ringatják magukat, hanem mivel elfedik, még növelik is a bajt. Ha ez így megy tovább, hamarosan elérjük – ha már el nem értük – a kritikus pontot, ahonnan aligha lesz visszatérés.
Úgy olvastam, hogy Észak-Amerika vadvízi evezősei számára a rohanó hegyi folyók parti szikláira szokták felfesteni a négy betűt: P. O. N. R. – point of no return, a pont, ahonnan nincs visszatérés. Arra figyelmeztetnek ezek a betűk, hogy vészesen közeledik az a hely, ahonnan az egyre sebesebben száguldó víz menthetetlenül a közeli zuhatagba sodorja és elpusztítja a csónakot, a benne ülők vesztét okozva.
Ne legyen kétségünk afelől, hogy ebből a veszedelmes száguldásból, a vészesen közeledő zuhatag pusztító örvényétől csak az ment meg bennünket, ha komolyan vesszük Isten figyelmeztetését: „A megtérés és a higgadtság segítene rajtatok, a béke és a bizalom erőt adna nektek!” (Ézs 30,15) És az, ha nem hagyjuk figyelmen kívül, hogy Isten hatalmas és irgalmas keze felírta a mi „szikláinkra” az életmentő betűket: IHS – Iesus Hominum Salvator, Jézus az emberek Megváltója. Ő a mi reménységünk.
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület