Evangélikusok
Száz éve született Weltler Jenő
„Én mindhárom fiamat egyházi szolgálatba állítottam” – mondta Weltler nagyanyám jó negyven évvel ezelőtt, mikor bemutattam neki leendő férjemet. A kilencvenéves matróna ebben az egy mondatban összegezte életművét, és e névjegyet nyújtotta át az új családtagnak, de sikerült vele engem, az unokát is töprengésre késztetnie.
A három Weltler fiú, az egyházzenész Jenő meg a két lelkész, Rezső és Ödön (az édesapám) nem egyszerűen csak egyházi szolgálatban állt. Természetes életközegük volt az eklézsia. Eszembe sem jutott azt firtatni, hogy mi lehetett a genetikai, lelki és szellemi háttere pályaválasztásuknak.
Édesapjuk, nagyapám, Weltler János a felsőlövői tanítóképzőből került Rajkára. A 20. század első felében a rajkai gyülekezet elhivatott, tehetséges lelkészeknek és tanítóknak köszönhetően őszintén és mélyen hívő, Bibliát és vallástant jól ismerő lutheránus német közösség volt. A fiatal kántortanító ebből a közösségből választotta élete párjául Zechmeister Annát.
Ez a családi és társadalmi háttér lehetett a döntő motiváció, hogy a három teljesen különböző karakterű és adottságú testvér a maga módján ugyan, de egy Úr szolgájául szegődött. A sokszor emlegetett történet szerint valamikor az első világháború idején a három fiú „temetést játszott”: Jenő énekelt, Rezső prédikált, Ödön vitte a keresztet. Cseppben a tenger…
Az elsőszülött Jenő, akinek a századik születésnapját ünnepeljük most, 1909. február 11-én – muzikális talentumokkal gazdagon felszerelve – született Rajkán. Ötévesen zongorázott, hétévesen kezdett orgonálni. A tehetséges gyereket gyakran meghívták ünnepségekre, összejövetelekre, vendégségbe. (Két öccse nagyon irigyelte érte.) Elemi iskola Rajkán németül, középiskola Győrben magyarul, majd a Zeneakadémia következett Pesten. Itt valódi anyanyelvét, a zenét tökéletesíthette, annak is számára legfontosabb „nyelvjárását”, a musica sacrát.
Tanított a fasori és a Deák téri gimnáziumban, az államosítás után pedig peremkerületi általános iskolákban. Tíz évig volt kántor Kelenföldön, 1942-ben került a Deák térre, negyvenkét évig volt a gyülekezet kántora és a Lutheránia karnagya.
Tudatos, sőt öntudatos agglegény volt, ami persze nem azt jelentette, hogy nélkülözte a családot. A három testvér kivételes szeretettel ragaszkodott egymáshoz, életük végéig egy család maradtak, amelynek tagjaiként aztán örömmel integrálták közösségükbe a következő generációt és a beházasodott jövevényeket.
És hogy mit jelentett Jenő bácsi egy „következő generációs” rokonnak? Nagyon sokat, természetesen. Ő volt „a pesti rokon”; vidéki, falusi gyerekeknek rangot jelentett effélével rendelkezni. Minden látogatása családi ünnep volt. Sajnos nem jöhetett túl gyakran, mert hétközben tanított, vasárnap szolgált, ha tehette, vadászni ment, arról nem is szólva, hogy hosszú ideig külön beutazási engedély kellett a nyugati határ megközelítéséhez.
Nagy esemény, a szó szoros értelmében ajándék volt, ha mi látogathattuk meg őt. Én például ezt kaptam ajándékba, mikor konfirmáltam. Nem tudom, hogyan történhetett, de abban az évben – 1960-at írtunk – a Lutheránia április 25-én, hétfőn (?) adta elő a h-moll misét. Előző nap volt a konfirmáció, másnap hajnalban édesapámmal személyvonatra ültünk, és Pestre utaztunk. Ekkor hallottam először a Lutherániát énekelni és Jenő bácsit vezényelni. Sorsdöntő élmény volt.
Alig vártam, hogy Pestre kerüljek az egyetemre, és természetesen már az első kedden ott voltam a próbán. Kiosztották a kottát; a következő vasárnapi kórusszámot gyakoroltuk. Jenő bácsi időnként „csak úgy véletlenül” megállt mellettem. A próba után röviden annyit mondott: „Téged felvennének a békába.” Megkönnyebbültem, mikor kiderült, hogy az akkor jó hírű Budapesti Kórusra gondolt, nem holmi kétéltűekre.
Talán mondanom sem kell, igazából ezután tudtam meg, ki is az én nagybátyám. Az első meglepetés az volt, hogy karnagyi tevékenységének csak töredékét jelentette a próba és a koncert. A kórustagok, hangszeresek, szólisták szervezése is legalább akkora művészet volt, sőt! Ne feledjük: abban az időben sokan állásukat, egzisztenciájukat kockáztatták az egyházi kórusban való közreműködéssel. Tüneményes személyiségének minden varázsát „bedobta”, ha kellett, az ügy érdekében. Bárkit meg tudott győzni arról, hogy nélkülözhetetlen a csapatban, és úgyszólván rajta múlik a produkció sikere.
Sikeres produkcióban pedig nem volt hiány, és ha nem is múlt rajtam a siker, megtudtam, mit jelent egy zeneművet belülről megismerni, előadni. Passiók, kantáták, a h-moll mise… Nem tudhatja, aki nem próbálta, ráadásul a remekműveknek nemcsak a zenei, hanem a spirituális üzenetét is átélhettük.
Ahogy múltak az évek, egyre inkább kötődtem hozzá. Egészsége, ereje fogytán megható derűvel hagyta, hogy gondoskodjam róla, hálásan elfogadta orvosi segítségemet. Utolsó hónapjait a kistarcsai evangélikus szeretetotthonban töltötte, és még akkor is, ott is ellátta a kántori szolgálatot.
1992-ben, nagycsütörtökön halt meg; hamvai első munkahelyén, a kelenföldi templomban nyugszanak. Zenei hagyatékát az Evangélikus Országos Múzeum őrzi.
Egyetlen írását tartottam meg. A tenyérnyi papírdarabot énekeskönyvében találtam, az utolsó áhítat énekszámát írta fel rá magának reszketeg betűkkel. „Én Istenem, én bűnös ember…” (EÉ 423)
Szokolayné dr. Weltler Magdolna