Keresztény szemmel
Mennyivel teszünk többet másoknál?
Hamar elmúlt a január is, az újévi fogadalmakat már nyilván mindenki megszegte. Jó ideje nem fogadok senkivel, főleg magammal nem, s másoknál is azt látom, hogy legyintenek az efféle bolondságokra.
Nem véletlen, hogy Jézus óva inti tanítványait mindenféle eskütételtől, mivel ismeri az emberi természetet, szívünk keménységét, s tudja, hogy az embernek nincs hatalma önmaga fölött. Valójában nincs a tulajdonunkban semmi, ami jogos alapot szolgáltatna bármilyen ígéretünkhöz: az ég Isten királyi széke, a föld lábainak zsámolya; saját hajunkat is legfeljebb befesteni tudjuk határtalan modernségünktől elbűvölve, de ez is csak arra jó, hogy eltakarja az igazságot… (Vö. Mt 5,33–37!)
Az újévi fogadalmakra ettől függetlenül továbbra is elnéző derűvel tekintek, mert mögötte az ember tisztaság és jóság utáni vágyát látom: szeretnénk megszabadulni rossz szokásainktól, szeretnénk magasabb minőségen élni a mindennapokat – van ebben valami nemes szándék, bizakodás; minden, amit egy új kezdet jelenthet.
Létezik azonban másfajta számvetés is: keresztényként tavaly mennyivel tettünk többet másoknál? (Vö. Mt 5,47!) Vagyis: hívő életünk mennyiben különbözött a pogányokétól, s idén vajon mennyivel leszünk különbek, tökéletesebbek, mint mások?
Nem jó, hogy sok vallásos ember ugyanúgy él és cselekszik majd ebben az évben is, mint az óban, vagyis szinte egyformán azokkal, akik nem kaptak semmilyen elhívást. Nehezen cáfolható tény, hogy a vallásos emberek többségét a viselkedés tekintetében sokszor csak az különbözteti meg a vallástalanoktól, hogy eljárnak templomba – bár oda is egyre ritkábban…
Nemrég azt kérdezte tőlem egy felmérést végző fiatalember az utcán: „Szokott templomba járni?” Már a kérdésfeltevés is hibás. Mert elmegyek templomba, ha elvisz oda az igazság Lelke; ha megyek is, nem magamtól megyek, hanem a Pártfogó az, aki irányít, s eszembe juttat mindent, amit az Úr mondott nekünk (vö. Jn 14,17.26). Egy régi, babonás tévhitet idézett fel bennem ez a közvélemény-kutató: ki tudja, hányszor halljuk, hogy valaki „jó keresztény”, mert „mindig ott ül a templomban”… Pedig ez önmagában még semmi – az illető talán csak „megszokásból” teszi, pusztán emberi okokból; gyakran döntő szerepe van benne a mások véleményével való izgága törődésnek. Ugyan ki gondolhatja komolyan azt, hogy bárkit is üdvözíthet egy szokás?
Ha felmérést végző fiatalember lennék, én inkább azt kérdezném, kedves testvérek, hogy a múlt évben hányszor mentünk be a belső szobánkba. Arra a helyre, amelyről Jézus beszélt a hegyen: „…ajtódat bezárva imádkozzál Atyádhoz titokban…” (Mt 6,6) Mert ez a titkos szoba nem a főtéren van, a titkos ajtó sem egy földrajzi helyen, hanem bennünk, mélyen magunkban – ez az a hely, ahol a világ nem látja, amit teszünk. Vagy talán már elfelejtettük, hogy Isten temploma vagyunk, és az Isten Lelke bennünk lakik? És ha valaki bement is oda, a Szentek Szentjébe, hogy megtisztuljon a találkozás örömében, s tette ezt igaz hittel, az már haladás, de vajon mit használ, ha „cselekedetei nincsenek? Vajon üdvözítheti-e őt egyedül a hit?” (1Kor 3,16; Jak 2,14)
Jézus még most is így szól hozzánk a próféta által: „Szíveteket szaggassátok meg, ne a ruhátokat, úgy térjetek meg…” (Jóel 2,13) A megtérés így kezdődik, s aki ezt teszi, azt valóban a Lélek vezeti. S akit ő vezet, tudja: tavaly azért cselekedtük a rosszat, mert hiányzott belőlünk a jóság; azért bántottunk meg másokat, mert hiányzott belőlünk a kedvesség; azért nem segítettünk a bajban, mert elfelejtettük, mi a szívesség; ha magára hagytunk valakit, hűségből vallottunk kudarcot; ha haragra gerjedtünk, híján voltunk a szelídségnek, a türelemnek és az önmegtartóztatásnak, megfeledkezve arról, hogy a szeretet nem rója fel a rosszat (Gal 5,22–23; 1Kor 13,5).
Az újévi fogadalmak, az utolsó utószilveszter után tehát legyen az első dolgunk, hogy farkasszemet nézünk – az Igazsággal. Csak ez tehet szabaddá és boldoggá.
Andriska János