A hét témája
Évfordulóhoz közeledve…
Kákay István országos irodaigazgató beköszöntője
Tisztelettel köszöntöm a kedves olvasókat abból az alkalomból, hogy igazgatói időszakom lassan egyéves évfordulójához ér, így elkövetkezik a számvetés ideje.
Már pályázatomban is kiemelten fontos kérdésként kezeltem a külső kommunikációt, irodánk bemutatását, az itt folyó munka megismertetését. A cél elérésének irányába tett első lépésként szeptemberben indítottuk útjára irodánk honlapját, most pedig ciklusomban első alkalommal jelenik meg melléklet az országos irodáról az Evangélikus Életben, hogy a nyomtatott sajtó tisztelt olvasóit is elérjük. Ezzel a megjelenési lehetőséggel a jövőben is szeretnénk élni, hogy gyülekezeteink tagjait viszonylagos rendszerességgel tájékoztassuk az országos iroda tevékenységéről.
Természetesen a személyes találkozással, beszélgetéssel, a kérdésekre adott válaszokkal lehet a legtöbbet tenni azért, hogy hazánk evangélikus közvéleménye megismerjen, elfogadjon bennünket, és értékelje azokat az erőfeszítéseinket, melyeket egyházunk gyülekezeteinek és intézményeinek fejlődése érdekében teszünk. Ezért munkába állásom után azonnal elkezdtem az aktív ismerkedést gyülekezeteinkkel, egyházmegyéinkkel és intézményeinkkel. Az egy év elég volt arra, hogy valamennyi intézménytípusból többet is megismerhessek, de korántsem volt elegendő ahhoz, hogy valamennyi kedves meghívásnak eleget tudjak tenni.
Szerencsére manapság is bővelkedem meghívásokban, így a következő esztendőkre is marad tennivalóm ebben a tekintetben. Nagy és felelősségteljes feladat a tizenhét egyházmegye és a hetvennél több intézmény alapos megismerése.
Időmnek azonban csak kisebb részét fordíthatom az országjárásra, hiszen főként az Üllői úti egyházi központhoz kötnek teendőim. Átvettem elődömtől a folyamatban lévő ügyek intézését. Rendszeresen tanácskozom az elnökséggel, a püspöki tanáccsal; részt veszek az országos presbitérium és a különböző zsinati bizottságok ülésein, illetve képviselem egyházunkat az Oktatási és Kulturális Minisztériumban sorra kerülő tárgyalásokon.
Az első hónapokban igyekeztem behatóan megismerni az iroda osztályainak és kisebb egységeinek tevékenységét. Minden munkatársam tájékoztatott saját munkaterületéről, hosszú távú és aktuális feladatairól, elért eredményeiről és leküzdendő nehézségeiről. Meglepetéssel tapasztaltam, hogy milyen sok a viszonylag új munkatárs az irodában. Korábbi munkahelyemen, a Magyar Állami Operaházban megszokott, hogy a kollégák hosszú évtizedekig dolgoznak egy helyen. Az országos irodában, ebben az utóbbi években jelentősen bővült intézményben ez természetesen nem lehet így, de az eredményesebb munkavégzés és a jól működő, egységes szellemű kollektíva kialakításának érdekében feltétlenül szeretném elérni, hogy munkatársaink minél hosszabb ideig dolgozzanak itt. Ennek érdekében törekszem az őszinte, problémafeltáró munkahelyi légkör kialakítására, az emberséges, őszinte hangvételre, a tisztességes, pontos munkavégzésre és az időnként adódó, valós egyéni problémák figyelembevételére.
Szükség is van a jól működő, egységes „csapat” kialakítására, hiszen irodánkra nagy jelentőségű, hosszú kihatású feladatok megoldása és kezelése vár a továbbiakban is.
Jelenleg a 2009. évi költségvetés finomítása és elfogadtatása a legsürgősebb feladatunk. Sajnos a számszerűen is jelentősen csökkenő állami támogatás mellett csak úgy tudjuk fenntartani a pénzügyi egyensúlyt, hogy egyes tételeket csökkenteni kell, másokat – például az országos iroda és a püspöki hivatalok dolgozóinak fizetését – a korábban megszokottakkal ellentétben nem lehet emelni. Ennek az önkorlátozásnak várakozásaink szerint meglesz az az eredménye, hogy egyházunk anyagi stabilitása megmarad, így többek között munkaadóként is teljesíteni tudja vállalt kötelezettségeit.
Éppen a napokban kezdődött el az évek óta tervezett egységes ügyviteli rendszer „éles” működése oktatási intézményeinkben, az országos irodában és a néhány önként jelentkező egyéb intézményünkben. Ennek az alapos előkészületeket és komoly forrásokat igénylő lépésnek a megtételét az indokolta, hogy a korszerű működési feltételek pontosabb, áttekinthetőbb működést eredményeznek intézményeinkben, illetve a modern technikai feltételek jelentősen megkönnyítik intézményvezetőink és gazdasági vezetőink munkavégzését – nem beszélve arról, hogy a kor általánosan megkövetelt működési rendjét nekünk is át kell vennünk, ha nem akarunk vészesen lemaradni. Ez a nagy horderejű változtatás elősegíti majd, hogy egyházunk gazdasági tevékenységét sokkal pontosabban tervezhessük és követhessük.
Erre nagy szükség is van, hiszen az általánosan romló világgazdasági helyzet, a nehezedő hazai körülmények között szigorú, ésszerű, minden részletében átlátható gazdasági működésre van szükség. Az új rendszer bevezetésétől többek között azt is várjuk, hogy segít a negatív folyamatok feltárásában, lehetővé teszi a gyors beavatkozást, és így hosszú távon komoly megtakarítást eredményez. Terveink szerint 2010 januárjában visszahozzuk a könyvelést és bérszámfejtést az országos iroda keretei közé.
Örvendetes fejlemény, hogy a legutóbbi zsinati ülésen előremutató, lényegében teljes támogatást élvező döntés született a régóta húzódó és nagy viharokat kavart székházügyben: egyházi központunk maradjon mai helyén, és a Szentkirályi utcai, értékesebb és szebb épületszárny teljes felújítása mellett a statikai szempontból és általánosan is erősen leromlott Üllői úti épületszárny lebontása után épüljön helyére biztonságos, gazdaságosan működtethető épület. A jelenlegi a többszöri rá- és átépítés, a háborús sérülések, valamint az utóbbi évtizedekben elszenvedett súlyos leromlás miatt gazdaságosan nem működtethető, és felújítása sem kifizetődő – állapították meg az alapos feltárást végző szakemberek. A székház megújításának előkészítése, tervezése 2009-ben folytatódni fog.
Első évem leteltének közeledtével megragadom az alkalmat, hogy megköszönjem azt a barátságos, szeretettel teli fogadtatást, segítőkészséget, melyben részesültem munkám során a zsinaton, az országos tisztségviselők körében, a gyülekezetekben, az intézményekben – és nem utolsósorban az országos irodában dolgozó munkatársaim részéről.
Kérem, hogy ennek a – kölcsönös – bizalomnak a jegyében forduljanak kérdéseikkel, problémáikkal az országos irodához. Munkatársaim szívesen állnak rendelkezésükre a – kölcsönös – segítőkészség szellemében.
Egyházunknak nagy szüksége van arra, hogy közösen fáradozzunk felvirágoztatásán, együttes akarattal, egymást segítve munkálkodjunk érdekében, nem tévesztve szem elől Pál apostol szavait: „…az sem számít, aki ültet, az sem, aki öntöz, hanem csak Isten, aki a növekedést adja.” (1Kor 3,7)